skingbranding-banner

FOTOREPORTÁŽ: Co bere na umělé nástrahy v létě?


Poslední dny nabízí spíše ustálené počasí. Na vodní hladinu svítí ostré sluneční paprsky, takže takhle teplé počasí tvoří z mnoha revírů zelené brčály bez života. Ryby jsou zalezlé kdesi neznámo kam, tudíž jejich hledání je trošku komplikovanější.

Přesto ale v posledních dnech nastaly chvíle, kdy se nepatrně změnilo počasí. Povětšinou šlo o mírné ochlazení, ale hlavně také o zesílení foukání větru. Tohle někdy ryby zaručeně probralo a záběry tak na sebe nenechaly dlouho čekat. Teď už jenom záleželo na zvolení té správné taktiky.

 

okoun

Přes den hledám dravce v hlubších partiích revírů. Ideální je, když hluboké jámy jsou protkány potopenými pařezy či padlými stromy. Šance na výskyt ryb se totiž zvyšuje. Abych se ale k těmto místům dostal, musím navázat těžší nástrahu. Nejčastěji pak v tuhle dobu chytám na twistera. Jak se zdá, tahle taktika funguje. Tenhle okoun slupl gumu v hloubce i dálce.

 

002

Tam, kde jsou okouni, budou i candáti. Místa s překážkami mají tyhle smečky vodních vlků v oblibě. Tohoto candáta jsem zdolal na bílou gumu po poledni. Po ukázkové ráně do prutu následoval docela výživný souboj. Ryba za tenhle výkon nemohla dostat nic jiného, než svobodu.

 

003

Když už mám ruku z toho házení s těžkou nástrahou celou bolavou, tak vyměním twistera za popa. S touhle pukající rybičkou pak prochytávám rozsáhlé mělčiny. Mnohdy se snažím házet k těm překážkám, u kterých lovím i s gumou. Používám těžší modely těchto hladinových nástrah, takže se mi daří házet docela daleko. S trochou trpělivosti pak může přijít úspěch. Mně zabral například tenhle hladový ježatec.

 

candat

S příchodem noci měním celou taktiku. Twistera převazuji za woblera. Nejčastěji pak v noci používám ozvučené woblery s agresivním chodem. Jako je tenhle model na obrázku.

 

candat

Díky těmto vlastnostem nástrahy ji dravci mnohem lépe vyhledají v temném nočním světě pod vodou. Pokud jsou ryby žravé, což se projevuje větším počtem záběrů nebo častými šplouchanci na hladině, snažím se woblera tahat ještě agresivněji. Pomocí špičky udice nástraze zrychlením dodávám více agrese. Někdy to na hladové dravce platí.

 

006

Ještě k těm šplouchancům. Candáti při lovu u hladiny na sebe někdy upozorní specifickým zvukem. Připomíná mi to lovení okouna (jakési puknutí či mlasknutí), možná jde o trochu silnější zvuk. Pokud uslyšíte lovící smečku, není vůbec na škodu do těch míst nahodit svou nástrahu. S velkou pravděpodobností můžete dostat záběr.

 

candat

Pokud v noci budete ticho a v klidu, můžete se dočkat hojného lovu. Hlavně moc nesviťte čelovkou do vody nebo nechoďte po břehu. Ryby všechny vjemy „zvenku“ vnímají. Takže jestli zvolíte správnou taktiku, budete se u vody chovat nenápadně, pak můžete zažít nádherná rybářská dobrodružství.

Autor: Viktor Krus

Rubrika: Přívlač
Štítky:

Nové články v rubrice

TANEC S VLKY: Lov dravců na zvukové nástrahy! Proč používat chrastící woblery?

admin | přečteno: 2475x | 20.11.2017 | 1 komentář

Zvukové nástrahy. Speciální skupina umělých nástrah, které jsou vybaveny jednoduchým …

Lov bolenů na přívlač: Jak úspěšně chytat „stříbrná torpéda“ našich vod? Máme zaručené tipy!

admin | přečteno: 12003x | 27.06.2017 | Žádné komentáře

Bolen. Jedna část rybářů tento rybí druh z duše nenávidí, druzí …

Lov na přívlač pro začátečníky: Chytání ryb na rotační třpytku

admin | přečteno: 23548x | 25.07.2016 | Žádné komentáře

Přívlač je fantastickou rybolovnou metodou. Jedná se o velice akční …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.