skingbranding-banner

Rybaření se splávkem: Kapři na plavanou


U vody častokrát nastanou situace, se kterými rybář tak úplně nepočítá. Jako já při této vycházce se splávkem. Nedávno jsem narazil na vodu, o kterém jsem neměl žádné informace. Proto jsem vzal krátký proutek, krabičku červů a strouhanku. Hodina z mého volného času měla ukázat, jestli jsou v nově objevené vodě nějaké ryby. Jaké bylo pro mě překvapení, že kromě obrovského množství rybí drobotiny byli v neznámé lokalitě i čilí kapři! Tohle byla fakt paráda!

Prodírám se hustým porostem, který na břehu tvoří neprostupnou bránu. Jen úzká pěšinka spojuje tenhle zapomenutý kout přírody s okolním světem. Otázkou je, zdali ji vyšlapali lidé, anebo zvěř. Pokračuji hustým porostem a v hlavě si promítám, zdali má cenu investovat volný čas do této vody. Budou tam ryby? Není to jen „mrtvá“ lokalita, která každoročně promrzne, takže zde rybí život nemá šanci? Dost těchto zbytečných otázek! Prostě musím pátrat po rybách…

S touto vycházkou jsem tak úplně nepočítal, proto nemám u sebe žádné speciální krmení. Ne! Jen jsem se stavil v potravinách a koupil strouhanku. To je osvědčená návnada! Strouhanka má totiž nádhernou vůni, která dokáže ryby zbláznit k žravosti. Navíc, její světlé zbarvení jde vidět na (téměř) jakémkoliv povrchu, takže si ji ryby všimnou i na hodně zaneseném dně. No a nesmím zapomenout ani na super pojivost strouhanky – však taky proto ji často přidávám i do klasického krmení.

Vycházím z hustého porostu a přede mnou se rozprostře malý flek s kamenitým břehem. Konečně jsem vyšel z té vlhké krajiny a už zase na mě dopadají teplé paprsky slunce. Není na co čekat! Beru strouhanku, dělám z ní krmení. A na háček napichuji několik červů. Strouhanku házím k potopené větvi, u které tak nějak očekávám, že pokud tady budou ryby, tak budou právě u téhle potopené překážky.

Chvíli se nic neděje, ale pak najednou… Ťuk! Ťuk! Výrazná špička splávku se rozjede po klidné hladině. Vidím dobře? To je záběr! Zaseknu. V jemném proutku cítím škubání. Ryby nalezeny! Netrvá to dlouho a v dlani svírám divokou ouklej. Tohle jsou strašně nedoceněné ryby, které tvoří základ rybí říše! Rybáři by si jich prostě měli více vážit.

Po několika ouklejích a hozených koulích strouhanky k potopené větvi záběry ustanou. Že by přece jenom tady nebylo tolik ryb? Že bych je už všechny nakrmil a teď oukleje „leží“ někde na dně s plnými pupíky? Začíná ve mně hlodat červíček pochybností. Pak ale vidím, jak splávek několikrát poskočí na hladině a pak zmizí. Sekám! Jemný proutek se ohne jako luk. A brzda zakvičí jako prchající selátko…

Kruci, co to je? Jemný vlasec okamžitě prořeže klidnou hladinu a míří kamsi pryč. Hlavně ne do potopené překážky! Šermuji s jemnou udicí, abych neznámého protivníka odtáhl na volnou vodu. Daří se to! V jemném proutku cítím slušný tah. Rybu se mi zatím nedaří dostat ode dna. Hlavně v klidu! Po nějakém čase ale vidím první kruhy na hladině, a přitom jsem spatřil lesklý obrys ryby. Viděl jsem dobře? Je to KAPR?

Po několika otočeních kličkou navijáků přitahuji rybu blíže ke břehu. A skutečně! Je to kapr! Nádherně divoká ryba ze zapomenuté vody. Přiznám se vám: Kapry na plavanou nechytám moc rád, protože v našich vodách žijí i jiné ryby, které jsou podceňované. Ale pokud narazím na kapry na takové zapomenuté vodě, mají pro mě speciální hodnotu. Rybu nakonec dostávám ke břehu a po krátkém prohlédnutí ji pouštím zpátky. Díky za skvělý zážitek!

Vydejte se se mnou do „džungle“ a podívejte se, jak jsem chytal kapry na jemné vybavení. Více v přiloženém videu, které naleznete výše v tomto článku!

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

VIDEO: Jednoduché rybaření na splávek u vodních rostlin! Tady jsou ryby vždycky!

admin | přečteno: 1602x | 6.01.2021 | Žádné komentáře

Na rybaření je nejkrásnější to, že každý rybář si na …

VIDEO: Nejkrásnější záběry na splávek! Tohle miluje každý rybář

admin | přečteno: 7907x | 12.10.2020 | 1 komentář

Ať už je rybář vyznavačem klasické kaprařiny, anebo položené s …

Chytání línů na splávek: Jak úspěšně chytat líny na plavanou? Tady jsou užitečné tipy!

admin | přečteno: 2827x | 2.09.2020 | Žádné komentáře

Chytání línů je opravdu nádhernou rybařinou. Zejména pak v tu chvíli, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.