skingbranding-banner

Chytání kaprů na krmítko: TOP 3 levné nástrahy na kapry na začátek sezóny


Začátek sezóny je v lecčems ošemetný. V našich revírech je pořád hodně studené vody, což může způsobit to, že kapři ještě tolik nepřijímají potravu. Navíc, revíry jsou plné odumřelé vegetace, takže na našich dnech jsou tmavé povlaky, ve kterých se může nejedna nástraha zcela ztratit. Na první pohled to vypadá, že rybáři na začátku sezóny nemají žádnou šanci. Chyba lávky! Stačí použít takové nástrahy, které se do těchto podmínek hodí. A nemusíme sahat po žádné „moderně“, ale kolikrát stačí levná klasika, která se používá dlouhé roky…

Ta studená voda je kolikrát problém v tom, že kapři nepřijímají tolik potravy jako v teplejších měsících. Ale bacha! To neznamená, že by kapři nežrali vůbec. To ani náhodou! Jen prostě sbírají méně potravy. Proto je nutné kapry okamžitě zaujmout. Jak? Třeba silnou vůní! Pokud použijeme nadipovanou nástrahu, která obsahuje silnou esenci, pak můžeme zaujmout i pasivnějšího kapra. Jde o to, že taková nástraha okolo sebe vytváří pachovou stopu, které si všimne leckterý kapr plavající okolo. Na to myslete!

VIDEO: Vše o úspěšných nástrahách na kapry na začátek sezóny!

Na začátku článku jsme se bavili o tom, že dna našich revírů jsou posetá odumřelou vegetací. Kvůli tomu na nich vzniká silný povlak, ve kterém se může nástraha ztratit. Co s tím? Zaprvé: V takových podmínkách je dobré použít plovoucí nástrahu, která se nadzvedne nad dno. Takže i když nahodíte na zanesené dno, nástraha půjde dobře vidět.

Dalším faktorem, který může rozhodnout o úspěchu, je výrazné zbarvení. Kapři velmi dobře vidí kontrastní věci (navíc v čisté jarní vodě). To znamená, že pokud na tmavé dno nahodíme bílou žlutou, oranžovou nebo třeba červenou nástrahu, pak výrazně napomáháme tomu, aby si kapr naší nástrahy všiml. Luxus! Proto je kolikrát dobré používat i výraznější krmné směsi do krmítka. Jaké levné nástrahy na začátku sezóny použít? Podívejme se na několik osvědčených klasik!

 

Extrudy

Jedna z nejvíce podceňovaných nástrah na kapry vůbec. Je to dáno asi tím, že extrudy jsou opravdu levné. Například extra extrudy od české firmy KAPRPRO vychází na pouhých 55 korun – přitom tohle balení vydrží několik týdnů, někomu i měsíců. Jenže! Rybář si prostě řekne, že takto levná nástraha na kapry nemá co nabídnout, a tak sáhne po něčem jiném. Jaká to chyba! Extrudy jsou totiž vynikající nástrahou na kapry nejen na začátku sezóny. V čem jsou tak zajímavé?

Extrudy mají tuhý střed díky kterému na háčku nebo pod háčkem vydrží až několik hodin. To je velká výhoda, protože rybář nemusí neustále přehazovat, stačí počkat na kapra. Velkou předností extrud je to, že se skládají z několika vrstev. A ta vrchní připomíná těsto. Představte si obalenou foukačku, takhle nějak extrudy vypadají. Je to hodně zajímavá nástraha!

Díky tomuhle „mazlavému“ povrchu extrudy velmi dobře vypouští atraktivní vůni, která se šíří vodním prostředím. A tohle je ta hlavní zbraň! Silná pachová stopa! Extrudy se vyrábí v nepřeberném množství příchutí – rybář si může vybrat ze sladkých, masových nebo kořeněných variant. Jakou doporučuji já? No přece vanilku! Tohle je na začátek sezóny jasná volba.

Jak extrudy nastražovat? Ideální je tyhle drobné kuličky nastražovat pod háček na vlas. Díky tomu vytvoříte naprosto dokonalý řetízek, kterého si všimne každý kapr. Jen si to představte: Nahodíte na zanesené dno, nad které se vznese krásně barevný řetízek. Super! Extrudy lze samozřejmě nastražovat i přímo na háček. Jen doporučuji, aby rybáři používali háčky s delším raménkem, na kterém vytvoří zase krásný řetízek. Paráda!

 

Rohlíkové boilies

Na začátku sezóny asi není větší klasiky, co říkáte? Rohlíkové boilies je výborné v tom, že prostě skvěle pracuje za každých podmínek. I když tuto nástrahu nahodíte do hodně studené vody, stejně bude spolehlivě vypouštět lákavou esenci a přitom bude nabývat na objemu. Takže po nějaké chvíli bude na háčku nebo pod háčkem lákavé sousto na kapry. Naprostá paráda!

U mnoha výrobců mi vadí jedna věc. Jaká? Vadí mi to, že některé rohlíkové boilies je tvrdé. To je prostě špatně! Taková nástraha nepracuje tak rychle a „agresivně“, protože prostě trvá, než rohlíkové boiles změkne a začne atraktivně pracovat. Proto doporučuji rohlíkové boilies Měkčený rohlíkáč od KAPRPRO. Proč? Protože tohle rohlíkové boilies má nádherně měkkou vrstvu, která okamžitě po vhození do vodního prostředí začne vypouštět lákavou esenci. A také začne nabývat na objemu, takže po chvíli bude na dně ležet velmi lákavé sousto. Luxus!

Jak rohlíkové boiles nastražovat? Nejlepší je ho navléct na vlas pod háček. Díky tomu budeme rohlíkové boilies krásně prezentovat nad dnem, takže bude krásně nad nánosy nebo nad bahnem. Tohle je prostě pecka. Samozřejmě, rohlíkové boilies lze napíchnout i přímo na háček. Pokud tedy nechcete nic složitého vymýšlet, tak ho nastražte naprosto jednoduše.

 

Kukuřice

Nástraha na kapry, kterou používali už naši pradědové. Kukuřice je prostě vynikající nástrahou a návnadou, která nikdy nezklame. Tahle jasně žlutá zrníčka jsou vynikající v tom, že jdou vidět na (téměř) jakémkoliv povrchu, takže kapr si jich okamžitě všimne. Navíc, kukuřice prostě kaprům nesmírně šmakuje, tudíž ji nenechají jen tak ležet.

Musím se přiznat, že jsem líný rybář, kterému se nechce doma vařit neupravená kukuřice. Je s tím práce, člověk ztratí čas, který by mohl trávit na rybách, a navíc udělá nepořádek při vaření. Pokud jste stejní lenoši jako já, pak určitě koukněte na kukuřici od KAPRPRO, která vychází na pár korun. Přitom jde o krásně velká zrníčka. Bomba!

Na této kukuřici od KAPRPRO mám velmi rád i to, že je k dostání v ochucené verzi. Takže rybář si může vybrat hned z několika příchutí. Jakou doporučuji? Hnijící červ! Jedná se o nesmírně páchnoucí esenci, která ale ve vodním prostředí vytvoří hodně silnou pachovou stopu, na kterou kapři spolehlivě reagují. Ideální na začátek sezóny do chladné vody!

Jak kukuřici nastražovat? Zase: Ideální je zrníčka napíchnout pod háček na vlas. Nejlepší je řetízek kukuřice nadlehčit buďto umělou kukuřicí, anebo kousíčkem polystyrenu. Díky tomu se tak řetízek kukuřice nadzvedne nad dno, takže kapr si ho mnohem rychleji všimne. A bacha! Tohle je ideální i na ty největší amury…

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Podzimní chytání kaprů na krmítko: Jak mít hodně záběrů i ve studené vodě? Zkuste tohle!

admin | přečteno: 9301x | 5.11.2020 | Žádné komentáře

Podzimní chytání kaprů na krmítko má jedinečnou atmosféru! Člověk často …

Lov kaprů na krmítko na podzim: 3 zásadní věci, které rozhodují o úspěchu! Na co si dávat pozor?

admin | přečteno: 14559x | 16.09.2020 | 2 komentáře

Lov kaprů na krmítko na podzim bývá ve znamení spousty …

VIDEO: Jak úspěšně chytat parmy? Zaručené tipy a triky na královnu našich proudů!

admin | přečteno: 2584x | 26.08.2020 | Žádné komentáře

Parma obecná. Jedna z nejzajímavějších a nejbojovnějších ryb, které obývají naše …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.