DomůNovinky„Ryby jsou inteligentní tvorové.“ Aktivisté na ministerstvu žádali zákaz prodej živých ryb

„Ryby jsou inteligentní tvorové.“ Aktivisté na ministerstvu žádali zákaz prodej živých ryb

- Reklama -

Aktivisté z Compassion in world farming předali dopis s 6000 podpisy na ministerstvu zemědělství. V dopise lidé vyzývají, aby se zakázal prodej živých ryb. Ministerstvo je připraveno diskutovat.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Náměstek ministra zemědělství Radek Holomčík převzal z rukou patronky kampaně Adély Knapové velkoformátovou pohlednici s textem dopisu. Kromě něj byl na pohlednici také obrázek kaprů, který byl vytvořen ze jmen signatářů. Podle organizace Compassion in world farming se pod zmíněný dopis podepsalo 6000 lidí.

 

Kapři zbytečně trpí, tvrdí aktivisté

Organizaci Compassion in world farming vadí, že v České republice je stále možné si zakoupit živou rybu, a tu si odnést domů. Aktivistům pak vadí, že lidé častokrát ryby nevhodně přechovávají, anebo je neodborně usmrtí. 

VIDEO: Výzva proti nakupování živých ryb, které podle aktivistů trpí

„Ryby jsou vnímaví a inteligentní tvorové, stejně jako savci a ptáci. To už je vědecky prokázáno, ale v zacházení s kapry se to stále ještě moc neprojevuje a kapři zbytečně trpí,“ řekla Romana Šonková, vedoucí „české pobočky“ Compassion in world farming.

Organizace upozorňuje, že živá ryba se při přenášení v igelitové tašce dusí, a že přechovávání ve vaně, což je zažitý způsob u laické veřejnosti, je pro rybu absolutně nevhodné. Poté aktivisté dále poukazují na to, že laik neumí dostatečně dobře rybu omráčit a rychle usmrtit. A to chce zmíněná organizace změnit.

 

Tlak trhu mění návyky prodejců

Situace ohledně prodeje živých ryb se v naší části Evropy postupně mění. A to třeba i u prodejců živých ryb. Například v prosinci 2021 Kaufland na Slovensku oznámil, že od roku 2022 přestane prodávat živé ryby. A navíc přestane pronajímat prostory pro jejich prodej.

„Téma životních podmínek zvířat je pro nás už roky velmi důležité a neustále se snažíme rozšiřovat naše aktivity v této oblasti. Pokud jde o ryby, tak ve spolupráci se Svobodou zvířat připravujeme informační materiály, ve kterých vysvětlujeme zákazníkům, jak s nimi co nejhumánněji zacházet,“ uvedl v zimě 2021 Samuel Machajdík, tiskový mluvčí společnost Kaufland Slovensko, který dodal:

„Zároveň se naše společnost tento rok rozhodla, že nejpozději od 1. 1. 2022 ukončí, a zároveň nebude umožňovat ani třetí osobám, prodej živých kaprů. Je to pro nás další přirozený krok k ještě zodpovědnějšímu konání.“

 

Rybáři v drtivé většině případů pravidla dodržují

Kontroly prodejců živých ryb na Vánoce jsou zažitým koloritem. Inspektoři prodejce houfně kontrolovali ve vánočním období také v roce 2021. A po vyhodnocení dat uvedli, že se situace ohledně dodržování platných pravidel rok od roku lepší.

Inspektoři Státní veterinární správy provedli 878 kontrol prodejců vánočních kaprů. Veterináři uvedli, že alespoň jednu závadu zjistili při 26 kontrolách, celkový počet závad pak dosáhl počtu 43. To je dáno z toho důvodu, že během jedné kontroly mohou inspektoři najít více závad. Data uvedla Státní veterinární správa, která zmíněné prodejce kontroluje. 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Vazeni aktiviste meli by jste si uvedomit co vlastne sepisujete a pod co se podepisujete Vase vyroky, jsou vyroky absolutnich socilopatu kteri vypusti do eteru takove S….y ze to ani brat vazne. S jistotou muzu rict ze kazdy s Vas v zivote jedl konzervu sardynek,nebo pecene cvrcky ,jitrnici s prasete a podobne pochoutky ,kdo s Vas rika ne LZE.A nyni si budete hrat na zachrance humalního usmrcovaní ? To si dělate srandu ? Jako prvni by jste si s Vasimi aktivitami meli zamect pred svym prahem a pak kazat .Jako nejhlavnejši Vase dilo je kurovec v nasich lesich ktery devastuje na co pride.Nebo uz jste zapomeli kdy jste se privazovali za stromy a pokouseli se neco zastavit na několika hektarech a tím pomoct kurovci se rozhlédnout kam se mu zachtělo.Jste jen banda která nemá co na práci a děla vic škody nez užitku .Bežte dělat neco uzitecneho treba zasadit tolik stromu kolik Vaši aktivitou padly vniveč .Jsem jak rybař tak bývalí lesnik a bez Vás bylo mnohem lip.

  2. No, upřímně….něco na tom je… Čerstvá ryba chutná nejlépe, ale celé to martyrium, než si toho kapra koupíme z kádě, je celkem zbytečné… Ani tu jitrnici si nekupujeme živou 😂 a faktem je, že vypuštěný kapr zimu většinou nepřežije 😉

    • Fajn, budeme to všichni kupovat zavakuovaný v kaufu… A co polívka? z čeho ji udělám když nemám kostru po zfiletování a hlavu? Kde vemu mlíčí a jikry? Dřív se dala koupit slepice s drobama – paráda do polívky, když se tam přidal ještě krk a křídla, tak super druhý jídlo.. A dnes? Prd, tak je nasírám tak, že si beru jedno srdíčko u pultu, jedny játra u pultu. A BTW kdo ty kapry pouští, tak je prostě debil…

  3. Věřte hůl ažeňte je svinským krokem ,zakážou spíš dokážou s politiky takové blbosti že nebudeme žrát tu jejich hnusnou zmiňovanou soju,proč jsou tak blbý asi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -