DomůRybolovné technikyKaprařinaTOP kapři 2018: Kapři z českých revírů, kteří přesáhli 30 kilogramů! Kde byli...

TOP kapři 2018: Kapři z českých revírů, kteří přesáhli 30 kilogramů! Kde byli uloveni?

- Reklama -

Rok 2018 toho ve světě kaprařiny nabídl opravdu hodně. Například na české pískovně dokázal 17letý student ulovit luxusního lysce, jehož váha přesáhla 32 kilogramů. Podle dostupných zdrojů je tento kapr největší rybou, která byla na české svazové vodě ulovena. Rybářům se ale dařilo i na soukromých vodách – i zde ulovili ryby přes 30 kilo váhy. Ze zahraničí: Nesmíme zapomenout ani na nový světový rekord. Poprvé v historii byl uloven kapr o váze přes 50 kilo. A ještě jedna věc, která s velkými kapry souvisí: Letos se ze soukromých vod pouštěly trofejní ryby do svazovek.

Byla to obrovská bomba! Na konci léta byl na Novinkách zveřejněn článek, který pojednával o obrovské rybě. Tou největší peckou ale bylo, že majestátní kapr o váze 32 kilogramů byl chycen na české SVAZOVÉ pískovně! Úspěšným lovcem byl teprve 17letý student Stanislav Blažka, který spolupracoval se známým českým kaprařem Tomášem Blažkem.  

Tou nejčastější otázkou samozřejmě bylo, kde mladý rybář tohoto nádherné kapra ulovil. Ovšem jak mladý rybář Stanislav Blažka, tak i zkušený kaprař Tomáš Blažek místo ulovení pochopitelně tajili. „Musíme ryby chránit před lidmi. Často se stává, že je pak třeba kradou do soukromých revírů, protože majitelé jim za ně vyplácí nehorázné částky,“ řekl tehdy Novinkám Tomáš Blažek, který s mladým rybářem spolupracuje.

Zpátky ale k ulovenému lyscovi: Jde o luxusní rybu! Nádherná stavba těla, výborná kondice, luxusní zbarvení ryby. Je skvělé vidět, že i takové ryby v našich vodách plavou. Mladý rybář kapra chytil ve večerních hodinách. „Když ryba zabrala, pocítil jsem, že bude větší. Člověk nikdy neví, jak dlouho ji bude zdolávat. Tohle byl ale naštěstí kratší souboj, rychle se unavila,“ popsal Novinkám úspěšný rybář Stanislav Blažka.

Věřme, že této rybě se bude v její domovině dařit, a že ještě váhově poroste. A možná ji v budoucnu někdo chytí na ještě větší váze. Budeme se těšit na další setkání!

Pojďme se teď podívat na soukromé revíry. Prvním kaprem, který přesáhl magickou hranici 30 kilogramů, byl luxusní šupináč z léta. Toho rybář ulovil na jihu Čech (s největší pravděpodobností na jezeře Jaroslav – lovec ale nebyl konkrétní). Úspěšný rybář tehdy k úlovku napsal:

„Kolem 13. hodiny mi přichází brutální jízda na jednu 23mm kuličku oliheň/banán, kterou jsem předtím asi 6 hodin dipoval. V mžiku mám prut v ruce a začíná souboj – nesmím kapra pustit do větví. Po chvilce ho otáčím a začíná klasická „zdolávačka“. Kapr má opravdu silný tah, ale takových jsem už zažil a na konci byly i 8 kilogramové ryby. Samotný souboj trval asi 10 minut a Petr mi napoprvé podebírá parádního šupináče.“

„Dáváme vážící tašku pod podběrák s rybou a jdeme vážit – ale ouha, sám ho neunesu. Petr mi pomáhá odnést kapra na váhu, kde s napětím koukáme na ručičku. Ta letí jak splašená a zastavuje se na váze přes 30 kilogramů. Pro jistotu ještě jednou vracíme kapra do vaničky a odvažujeme znovu vážící tašku, ale všechno sedí. Neuvěřitelné, kapr má přesně 33,2 kilogramů.“

Další kapr z českého soukromého revíru byl uloven například na severu Čech na jezeře Dělouš. I tady mají nádherného šupináče, kterého úspěšný rybář ulovil na podzim na váze 30,1 kilogramů. Famózní ryba! Úspěšný rybář k úlovku na Facebook soukromého revíru napsal:

„Zasílám foto kapra, kterého jsme chytili na místě číslo 14 dne 25. 9. 2018 s kamarádem Tomášem. Váha tohoto kapra je 30,1 kilogramů. Tuto váhu nám prověřil kolega z Plzně Martin kalibrovanou váhou, na které bylo 31,15 kilo. Po zvážení kapříka jsme zvážili ještě sak a ten měl 1,05 kilogramů. Moje radost z této ryby je obrovská.“

I tento kapr vypadá naprosto luxusně! Nikde žádné poranění. Naopak, krásně pravidelné šupiny, luxusní zbarvení, zdravé ploutve a dechberoucí konstituce těla – ta ryba vypadá prostě famózně. Ulovit takového kapra na podzim, kdy bývají ryby v té nejkrásnější kondici, to musí být zážitek jako „blázen“! Rybářovi gratulujeme!

Výbornou zprávou je pak to, že rybáři na Facebooku pod touto fotografií diskutovali, jak se tomuto kaprovi v jezeře daří. Někteří rybáři rybu poznali, protože ji chytili, ale na nižší váze. To je skvělý signál pro správce jezera – ryby jim tam rostou!

Rozhodně nesmíme opomenout ani nedávný úlovek kapra, který poprvé v historii přesáhl 50 kilogramovou hranici. Tento gigantický lysec, který svou váhou vzbuzuje údiv, byl uloven na světově známém revíru Euro Aqua, který leží v Maďarsku. Na tuto vodu se sjíždí kapraři z celého světa právě kvůli velkým kaprům, kteří v této soukromé lokalitě žijí.

Nový světový rekord kapra pochopitelně vzbudil obrovské emoce. Mezi kapraři se okamžitě rozhořel spor o to, jestli tento kapr má být za světový rekord vůbec považován. Takhle: Ať už si o této lokalitě a rybě myslíte cokoliv, faktem je, že kapr prostě váží přes 50 kilo. Tudíž je nejtěžším (známým) kaprem na světě. To, jestli je „cena“ tohoto úlovku rovnocenná s úlovkem ze svazové (větší) vody, je věc druhá. Ale to ať si posoudí každý sám…

Každopádně, asi není pochyb o tom, že tento kapr skutečně váží jako „malé auto“. Neuvěřitelná ryba! Obrovské tělo působí naprosto famózně, neuvěřitelně. Celkový dechberoucí dojem z obrovské ryby pak korunuje obrovská hlava kapra. Tohle je ryba jako „blázen“! Neskutečné! Zajímavé je, že i když je tento kapr ze soukromé vody, všimněte si, že není poraněn (tak jako na některých jiných lokalitách). Kapr nemá na těle žádné rány nebo „podlitiny“. A co víc? Rekordní kapr nemá poškozenou ani tlamu. Super!

 

Historický milník: Legenda putovala zpátky do jezera Der

Tenhle rok byl zásadní i z toho pohledu, že ze soukromého revíru ve Francii byl puštěn trofejní kapr do věhlasného jezera Der. Na jednom francouzském soukromém revíru byl uloven kapr o váze 40 kilogramů. Fotky tohoto nádherného kapra se rozhodl správce soukromého revíru zveřejnit na sociálních sítích. Jenže! Tam si kapraři všimli, že se ryba až moc podobá kaprovi z jezera Der, které leží nedaleko zmíněného soukromého revíru.

Začala obrovská mela! Kapraři začali na soukromý revír tlačit, aby kapra pustil do jezera Der. A povedlo se! Tlak obrovského množství kaprařů pomohl k tomu, že ze soukromého revíru byl kapr puštěn do „svazové“ vody. Provozovatel se hájil tím, že nevěděl, že kapr pocházel z legendárního jezera Der. Prý rybu koupil od chovatele ryb. Kapraři pak rybu skutečně pustili do jezera Der.

ČTĚTE TAKÉ: Majitel soukromého revíru vrátil trofejního kapra do jezera Der

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -