DomůRybolovné technikySumcařinaSumcařina pro začátečníky: Lov sumců na bójku

Sumcařina pro začátečníky: Lov sumců na bójku

- Reklama -

Lov sumců na bójku. Jedna z vůbec nejrozšířenějších metod lovu sumců na našich vodách. Odpověď na to, proč rybáři mají tuto montáž tolik rádi, není nijak komplikovaná. Lov sumců na bójku totiž patří k těm jednodušším, přitom ale k velice účinným, metodám lovu. Díky bójce jste schopni prezentovat nástrahu na nejrůznějších typech vod. Princip této montáže není nijak složitý a opravdu ji dokáže navázat úplně každý. Pojďme si to teď společně vyzkoušet…

Než se pustíme do samotného vázání montáže pro lov sumců na bójku, musíme si vysvětlit, jak vlastně tento systém funguje. Princip této montáže tkví v tom, že nástrahu máme nastraženou na jednoduché montáži se splávkem. A právě tuto montáž máme přivázanou k trhací bójce. Tím tak zabráníme tomu, aby nám nástraha uplavala po proudu, anebo aby nástražní ryba nekontrolovatelně jezdila sem a tam. Takže jednoduše řečeno, ona bójka slouží k tomu, aby nám udržela naši nástrahu na lovném místě.

Logo Hell-cat Velké

A co když zabere sumec? Nic se neděje. Montáž je k bójce přivázaná pouze s pomocí slabého navazovacího materiálu. Tudíž při záseku se montáž s nástrahou (a zaseknutým sumcem) od bójky uvolní.

 

Lov sumců na bójku: Co budeme potřebovat?

Lov sumců na bójku opravdu není komplikovaný. Přesto, o této metodě lze povídat celé hodiny, jelikož rybáři dělají základní, ale zásadní, chyby. Nebudeme kreslit čerta na zeď, protože navázat tento systém zvládne každý. Teď si popíšeme jednotlivé součásti celé montáže a vysvětlíme si, jak to vlastně celé funguje. Sami pak jistě uznáte, že lov sumců na bójku není žádná věda.

vybaveni_na_sumce

Trhací bójky: Ještě jednou si zopakujeme, že trhací bójka na sumce je tou součástí, která drží celou montáž na jednom místě. Bójky jsou v dnešní době vyráběny z nejrůznějších materiálů (např. z polystyrenu). Díky použitým materiálům jsou bójky na sumce velice lehké a spolehlivě plavou na hladině. A to pochopitelně potřebujeme.

trhaci_bojka_na_sumce

velky_sumecAbychom si tuto pomůcku představili celou, pak nesmíme zapomenout na její druhou část – na ukotvovací systém. Ten vypadá tak, že z dolní části bójky vede šňůra se závažím. A právě těžké závaží udrží nejen samotnou bójku, ale i montáž s nástrahou, pevně na místě. Pod pojmem závaží si nemusíte představit pouze těžké olovo. Kdepak! Mnohem lepší pro ukotvení bójky je například pytel od cibule plný kamení. Ten spolehlivě vydrží například i v silnějším proudu.

Dám vám jednu praktickou radu. Při lovu sumců na bójku platí jedno zásadní pravidlo, které zní – čím dále budete chtít bójku umístit, tím těžší závaží pod ni musíte připevnit. Tady totiž hraje roli fyzika. Pokud budete dopínat šňůru, a přitom budete mít pod bójkou lehké závaží, pak hrozí, že si celou montáž přitáhnete ke břehu. A to prostě nechceš! Přibude jenom více práce s novým nastražením celé montáže, a také si rozplašíte opatrné sumce. Proto na toto pravidlo vždy myslete.

sumec_velky

Splávek: Pojďme dále. Teď se budeme zaobírat další součástí celé montáže. Když sumcař řekne splávek, tak si nepředstavujte brčko na plotice, ale spíše robustní „kačenu“, která udrží nástrahu v požadované hloubce. Splávek je přichycený k bójce pouze slabým silonem (např. 0,25 do 0,50 mm), který se při záseku přetrhne. A tím se tak celá montáž uvolní. Jak vlastně připevníme bójku ke splávku? Jednoduše! Stačí, když splávek připevníme s pomocí jednoduché liščí smyčky. Jaký průměr by měl mít tento vlasec? Nejčastěji používám průměry od 0,25 až do 0,50 mm. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Hell Cat: Geniální česká značka pro milovníky lovu sumců!

Připevnění splávku k trhací bójce

A ještě něco. Splávek v tomto případě neslouží jako ukazatel záběru. Ne. Přesto má splávek na sumce velice důležitou roli – s jeho pomocí nastavujete hloubku, do které spustíte nástražní rybu. Pro tento způsob lovu se mi nejvíce osvědčily splávky na sumce s gramáží od 200 do 300 gramů. Takový splávek vám na české vody bude bohatě stačit.

splavek na sumce

Velikosti splávku se odvíjí podle velikosti použité nástrahy. Při použití nástrahy ve velikosti od 20 do 40 centimetrů, používáme splávky do 300 gramů. Pokud použijeme nástražní rybu od 40 do 60 centimetrů (kapr, jelec, bolen) pak navážeme splávek do 600 gramů.

Tip: Sumcovi nevadí odpor splávku při jeho potopení. Ale! Sumcovi velice vadí, když rybář špatně manipuluje s prutem těsně před zásekem. To například znamená, že nechtíc škubne se špičkou prutu. Sumec v tuto chvíli v setině vteřiny vyvrhne nástražní rybu. A rybář následně seká do prázdna.

obratliky_na_sumceBižuterie: Tak, co tam máme dále? Pod splávkem najdeme další důležité součásti této montáže. První je olovo. Jeho hmotnost se snažíme přizpůsobit velikosti splávku. Nejpoužívanější olova jsou 150 až 200 gramů. Teď ale k tomu nejdůležitějšímu! Nad olůvko je zapotřebí vždy připevnit zarážku. Proč? Nástražní ryba má častokrát tendenci plavat směrem k hladině. Pokud ale nad olůvko dáte zarážku, tak zamezíte jeho posunu ke splávku. Takže pokud se ryba rozhodne plavat k hladině, musí s sebou tahat i tíhu olova. A to po chvíli omrzí i velkého nástražního kapra.

Hell Cat: Geniální česká značka pro milovníky lovu sumců!

Lov sumců na bójku: Nastražení ryby na sumce

Pod olůvko pak připevňujeme ještě přibližně dvou centimetrovou bužírku nebo gumovou kuličku, která bude chránit uzlík na obratlíku před podřením. Co se týče obratlíku, doporučuji, abyste tuhle část nepodcenili. Je dobré použít kvalitní a bytelné obratlíky na sumce, nejlépe s nosností od 70 do 120 kilogramů.

navazcova_snura_na_sumceNávazec: Návazec tvoří návazcová šňůra, která je odolná proti „sumcový kartáčům“ více než klasická šňůra. Sumcová šňůra na návazce je odolnější, díky pevným vláknům, která jsou vyrobena s pomocí nejmodernějších výrobních postupů. Na našem trhu můžete zakoupit několik typů návazcových šňůr na sumce, například šňůru s ocelovým jádrem nebo šňůru se speciálně potaženou povrchovou vrstvou. Návazcová šňůra na sumce by měla mít nosnost od 80 do 150 kilogramů.

snura_na_sumce

jednohacky_na_sumceHáčky: Háček je nejdůležitější součástí montáže. Můžete mít splávek nejrůznějších barev nebo velikostí, můžete ho mít poničený, můžete ho mít po dědovi. Ale! Co se týče háčků, tak ty musí prvotřídní kvality! Proč? Protože nekvalitní háček záběr od sumce jednoduše nevydrží. Takže rybář nekvalitní háčkem tzv. neprosekne sumcovu tlamu, anebo sumec může háček svými čelistmi úplně rozcupovat. Ostatně, to můžete vidět i na přiloženém obrázku.

trojhacky_na_sumce

nekvalitní_trojhacekJak poznáme kvalitní háček na sumce? K tomu nám pomůže jednoduchý test. Stačí, když na trojháček stoupnete. Pokud se ohne, pak je jednoduše nepoužitelný. Háčky, které pod vaší tíhou ohýbají, rovnou vyhoďte. Všem začínajícím rybářům takové testování trojháčků doporučuji. Je to totiž osvědčená cesta k tomu, abyste neztráceli krásné ryb. Jaké háčky používám já? Ruku do ohně dám za háčky značky Hell Cat nebo Owner (např. typ ST-66TN).

 

Lov sumců na bójku v praxi

Pro ukázku si ještě ukážeme jeden ze základních systémů pro nastražení nástražní ryby. Používáme jeden trojháček o velikosti 2/0 a jeden jednoháček o velikosti 7/0. Tato velikosti háčků je vhodná pro nastražení ryby o velikosti do 30 centimetrů. Existuje spousta dalších systémů a kombinací, které můžeme použít. Volba systému závisí na podmínkách lovu.

Hell Cat: Geniální česká značka pro milovníky lovu sumců!

Lov sumců na bójku: Návazec na sumce

Tak. Už víme, z čeho si můžeme tuto montáž navázat, víme, jak vlastně funguje, a také víme, jak nastražit nástražní rybu. Jo, jsme na dobré cestě. Ale jak s touto montáží chytat? Není to žádná věda! Tak pojďme na to.

Lov sumců: Montáž pro lov sumců na bójku

Nejprve si umístíme naši trhací bójku na lovné místo. Pak vezmeme naši montáž a nastražíme rybu tak, jak jsme si vysvětlili. Na montáži si s pomocí splávku nastavíme hloubku, ve které chceme, aby naše ryba byla. Celou montáž po nastavení a nastražení připevníme s pomocí vlasce za bójku. Zase! Při instalaci této montáže musíme dodržovat dvě zásady.

Lov sumců: Užitečný trik pro zajištění splávku

Tou první je, že čím dále od břehu máme naši bójku, tím hrubší musíme použít trhací materiál, který spojuje montáž s bójkou. Silnější navazovací materiál pak používáme například i za silného větru, aby se nám spojující vlasec v nepříznivých podmínkách nepřetrhl. A teď druhá zásada. Při spouštění nástrahy myslete na to, aby součet délky trhacího vlasce, který spojuje montáž s bójkou, byl alespoň o metr delší než nastavená hloubka na montáži. Proč? Důvod je jednoduchý. Pokud byste to udělali naopak, pak by se vám montáž zamotala do bójky. A to by bylo k zbláznění…

sumci

A už úplně poslední věc. Pruty při lovu s bójkou na sumce musíme vždy postavit co nejvíce vzhůru. Tím tak dostaneme tu největší možnou část navazovacího materiálu nad hladinu. Díky tomu se tak nebudou do šňůry zamotávat nějaké nečistoty, které plují po hladině. A toto postavení prutů do výšky zaručuje i nejlepší rozpoznání záběru od sumce.

Tak a to je všechno. Lov sumců na bójku je velice rozmanitý. Můžete použít nespočet nejrůznějších systémů, kombinací a triků, které můžete použít.

Autor: Roman Matula, Hell-Cat

www.hell-cat-fishing.cz

Facebook Hell Cat

Ilustrace: Zuzana Staňková

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -