DomůNovinkyVrátí se ryba našeho dětství? Čeští odborníci vysadili ohrožený rybí druh

Vrátí se ryba našeho dětství? Čeští odborníci vysadili ohrožený rybí druh

- Reklama -

Karas obecný. Kdysi hojně rozšířená ryba v České republice po několika desetiletích patří k těm nejohroženějším. Teď se mu snaží pomoci třeba odborníci ze zoologické zahrady v Praze. Jak?

Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

O nasazování karasů obecných informovala ZOO Praha v tiskové zprávě. Mnoho z nás rybářů si jistě ještě pamatujeme některé lokality, ve kterých karasi obecní žili. Stačilo „pár let“ a tyhle ryby zmizely.

Těch důvodů, proč se to stalo, je celá řada. Kromě likvidování jejich přirozeného prostředí je velkým nepřítelem třeba i nepůvodní karas stříbřitý. V posledních letech ale někteří odborníci vyvíjejí aktivity, které snaží původnímu rybímu druhu pomoci. 

 

ZOO Praha vysadila stovku karasů

Karasovi obecnému se v posledních letech snaží pomoci hned několik organizací. Mezi ně patří třeba i ZOO Praha, která chová karasy obecné. A nyní jich přes 100 kusů vysadili do jednoho rybníku v Praze.

„ZOO Praha má řadu projektů na ochranu biodiverzity ve světě; asi nejznámější je návrat koní Převalského do Mongolska. Snažíme se však přispět i k záchraně některých ohrožených druhů naší fauny – a jedním z nich je kdysi zcela běžný karas obecný. Dnes je v naší přírodě vzácností, a proto začínáme s jeho reintrodukcí,“ nechal se slyšet ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

 

Kde karase obecné nasadili?

Kde odborníci prvních 100 kusů karase obecného vysadili? Jde o rybník U Kamenného stolu v Praze-Vinoři. Právě tato lokalita se jeví jako velice vhodná zejména díky její charakteristice. Jde o průtočnou lesní nádrž, která je krásně zarostlá vodní vegetací.

„Apelujeme na to, aby lidé do vod nevypouštěli ryby, které tam nepatří, například zlaté karasy. I vánoční kapři vhození do rybníka, kam jsme vrátili karase obecné, by však způsobili nenapravitelnou škodu,“ dodal ředitel pražské ZOO.

 

S ochranou můžou pomoci i rybáři

Chtěli byste přiložit „ruku k dílu“? Tím nejjednodušším způsobem je projekt Zachraň karase obecného. Právě ten provozují odborníci z prestižních, českých univerzit, kteří se skrze něj snaží třeba zjistit další lokality, kde se ještě karasi obecní vyskytují.

Projekt se třeba snaží zmapovat a vytipovat takové lokality, kde by se mohlo karasům obecným dařit. A s postupem času se snaží posílit populace těchto krásných ryb, které jsou pro mnoho z nás těmito pravými rybami z dětství.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Jeden typ na místo, kde se karas obecný vyskytuje mám. Na Kladně uprostřed města je Kročehlavský rybník na kterém jsme docela nedávno nachytali hromadu karasů obecných a zároveň i velkých od 35 do 44 cm

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -