skingbranding-banner

Drzí kapři! Aneb proč (ne)chytat kapry na bič?


Lov ryb na bič. Jedna z nejjemnějších rybolovných technik, která je určena především pro lov menších kaprovitých ryb. Pokud rybář vyladí vše tak, jak má, pak může zažít nezapomenutelný rybářský zážitek. K nezapomenutelným chvílím s bičem patří i ty okamžiky, kdy na krmné místo najedou kapři. V ten moment rybář zažívá neuvěřitelné chvíle…

Stojíme na břehu zarostlé zátočiny, která je protkána potopenými keři a padlými stromy. Je to kouzelné místo, na kterém se vyskytují nejrůznější druhy ryb. My sem s oblibou chodíme rybařit s plavačkovým bičem. Hromady perlínů, plotic nebo cejnků slibují, že každá vycházka s jemným vybavením na plavanou se stane vzrušující záležitostí.

splavek

Jednu z nezapomenutelných vycházek s bičem jsme prožili i nedávno. U potopených keříků jsme připravili parádní krmné místo. Jemná směs tmavé barvy s čokoládovou příchutí udělala své. V okamžiku byly na místě hejna perlínů a plotic. Jenže! Po chvíli zničehonic přestaly ryby brát! Co se to děje?

Mysleli jsme si, že nám na místo sedla štika, která jednoduše vyplašila drobné rybičky. Ale chyba lávky! Po chvíli jsme si u hladiny všimli temných obrysů odrostlejších ryb. Kapři! „Vodní prasátka“ drze připlavala na naše krmné místo a zcela bez ostychu začala sbírat krmení, které jsme nachystali pro plotice a perlíny. Jak to celé dopadlo? Podívejte se na naše video…

 

Lov kaprů na bič: Tohle není to pravé ořechové!

kapr-plavana-zdolavaniI když se může zdát, že lov kaprů na bič je dobrým nápadem, není tomu tak. Proč? Bič je jednoduše moc jemný na souboj s tak velkou a divokou rybou. Ano, šikovnějším rybářům se může povést kapra na bič vytáhnout. Ale! Dlouhý souboj s větší rybou na jemné vybavení není zrovna tím nejlepším příkladem šetrného rybaření. Nezapomeňte, že přílišné vyčerpání ryby může vést k jejímu úhynu. Proto se pokuste při lovu na bič kaprům vyhnout. Není žádnou „machrovinou“ kapra na bič vytáhnout. Raději použijte „boloňku“ nebo „mačku“. Takový lov si užijete a neublížíte zdolávanému kaprovi.

Menšího kapříka na bič vytáhnete. Jenže v hejnu mohou plavat i odrostlejší kusy, které jsou už těžším soupeřem. A povětšinou takový souboj končí tak, že kapr celou montáž utrhne, a následně ji za sebou celou vláčí. A zase! Zdraví kapra je kvůli takové nezodpovědnosti v ohrožení. Takhle opravdu ne! Bič na plavanou není tím nejideálnějším vybavením pro lov kaprů. Kapry můžete se splávkem chytat i jinak. Těch „lepších“ možností je prostě celá řada, takže je lepší vydat se šetrnější cestou…

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

VIDEO: Jednoduché rybaření na splávek u vodních rostlin! Tady jsou ryby vždycky!

admin | přečteno: 1911x | 6.01.2021 | Žádné komentáře

Na rybaření je nejkrásnější to, že každý rybář si na …

VIDEO: Nejkrásnější záběry na splávek! Tohle miluje každý rybář

admin | přečteno: 7991x | 12.10.2020 | 1 komentář

Ať už je rybář vyznavačem klasické kaprařiny, anebo položené s …

Chytání línů na splávek: Jak úspěšně chytat líny na plavanou? Tady jsou užitečné tipy!

admin | přečteno: 2929x | 2.09.2020 | Žádné komentáře

Chytání línů je opravdu nádhernou rybařinou. Zejména pak v tu chvíli, …

Komentáře

 • Drobná poznámka: i při lovu na bič je dobré a praktické volit návazec kde je háček ( poslední součást udice) ze slabšího materiálu než je kmenový vlasec.
  Při vázce nebo při záběru silnější ryby se utrhne pouze háček = dáte nový návazec a chytáte vesele dál, místo navazování bročků, nového splávku atd.
  Na záběry nemá silnější kmen prakticky žádný vliv (chytá se pod špičkou).
  My na bičích máme kmen 0,25 mm – 0,22mm a koncový návazec podle chytaných ryb ( 0,14 mm – 0,18mm). Děti občas splávek hodí i na strom a pak se silnější kmen hodí (přijedem pouze o háček(většinou)).
  Vytáhnout dvoukilového kapříka sice nebylo jednoduché ale celá sestava to vydržela.
  Po záběru kapra jsme na zakrmené místo namočili klasickou udici s navijákem a další kapři už byli zdoláváni pohodlněji (Brzda navijáku zastala svoji práci).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.