skingbranding-banner

Přívlač pro začátečníky: Jak vyrobit „neviditelné lanko“ na dravce?


Lov štik na přívlač patří k velmi oblíbeným rybářským disciplínám. Rybáři na štikách milují jejich agresivitu a dravost, která dokáže vehnat adrenalin do žil. Je to prostě zážitek! Abychom ale „chránili“ štiky před zbytečným poraněním, je dobré používat ocelová lanka. Ty zabraňují tomu, aby štika nástrahu ukousla, což by jí mohlo způsobit velmi vážné poranění nebo smrt. Je věčná škoda si takhle likvidovat nadějné ryby! Přesto stále dost rybářů ocel odmítá. Jdou vůbec tato lanka nahradit? Částečně ano! A my si teď ukážeme jak…

Ocelová lanka jsou spolehlivou zárukou toho, že štiku neztratíme. Jistě, může se stát, že i ocelové lanko praskne. Ale ta pravděpodobnost je prostě nižší než u samotného vlasce nebo pletenky. A to výrazně! Přesto, mnoho rybářů je přesvědčeno o tom, že ocelové materiály stojí za menším počtem záběrů. A proto tato lanka nepoužívají. To je škoda – jedná se o úplně zbytečný hazard, který může mít neblahý vliv na štiky na dané lokalitě.

Pokud nechcete používat ocelová lanka, existuje řešení. Hned na začátku upozorňujeme, že není stoprocentní, ale je to mnohem lepší než chytat na samotný vlasec nebo šňůru. O jaký materiál jde? O fluorocarbon! Právě tento materiál milovníci přívlače čím dál častěji používají při lovu štik zejména v čistých vodách.

Fluorocarbon je vynikající v tom, že díky jeho složení je těžko rozpoznatelný ve vodním prostředí. To je dáno tzv. indexem lomu světla. A právě ten je u fluorocarbonu výrazně nižší než například u klasického vlasce. Takže proto se o fluorocarbonu říká, že je „neviditelný“ ve vodě (nebrat doslova). Díky této vlastnosti je proto fluorocarbon vynikající pro lov štik v čisté vodě.

Bacha! Aby fluorocarbon vydržel nápor štičích zubů, je nutné používat fluorocarbony o průměru MINIMÁLNĚ 0,50 mm. Ideální je ale používat fluorocarbony o průměru nad 0,70 mm. A ani tak nemáte jistotu, že štika tento materiál nepřekousne. Nezapomínejte: fluorocarbon není ocel! Přesto je pořád mnohem lepší a šetrnější ho používat při lovu štik na přívlač než samotný vlasec nebo šňůru.

Při lovu štik na přívlač se dneska používají takové fluorocarbony, které jsou měkké, takže tyto materiály nenarušují chod umělé nástrahy. Jeden z nejzajímavějších fluorocarbonů na přívlač v průměru nad 0,70 mm produkuje renomovaná společnost Savage Gear. Na zmíněný fluorocarbon na přívlač se podívejte ZDE.

Mrkněte na naše video, ve kterém si o fluorocarbonu detailně povídáme…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Fascinující vývoj gumových nástrah: Dnešní nástrahy svítí, smrdí nebo plavou! Kde se to zastaví?

admin | přečteno: 1400x | 23.12.2020 | Žádné komentáře

Svět umělých nástrah na přívlač zažívá jednu revoluci za druhou. …

Úspěšné chytání dravců na konci sezóny: Jak zaujmout candáty, štiky a okouny v čisté vodě?

admin | přečteno: 2203x | 9.12.2020 | Žádné komentáře

Chytání ryb na konci rybářské sezóny častokrát přináší jeden jev, …

VIDEO: Lov velkých okounů na řekách! Jak úspěšně chytat pruhované dravce v proudných vodách?

admin | přečteno: 1213x | 3.12.2020 | Žádné komentáře

Okouni rozhodně nepatřili odjakživa k ceněným rybím druhům. Byly tady i …

Komentáře

 • A co použít toto ?
  TECHNOSTEEL NÁVAZCOVÉ LANKO
  Popis produktu
  Velmi jemné splétané ocelové lanko. Je tvořeno kevlarovým jádrem a to je opleteno několika desitkami jemných ocelovýcch vláken. Tato struktura umožnujě vázat běžné uzly,a to vám pomůže k vytvoření návazce dle vaší potřeby. Toto lanko využij Velmi jemné splétané ocelové lanko. Je tvořeno kevlarovým jádrem a to je opleteno několika desitkami jemných ocelovýcch vláken. Tato struktura umožnujě vázat běžné uzly,a to vám pomůže k vytvoření návazce dle vaší potřeby. Toto lanko využijí zejména vyznavači přívlače, muškaři při lovu štik na streamery a v neposlední řadě lze také použít jeko návazec do mušlových polí při lovu kapra.

  Provedení: 2,5kg-4kg-6kg-9kg-15kg-20kg

  • Ano já to používám na muškaření. Doporučuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.