DomůRybolovné technikyPoloženáPečivo: Legendární nástraha na kapry, která funguje!

Pečivo: Legendární nástraha na kapry, která funguje!

- Reklama -

Pečivo patří k lovu kaprů od nepaměti. Už naši rybářští předci zjistili, že právě pečivo kaprům velice chutná. A s pečivem většina z nás začala kapry i chytat. Jenže s modernizací rybařiny došlo k jakémusi útlumu pečiva. To je ale obrovská škoda! Pečivo i v současnosti na kapry velice dobře funguje, a dokonce chutná i těm největším exemplářům…

Pečivo na ryby můžeme použít hned v několika variantách. Široká škála použití pečiva dělá z této nástrahy účinnou zbraň na kapry. Proč jsou nástrahy z pečiva na kapry vlastně tak dobré? Pečivo má velice zajímavou konzistenci – po úpravě je nádherně „gumové“. Navíc po vhození do vodního prostředí ze sebe vypouští atraktivní drobné částečky, a také vytvoří kolem sebe zajímavě vonící bílý „obláček“. Nesmíme tedy zapomínat i na zajímavou vůni pečiva. A v neposlední řadě – pečivo má světlou barvu, takže jde na dně velice dobře vidět. Nezapomínejte na to, že kapři vidí dobře kontrastní věci, tedy například světlé pečivo na tmavém dně.

Pečivo můžeme nastražit na háček při lovu na nejrůznější rybolovné metody. Můžeme jej nastražit při lovu kaprů na položenou, při lovu menších kaprovitých ryb (cejnů, línů) na feeder, anebo i při lovu těch nejmenších ryb (plotic, perlínů, ouklejí) na plavanou. Celé škále těchto rybích druhů pečivo nesmírně chutná a spolehlivě na něj berou!

 

Pečivo: Nástraha mnoha tváří

Pečivo můžeme používat hned v několika podobách. Asi tou nejzákladnější je těsto z pečiva. Jeho výroba je naprosto jednoduchá. Stačí pečivo roztrhat na malé kousky a ty zalít vodou. Pak musíme zalité pečivo pořádně „uhnětat“ a tím nám vznikne krásně gumové těsto. Je důležité, abychom pečivo nezalili velkým množstvím vody – těsto by bylo moc řídké. Ale také nesmíme vody dát pomálu, protože pak bude těsto suché a bude se rozpadat. Ideální je „gumová“ konzistence těsta, kdy se nám při výrobě přestane lepit na prsty.

kapr

Těsto z pečiva nevydrží na háčku dlouhou dobu. Je vhodnější spíše při lovu na plavanou, kdy se splávkem lovíme přece jenom aktivněji – montáž častěji vytahujeme na břeh. Těsto z pečiva ale můžeme použít i při lovu na feeder nebo položenou. Osvědčeným trikem je těstem z pečiva obalit jinou nástrahu, například foukanou kukuřici. Tím vznikne jakási „obalovačka“, která se bude po vhození do vody pozvolna rozpadat. Uvolňující se drobné částečky následně velice efektivně přilákají ryby z okolí až k naší nástraze.

repkac_vanilkaMezi další osvědčené nástrahy z pečiva patří lisované pečivo. I tato úprava je naprosto jednoduchá. Nad vařící vodu vložíme například do sítka pečivo (ideální je rohlík nebo houska). To necháme nad parou tak dlouho, dokud krásně nezměkne. Až je pečivo měkké, tak jej vytáhneme a vložíme do sáčku. Zabalené pečivo v sáčku umístíme mezi dvě prkénka a pořádně ho zatížíme. Po čase se pečivo nádherně slisuje, a navíc má zajímavou konzistenci. Až je pečivo pořádně slisované, tak ho nakrájíme na libovolně velké kostičky. Ty potom nastražujeme buďto přímo na nebo pod háček.

 

Rohlíkové boilies: Moderní podoba pečiva

mekceny_rohlikacRybářští výrobci si velice dobře uvědomují, že pečivo patří k nejlepším nástrahám na kapry. Proto je k dostání hned několik druhů nástrah z pečiva. K těm nejznámějším patří rohlíkové boilies. Rohlíkové boilies je kuličkovitá nástraha z pečiva. Některé rohlíkové boilies má v sobě připevněný provázek, s pomocí kterého nástrahu nastražíte pod háček. Mnohem lepší je ale rohlíkové boilies bez provázku. Takovou nástrahu totiž můžete bez obav nastražit jak na háček, tak pod něj.

mekceny_rohlikac_scopex

Ještě zajímavější je pak měkčené rohlíkové boilies. Jde o kuličku z pečiva, která je pořádně napuštěná voňavým dipem. A právě díky tomu je nástraha krásně měkká. Rybáři nemusí mít žádný strach o výdrž této měkčené nástrahy ve vodním prostředí. Rohlíková kulička vydrží nahozená i několik hodin. Obrovskou výhodou této nástrahy je to, že má atraktivní měkký povrch, který ze sebe ve vodě vypouští nádhernou vůni. Škála vůní a pachů je až neskutečně široká! Měkčené rohlíkové boilies má skutečně silně koncentrovanou vůni, a proto na ryby výborně funguje. Další výhodou této nástrahy je to, že má výrazné zbarvení, tudíž jde na dně skvěle vidět.

repkacModernizace jde stále dopředu a u rybařiny to platí snad dvojnásobně. Proto výrobci přišli se zajímavou „mutací“ rohlíkového boilies. Tato nástraha se jmenuje ŘEPKÁČ. Jde o speciální rohlíkové boilies, které je vyrobené z pečiva a řepky. Toto spojení je naprosto perfektní, neboť kaprovité ryby řepku milují! Naprosto geniálním nápadem je to, že těsto už při samém začátku výroby obsahuje řepku. Díky tomu při pečení těchto kuliček dojde k nasátí atraktivních látek a vůně řepky do celé nástrahy. Řepkáč je tak ještě účinnější než klasické rohlíkové boilies.

repkac_olihen

 

Jak chytat s rohlíkovým boilies? Nezapomeňte na krmení!

Jak jsme pověděli výše v tomto článku – na pečivo můžeme chytat s pomocí všech rybolovných metod, na které můžeme chytit kaprovitou rybu. Nejúčinnější je ale spojení pečiva s položenou nebo feederem. Například rohlíkové boilies nebo řepkáč můžeme nastražit přímo na háček. Pokud chceme vytvořit atraktivní řetízek, pak je vhodné, když zmíněné nástrahy navlékneme na vlas pod háček. Tím nám vznikne neodolatelně perfektní nástraha.

kapr

Nezapomínejme ale na to, že samotná nástraha je poloviční cestou k úspěchu. Musíme prostě krmit! Při lovu na pečivo je nejlepší, když krmíme pečivem. Tuto strategii máme sami vyzkoušenou. Na jednom revíru jsme nastražili měkčené rohlíkové boilies s příchutí česneku. Pod háček jsme navlékli 3 kuličky rohlíkového boilies. Když jsme montáž vyvezli na atraktivní místo, na kterém jsme čekali výskyt kaprů, tak jsme k ní vysypali půl kbelíku krmení, přesněji namočeného pečiva. Fígl je v tom, že krmení přikrylo naši nástrahu. A v tom momentě, kdy se na krmném místě začali krmit kapři, vždycky přišel záběr. Některý z kaprů jednoduše sebral i námi nastražené rohlíkové boilies. Tato taktika se nám osvědčila a mnohdy s přehledem převálcovala i moderní nástrahy – boilies. To, jak se kapři chovají na krmném místě, a jak jim chutná zmíněné pečivo, můžete vidět v přiloženém videu.

Při testování měkčeného rohlíkového boilies jsme prozatím chytili největšího kapra o váze 15 kilogramů. Kapry vůbec nezajímaly kuličky boilies a šli jenom po pečivu. A to ještě není sezóna ani zdaleka u konce, takže věříme, že přelstíme i větší exemplář. Co říct na závěr? Pokud zvolíte správnou taktiku, pak můžete chytit nádhernou rybu i na pečivo.

Přejeme mnoho úspěchů u vody.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -