DomůRybolovné technikyPřívlačPřívlač pro začátečníky: Jak vyrobit „neviditelné lanko“ na dravce?

Přívlač pro začátečníky: Jak vyrobit „neviditelné lanko“ na dravce?

- Reklama -

Lov štik na přívlač patří k velmi oblíbeným rybářským disciplínám. Rybáři na štikách milují jejich agresivitu a dravost, která dokáže vehnat adrenalin do žil. Je to prostě zážitek! Abychom ale „chránili“ štiky před zbytečným poraněním, je dobré používat ocelová lanka. Ty zabraňují tomu, aby štika nástrahu ukousla, což by jí mohlo způsobit velmi vážné poranění nebo smrt. Je věčná škoda si takhle likvidovat nadějné ryby! Přesto stále dost rybářů ocel odmítá. Jdou vůbec tato lanka nahradit? Částečně ano! A my si teď ukážeme jak…

Ocelová lanka jsou spolehlivou zárukou toho, že štiku neztratíme. Jistě, může se stát, že i ocelové lanko praskne. Ale ta pravděpodobnost je prostě nižší než u samotného vlasce nebo pletenky. A to výrazně! Přesto, mnoho rybářů je přesvědčeno o tom, že ocelové materiály stojí za menším počtem záběrů. A proto tato lanka nepoužívají. To je škoda – jedná se o úplně zbytečný hazard, který může mít neblahý vliv na štiky na dané lokalitě.

Pokud nechcete používat ocelová lanka, existuje řešení. Hned na začátku upozorňujeme, že není stoprocentní, ale je to mnohem lepší než chytat na samotný vlasec nebo šňůru. O jaký materiál jde? O fluorocarbon! Právě tento materiál milovníci přívlače čím dál častěji používají při lovu štik zejména v čistých vodách.

Fluorocarbon je vynikající v tom, že díky jeho složení je těžko rozpoznatelný ve vodním prostředí. To je dáno tzv. indexem lomu světla. A právě ten je u fluorocarbonu výrazně nižší než například u klasického vlasce. Takže proto se o fluorocarbonu říká, že je „neviditelný“ ve vodě (nebrat doslova). Díky této vlastnosti je proto fluorocarbon vynikající pro lov štik v čisté vodě.

Bacha! Aby fluorocarbon vydržel nápor štičích zubů, je nutné používat fluorocarbony o průměru MINIMÁLNĚ 0,50 mm. Ideální je ale používat fluorocarbony o průměru nad 0,70 mm. A ani tak nemáte jistotu, že štika tento materiál nepřekousne. Nezapomínejte: fluorocarbon není ocel! Přesto je pořád mnohem lepší a šetrnější ho používat při lovu štik na přívlač než samotný vlasec nebo šňůru.

Při lovu štik na přívlač se dneska používají takové fluorocarbony, které jsou měkké, takže tyto materiály nenarušují chod umělé nástrahy. Jeden z nejzajímavějších fluorocarbonů na přívlač v průměru nad 0,70 mm produkuje renomovaná společnost Savage Gear. Na zmíněný fluorocarbon na přívlač se podívejte ZDE.

Mrkněte na naše video, ve kterém si o fluorocarbonu detailně povídáme…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. A co použít toto ?
    TECHNOSTEEL NÁVAZCOVÉ LANKO
    Popis produktu
    Velmi jemné splétané ocelové lanko. Je tvořeno kevlarovým jádrem a to je opleteno několika desitkami jemných ocelovýcch vláken. Tato struktura umožnujě vázat běžné uzly,a to vám pomůže k vytvoření návazce dle vaší potřeby. Toto lanko využij Velmi jemné splétané ocelové lanko. Je tvořeno kevlarovým jádrem a to je opleteno několika desitkami jemných ocelovýcch vláken. Tato struktura umožnujě vázat běžné uzly,a to vám pomůže k vytvoření návazce dle vaší potřeby. Toto lanko využijí zejména vyznavači přívlače, muškaři při lovu štik na streamery a v neposlední řadě lze také použít jeko návazec do mušlových polí při lovu kapra.

    Provedení: 2,5kg-4kg-6kg-9kg-15kg-20kg

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -