DomůRybolovné technikyPoloženáZačínáme s položenou (2. díl)

Začínáme s položenou (2. díl)

- Reklama -

V minulém díle jsme se bavili o vybavení, které je zapotřebí pro začínající rybáře. Druhý díl našeho miniseriálu bude zaměřen na doplňkové vybavení, které ale není nijak méně důležité.


Teď padne slovo zejména na navazovací materiály, zátěže a bižuterii. Všechny tyto drobné komponenty jsou neodmyslitelnou součástí moderní položené, tudíž je budete potřebovat. K lovu ryb na položenou je ze začátku nejvhodnější použít klasickou montáž, která je sice jednoduchá, ale velice účinná.

 

Vlasec

Bez navazovacího materiálu to nepůjde! Pro začátek vám postačí silon o průměru 0,25 až 0,28 mm. Takový průměr vám zaručí bezpečnou pevnost a jistotu při zdolávání ryby i nahazování montáže do vody. Při prvních vycházkách k vodě si nemusíte lámat hlavu s předvazem (vlasec o hrubším průměru), který se na kmenový vlasec připevňuje z důvodu větší odolnosti při dalekých náhozech. Při začátcích rybář nevyvíjí tak velkou zátěž na navazovací materiál.

Háčky

Velikost háčku se odvíjí od lovené ryby. Pokud se vypravíte na kapry, postačit by měly háčky velikosti 2 až 4. Pokavaď se rozhodnete lovit menší ryby, velikost háčku se zmenšuje. Pro začátek bych doporučil háčky s očkem, které se snadněji vážou.

Zátěže

Zprvu volte zátěže menších hmotností. Předejdete tak nepříjemnému trhání při raných pokusech nahazování, kdy mnohdy za utržení montáže může předimenzovaná hmotnost olova. Ze začátku postačí zátěž o hmotnosti okolo 60 gramů. S takovýmto olůvkem poměrně daleko nahodíte. Zátěží existuje řada typů, velice vhodná jsou i krmítka, do kterých vmáčknete měkké návnady (šrot), které následně k nástraze lákají hladové ryby. Jen dávejte pozor, abyste to s krmením na zátěži nepřehnali, můžete ji totiž utrhnout.

Obratlíky

Slouží ke spojení návazce s kmenovým vlascem. Je lepší použít pevnostní obratlíky, které jsou odolnější při lovu. S nosností to nemusíte nijak přehánět, postačí modely, které vydrží zátěž okolo 8 až 12 kilogramů. Uzel na obratlíku, který spojuje návazec a kmenový vlasec, oblepte kouskem izolepy. Tím zabráníte jeho poškození, kdy při pohybu olovo o uzel naráží. Tyto nárazy mnohdy zapříčiní jeho poškození a následné zeslábnutí.

Krabičky

Veškerou drobnou bižuterii je dobré mít uloženou v praktické krabičce. Tyto plastové krabičky nejsou nijak nákladné, ovšem jejich praktičnost je k nezaplacení. Přehledně si do nich uložíte zmíněné drobnosti a budete je mít vždy po ruce. Jen bych doporučil vrchní víko krabičky zajistit gumičkou, stává se totiž, že se v některých případech otevře a kapsa batohu je rázem plná rozsypané bižuterie.

Nástrahy

Jejich výběr je závislý na loveném druhu ryby. Pokud se vydáme na kaprovité ryby, můžeme použít širokou škálu nástrah, zejména pak kukuřici (foukanou i vařenou), pečivo, hrách, těsto, kolínka, ale i žížalu či červy. Například na okouny či úhoře můžeme nastražit rousnici. Na ostatní dravce si vystačíme s rybičkou (podle RŘ až od 16. 6.).

Návnady

Napomáhají nám k nalákání ryb k naší nástraze. Návnady lze v malém množství rozprostřít v těsné blízkosti nástrahy pomocí krmítek, kdy zátěž jen obalíme šrotem, který při vhození do vody utvoří malé krmné místečko. Velké krmné kampaně můžeme uskutečnit pomocí praku či naběračky. K vnadění kaprovitých ryb se používá zejména šrot, ten můžeme obohatit o uvařený partikl (kukuřice, hrách, řepka).

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -