DomůNovinkySmrtící virus pro kapry v populárním revíru? Rybáři už mají výsledky! Jak dopadly?

Smrtící virus pro kapry v populárním revíru? Rybáři už mají výsledky! Jak dopadly?

- Reklama -

V druhé půlce letošního července Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval rybářskou veřejnost o podezření z populární nádrže Větřkovice. Právě tady rybáři měli podezření na výskyt nebezpečného koi herpes viru, který dokáže pozabíjet obrovské množství kaprů. Kvůli existující možnosti na nebezpečnou nákazu museli veterináři zavést na této lokalitě velmi přísná opatření. Teď už jsou na stole výsledky! Jak dopadly?

Ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS

Rybáři si konečně mohou oddechnout! Na nádrži Větřkovice (Lubina 4A, 471 040) žádný koi herpes virus podle provedených testů není. Takže veterináři tak mohli zrušit přísná opatření. Tuhle informaci potvrdilo vedení Moravskoslezského územního svazu na sociálních sítích.

Dobrá zpráva pro nádrž Větřkovice! Jelikož patologické vyšetření vzorku odebraných ryb v akreditované laboratoři v Jihlavě neprokázala přítomnost koi herpesvirózy, tak Krajská veterinární správa v Ostravě dne 28. července 2021 zrušila předběžná veterinární opatření na vodní nádrži Větřkovice,“ uvedl Moravskoslezský územní svaz.

Revír Větřkovice leží ve stejnojmenné obci na Moravě mezi Příborem a Frenštátem pod Radhoštěm. Vodní plocha má rozlohu 20 hektarů a starají se o ni právě rybáři z Frenštátu.  

 

Noční můra rybářů: Koi herpes virus!

Jak se herpes virus přenáší? Do nezasažených rybníků je mohou zavléct třeba vodní ptáci. Stačí, aby se dotkli nakažené ryby, a mohou přenést virus do nenakaženého rybníku. Přesto, i kdyby člověk snědl nakaženého kapra, nehrozí mu riziko! Poprvé se toto onemocnění ve světě objevilo v roce 1998 v Izraeli a v USA.

Herpes virus je noční můrou všech rybářů! Tato nákaza totiž může pozabíjet až 80 nebo 90 procent kapřích obsádek. Jedná se o velmi nebezpečnou nemoc, na kterou zatím neexistuje lék!

Kapry, které napadne herpes virus, postihne dezorientované plavání, rybám se zrychlí dýchací pohyby, a později jim začne krvácení u ploutví a na kůži se objeví nevzhledné skvrny. Ryby pak nakonec zabíjí se životem neslučitelné změny v ledvinách a na játrech.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -