DomůNovinkySlavný rybář Jakub Vágner jako ochránce karasů. Pomůžou mu papírny ze Štětí

Slavný rybář Jakub Vágner jako ochránce karasů. Pomůžou mu papírny ze Štětí

- Reklama -

Karas obecný býval v tuzemských vodách hojně zastoupenou rybou, ovšem tento rybí druh zažil drastický propad. A teď jsou karasi obecní na pokraji vyhynutí. Rybám se pokusí pomoci chystaný projekt.

Slavný rybář Jakub Vágner spolu s papírnami Mondi ze Štětí se pokusí přispět k zvýšení populace karasů obecných v našich vodách. Rybář se zapojí spolu s dalšími odborníky k odchovu karasů obecných, které následně vypustí do volné přírody.

 

Odchované hejno vypustí do přírody

Jakub Vágner bude s odborníky chovat karasy obecné ve vybraných rybnících. Tým nejprve zajistí generační hejno karasů obecných, a následně ho odchová až do dospělosti. Ryby za několik let pak vypustí do volné přírody. K tomu má dojít v roce 2025.

„Cílem je vytvořit v následujících letech dostatečné množství lokalit pro karase obecného, aby se mohl bezpečně rozmnožovat a rozšiřovat na původních místech,“ řekl Jakub Vágner. Kromě toho se ale slavný rybář zapojí také do osvěty mezi rybářskou veřejností.

Původního karase obecného výrazně zredukovalo několik negativních faktorů. Kromě ničení jeho přirozeného prostředí k výraznému početnímu propadu přispěli i invazní karasi stříbřití. Ti jsou oproti původním karasům obecným hojně zastoupení na mnoha lokalitách.

„Momentálně jsme na velmi křehké hraně. Buď se nám podaří karase obecného zachránit, nebo může z našich vod úplně zmizet. Je to souboj s časem a je velmi důležité, aby se do tohoto i do jiných projektů zapojila nejen odborná, ale i široká veřejnost,“ doplňuje Jakub Vágner.

 

Do projektu budou zapojeni i jiní odborníci

Slavný rybář Jakub Vágner nebude v tomto projektu sám. Zapojeni budou jak odborníci z Českého a Moravského rybářského svazu, tak i akademičtí pracovníci

„Do záchrany karase se mohou zapojit i řadoví rybáři, chystá se osvětová kampaň mezi dětmi a Jakub projekt zahájil na Dnu změny mezi zaměstnanci Mondi,“ uvedla tisková mluvčí Mondi Milena Hucanová.

Právě papírny Mondi ve Štětí budou významnou součástí celého projektu. „Voda je v papírenství nesmírně důležitým zdrojem, proto se musíme o její kvalitu starat. Ochrana vod a vodní biodiverzity jsou proto jedním z cílů ochrany klimatu v akčním plánu MAP2030,“ řekl k projektu ředitel divize Kraft Paper společnosti Mondi Roman Senecký.

„Tak velkých cílů ale nelze dosáhnout bez partnerů, proto jsme se rozhodli spojit síly s Jakubem Vágnerem,“ dodal ředitel divize. 

 

Karasům se snažily pomoci i další projekty

Toto není jediný pokus o posílení populace karasů obecných. Například na podzim 2022 ZOO Praha informovala o vysazení karasů obecných do rybníku U Kamenného stolu v Praze-Vinoři. Odborníci se rozhodli karasy nasadit do této lokality proto, že se jedná o zarostlou vodní nádrž.

V minulosti pak probíhal i projekt Zachraň karase, který se snažil zmapovat co nejvíce lokalit, ve kterých se tento rybí druh vyskytuje. Do projektu byli zapojeni akademici z Biologického centra AV ČR nebo České zemědělské univerzity.

Zdroj a foto: Mondi (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -