DomůNovinkySouboj mořských příšer: mega predátor roztrhal žraloka, vyrval mu játra

Souboj mořských příšer: mega predátor roztrhal žraloka, vyrval mu játra

- Reklama -

Na rybářském internetu kolují fascinující záběry. Jamesovi Moskitovi se totiž povedlo natočit neuvěřitelný útok kosatky na žraloka velrybího. Brutální predátor žralokovi vykousl játra.

Příroda píše ty nejzajímavější a nejnapínavější příběhy. Jeden takový se odehrál v Baja California v Mexiku. Právě tady totiž James Moskito dokázal natočit záběry, které obletěly svět. O útoku na žraloka psala řada odborných médií, třeba portál Live Science.

 

Fascinující záběry obletěly svět

Velmi vzácné záběry natočil James Moskito ze společnosti Ocean Safaris. Ten měl namířeno do Kalifornského zálivu. Při jeho plavbě si všiml žraloka velrybího. Jenže! Majestátní tvor měl u sebe nepříjemnou společnost – vyhlídla si ho totiž kosatka. V tu chvíli začalo drama…

Kosatka se k žralokovi přiblížila zespoda, přičemž ho začala kousat do břicha. Na záběrech pak lze vidět, jak žralokovi z rány proudí velké množství krve. A pak přijde moment, kdy kosatka žralokovi vykousne játra.

„Kosatky začaly připlouvat a vzápětí jsem si uvědomil, že se jedna zakousla do žralokova břicha,“ popsal portálu Live Science Moskito. Právě tento útok byl pro žraloka velrybího naprosto fatální, takže ten tak po útoku začal bezvládně klesat do hlubiny.

 

Zaměřují se kosatky na játra cíleně?

Tyto záběry mají obrovskou hodnotu proto, že Jamesovi Moskitovi se povedlo zaznamenat útok kosatky na dospělého žraloka velrybího. Podle odhadů kosatka vykousla játra žralokovi velrybímu, který měřil okolo 8 metrů. Dříve byly zaznamenány pouze útoky kosatek na žraločí mláďata.

Web Live Science pak doplňuje, že podobné útoky na žraloky, kdy kosatky z nich vytrhávají játra, nejsou úplně ojedinělé. Těchto případů je zdokumentováno velké množství. Je dobré známo, že tento orgán obsahuje obrovské množství živin, zejména pak tuků a olejů.

Kosatky se možná naučily, že konzumace žraločích jater jim poskytuje velké množství energie a živin,“ citoval portál Live Science mořskou bioložku Alison Kockovou.

 

Kosatka si troufne i plejtváka obrovského

Kosatky jsou fascinující predátoři, kteří loví potravu napříč živočišnými druhy. Kromě ryb kosatky loví také savce, ptáky nebo kytovce. Kosatky si dokonce troufnou i na plejtváka obrovského. Jak takový lov giganta vypadá? Kosatky většinou volí takovou taktiku, kdy obrovského plejtváka nahání v moři, dokud ho neuštvou, anebo mu zabrání se nadechnout.

U kosatek nejsou potom neobvyklé útoky ani na zmíněné žraloky. Kromě žraloků velrybích tito predátoři útočí také na žraloky dlouhoploutvé, ale také na žraloky bílé. Někteří vědci se pak domnívají, že kosatky na tento druh žraloka útočí i proto, aby zneškodnily „potravní konkurenci“.

Pokud pak hovoříme o útoku kosatky na člověka, spíše jsou zaznamenány případy útoků na menší plavidla. Ve většině případů se hovoří o „útocích z omylu“, ovšem například v roce 2020 bylo zaznamenáno několik cílených útoků těchto predátorů na lodě v oblasti Gibraltarského průlivu.

Zdroj: livescience.com, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -