DomůNovinkySmrtící virus pro kapry v oblíbeném revíru? Veterináři zavedli přísná opatření!

Smrtící virus pro kapry v oblíbeném revíru? Veterináři zavedli přísná opatření!

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval o tom, že u vodní nádrže Větřkovice panuje podezření o výskytu koi herpes virózy. Jedná se o onemocnění, které ve velkém počtu zabíjí kapry. Z důvodu tohoto podezření zavedli veterináři přísná hygienická opatření, která například zakazují „stěhování“ ryb z tohoto oblíbeného revíru. Prosíme všechny tamní rybáře, aby si uvědomili, že toto onemocnění je závažné, a proto aby dodržovali platná opatření.  

Ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS

Moravskoslezští rybáři v posledním období řeší jednu patálii za druhou. Sotva se podařilo dostat první várky ryb do vytrávené Bečvy, tak je zaděláno na další problém! Veterináři na oblíbené nádrži Větřkovice (Lubina 4A, 471 040) zavedli přísná hygienická opatření, která například zakazují přesun ulovených ryb z nádrže do jiných vod.

Boilies ZDARMA: Získejte 3 kilogramy TOP boilies JET FISH zcela ZDARMA!

Aktuálně je na Větřkovicích rybáře stále ještě povoleno, ovšem přivlastněné ryby není možné pouštět do jiných lokalit. Rybáři také uvedli, že ulovené ryby je možné konzumovat, protože nákaza není přenosná na člověka.

Přesto! Tato opatření není dobré brát na lehkou váhu, protože koi herpes virus je velmi nebezpečné onemocnění kaprů, které dokáže zlikvidovat obrovské množství ryb. Proto prosíme všechny rybáře, aby dbali na veterinární opatření! Nepřenášejte například nástražní rybičky z této vody na ostatní lokality!

Na nádrži Větřkovice aktuálně platí:

  • Zákaz přesunu všech vodních zvířat z vodní nádrže Větřkovice za účelem zarybnění nebo vypuštění do jiných vodních objektů nebo vodních toků s výjimkou přesunu uhynulých ryb do kafilerie a přesunu ryb k vyšetření. Dále se zakazují přesunu všech vodních zvířat do vodní nádrže Větřkovice.
  • Veškerý materiál a vybavení, které mohlo přijít nebo přišlo do styku s podezřelými zvířaty ve vodní nádrži Větřkovice musí být řádně dezinfikováno.

Dokdy vlastně tato opatření potrvají? Rybáři z Moravskoslezského územního svazu uvedli, že vše potrvá do doby, než se ukáže, jak to s potencionální nákazou ve Větřkovicích je.

„Nařízená opatření potrvají až do doby jejich ukončení Krajskou veterinární správou Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj při vyloučení podezření z nebezpečné nákazy, popřípadě do vydání mimořádných veterinárních opatření v případě potvrzení nebezpečné nákazy,“ uvedli moravskoslezští rybáři.

Revír Větřkovice leží ve stejnojmenné obci na Moravě mezi Příborem a Frenštátem pod Radhoštěm. Vodní plocha má rozlohu 20 hektarů a starají se o ni právě rybáři z Frenštátu.  

 

Noční můra rybářů: Koi herpes virus!

Jak se herpes virus přenáší? Do nezasažených rybníků je mohou zavléct třeba vodní ptáci. Stačí, aby se dotkli nakažené ryby, a mohou přenést virus do nenakaženého rybníku. Přesto, i kdyby člověk snědl nakaženého kapra, nehrozí mu riziko! Poprvé se toto onemocnění ve světě objevilo v roce 1998 v Izraeli a v USA.

Herpes virus je noční můrou všech rybářů! Tato nákaza totiž může pozabíjet až 80 nebo 90 procent kapřích obsádek. Jedná se o velmi nebezpečnou nemoc, na kterou zatím neexistuje lék!

Boilies ZDARMA: Získejte 3 kilogramy TOP boilies JET FISH zcela ZDARMA!

Kapry, které napadne herpes virus, postihne dezorientované plavání, rybám se zrychlí dýchací pohyby, a později jim začne krvácení u ploutví a na kůži se objeví nevzhledné skvrny. Ryby pak nakonec zabíjí se životem neslučitelné změny v ledvinách a na játrech.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -