skingbranding-banner

Trefa do tvrdého aneb jak utrhnout nástrahu?


Když to vezmu kolem a kolem, tak naše redakce napsala už řadu tipů, triků a rad, jak úspěšně chytit ten či onen druh ryby, anebo jak správně lovit tou či onou rybolovnou metodou. Přesto nám ale v této mozaice instruktážních článků chybí téma pro fanoušky potopených překážek a prasknutých navazovacích materiálů. Přečtěte si, jak můžete utrhnout nástrahu!

Není rozdíl v tom, jakou metodou lovíme. Ať už máme políčeno na dravce nebo na nedravé ryby, každou montáž lze utrhnout. Rybáři trhají všelicos, ale asi nejbolestivější je utrhnutí drahého wobleru. Na druhou stranu, utrhnutí takové kaprařské montáže, která se skládá hned z několika drahých součástí, je taky docela švanda. Nyní vám nabízím hned několik možností, jak a kde můžeme přijít o kus svého vybavení. Stačí si jen vybrat!

 

Bacha na dřevo

krajinaTen, kdo někdy lovil pod statným stromem nebo v blízkosti košatého křoví, to určitě zná. Stojíte si takhle pod větvemi. Přemýšlíte, kam nahodit a při náhozu náhle uslyšíte silné šustění. Ano, montáž proletěla rozvětvenou korunou stromu. Nyní zkoušíte montáž vysvobodit. Cloumáte s udicí sem a tam. Není to ale nic platné. Existuje poslední možnost. Utáhnou brzdu a tahat dozadu. Teď je to buď anebo. Většinou to je to anebo.

Druhou možností jak nechat svou montáž ověšenou na nějaké rostlině je při zdolávání. Zatopené keříky velice rády hatí rybářovu snahu při zdolávání ryby. Ta totiž při snaze o záchranu holého života v rychlosti zajede do nejbližšího keře, kde rybářova snaha rázem končí. Dokonalá spolupráce! Tedy, jak pro koho.

 

Pohřebiště nástrah

krajinaJestli potřebujete pořádně pročistit svou krabičku s nástrahami, doporučuji nahodit do míst, kde leží potopené stromy či pařezy. Tady nám mnohdy nepomůže ani silný vlasec nebo pevná pletenka. Při vláčení na těchto místech velice snadno uváznete při vedení nástrahy po dně. Potopenou překážku poznáte podle tvrdé rány do prutu, a následném ohnutí udice. Fajn pocit. Ale i při lovu na položenou či plavanou můžete velice snadno docílit toho, že budete o pár pomůcek k lovu lehčí. Stačí být trochu šikovný a projevit trochu toho úsilí.

 

Velká váha, malá nosnost

twisterA už jsme podruhé u nahazování. Prakticky tutově utrhnete svou montáž v případě, kdy na slabý navazovací materiál navážete těžké olovo či nástrahu. U přívlače se s tímto setkáváme například při lovu na gumy, kdy při silném švihu nevydrží vlasec či pletenka a po silném prasknutí vidíme jenom dlouhý let naší oblíbené nástrahy.

Podobnou show můžeme zažít i při lovu na položenou. Ještě větší jistotu utrhnutí při hodu máme ve chvíli, kdy na olovo naplácáme pořádnou kouli šrotu. Následný balon krmiva zaručené prověří navazovací materiál, který může prasknout jako namáhaná záda.

 

Brzda je pro sraby

navijakUrvat nástrahu můžeme i při zdolávání. Pokud se nám nezamotá vlasec o špičku a ryba tahem vlasec nepřetrhne, můžeme o rybu přijít tak, že budeme neohrabaně ovládat brzdu. Pokud totiž nepovolíme dostatečně, tak vlasec při rybím výpadu může velice lehce prasknout. A nám tak zbudou oči pro pláč hned dvojnásob, protože jsme přišli o rybu i nástrahu. Ještě lepší pak je, když kvůli naší neohrabanosti ztratíme kapitální kousek.

 

Zbývající finty

Výčet možností, jak přijít o svou oblíbenou nástrahu či montáž, je opravdu velice dlouhý. Proto zbývající způsoby píšu do seznamu, který můžete klidně doplnit v diskuzi. Takže tady je pár dalších fint, jak utrhnout: zaseknout nástrahu do projíždějícího motorového člunu, nahazovat do trasy milovníkům windsurfingu, zachytit proplouvající labuť, zachytit proplouvajícího racka, zachytit proplouvající kmen, zdolávat s cigárem v puse, zdolávat s nožem v puse, zdolávat s cigárem a nožem v puse, nahodit na most, nahodit na druhý břeh, nahodit na nedaleké molo…

 

Tak jsem vám nabídnul několik možností, jak se zbavit přebytečného vybavení. Hlavně pamatujte na to, že tenhle článek je fakt jen pro pobavení. Ne, že budete u vody trhat jako zběsilí.

Autor: Viktor Krus

Rubrika: Rybářská publicistika
Štítky:

Nové články v rubrice

Zemětřesení v ČRS: Přichází změna? Noví funkcionáři „vyházeli“ ty staré! Co rybáře čeká?

admin | přečteno: 8339x | 27.06.2018 | Žádné komentáře

Tak tohle je teda pořádný „masakr“! V minulých týdnech proběhly zásadní …

Handicapovaní rybáři Kladruby na FOR FISHING 2018

admin | přečteno: 456x | 26.02.2018 | Žádné komentáře

Již třetím rokem v řadě získala organizace handicapovaných rybářů ČRS MO …

FOR FISHING 2018: Kompletní informace o největší rybářské akci v Česku!

admin | přečteno: 3488x | 29.01.2018 | Žádné komentáře

Už je to zase tady! Milovníky rybaření čeká další ročník …

Komentáře

  • nahodit s cigárem a nožem v puse? 😀 běžně! 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.