DomůNovinkyTisíce rybářů si na Orlíku připlatí. Skončí platnost levnějších povolenek

Tisíce rybářů si na Orlíku připlatí. Skončí platnost levnějších povolenek

- Reklama -

Český rybářský svaz informoval o zásadní změně. Na revírech Rady ČRS přestanou platit územní povolenky. Tato změna začne platit už od rybářské sezóny 2024. Úprava se dotkne tisíců rybářů.

O zásadní změně informoval Český rybářský svaz na webu. Rada ČRS rozhodla, že od rybářské sezóny 2024 nebude možné na revírech Republikové rady ČRS chytat s územními povolenkami. Tato změna se tak týká například rybářů s tímto typem povolenek, kteří jezdí na Orlík.

 

Územní povolenky končí na revírech Rady ČRS

Jakých revírů se tato změna týká? Jak už výše padlo, tak rybáři nově nebudou moci chytat s územními povolenkami na revírech Republikové rady ČRS, kam spadá ÚN Orlík, ÚN Trnávka a Veslařský kanál Račice. Rybáři na zmíněných mimopstruhových vodách budou od roku 2024 chytat pouze na mimopstruhové celorepublikové, celosvazové a místní povolenky.

Důležitou informací je, že tato změna se týká také pstruhové vody Morava 24. Právě na tomto pstruhovém revíru Republikové rady ČRS bude od roku 2024 možné také rybařit pouze s pstruhovými celorepublikovými, celosvazovými a místními povolenkami.

„Stěžejním bodem byla zejména situace, kdy na těchto revírech platily vedle sebe jak povolenky celosvazové, tak územní povolenky všech územních svazů, které mají velmi rozdílnou cenu,“ vysvětluje Český rybářský svaz.

 

Obrovský rozdíl v cenách povolenek

Onen zmiňovaný rozdíl mezi cenami povolenek byl skutečně citelný. Územní mimopstruhové povolenky pro dospělé rybáře v roce 2023 lze pořídit už od 1200 do 2000 korun. Přitom celosvazová povolenka pro dospělého rybáře stojí 2950 korun.

Onu problematiku pak vedení rybářů vysvětlilo na příkladu, kdy rybáři s různými povolenkami chytnou na Orlíku 2kilogramového candáta. Jeden rybář má přitom celosvazovou povolenku za 2950 korun, ten druhý pak územní povolenku za 1200 korun. Co se v takovém případě stane? 

„Za rybáře, který lovil na celosvazovou povolenku dostane uživatel revíru v rámci celosvazové redistribuce do hospodaření na Orlíku 800 korun (400 Kč/kg) plus 20 Kč za docházku, přičemž příslušný územní svaz rybáře s územní povolenkou přispěje uživateli revíru pouze 200 korun (100 Kč/kg) za úlovek candáta,“ vysvětluje problematiku vedení rybářů.

„Příspěvky do hospodaření na revírech Republikové rady ČRS tak byly při lovu na územní povolenky několikanásobně nižší než při celosvazovém rybolovu, a proto vyvstala potřeba tuto situaci narovnat a sjednotit,“ obhajuje rozhodnutí český rybářský svaz.

 

Změna se dotkne přes 9500 rybářů

Rybáři, kteří jezdili rybařit na revíry Republikové rady ČRS s územními povolenkami, si tak od roku 2024 připlatí. Aby na těchto vodách mohli od příštího roku chytat, musí si pořídit celosvazovou, celorepublikovou nebo místní povolenku. Kolika rybářů se tohle opatření dotkne?

„Pokud se na situaci podíváme z pohledu počtu členů, tak ČRS má přibližně 264 000 členů a z tohoto počtu loví na revírech Republikové rady ČRS asi 17 800 rybářů, pouze 9 600 k tomu využívá územní povolenky. To znamená, že změna se dotkne pouze 3,6 % rybářů,“ vyčísluje Český rybářský svaz.

Zdroj: Český rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

14 KOMENTÁŘE

  1. Je to tam pěkně vysvětleny, proč tenhle krok ČRS udělal. Já souhlasím, sice je to takový zvláštní přepočítat to na peníze ale úplně chápu že v dnešní době není nic zadarmo a v tomhle oboru kor. Takže ano, tohle smysl dává, a ještě by to chtělo posílit RS.

  2. Je to podraz pro místní starši rybáře kteří nemají jinou možnost.Pro dúchodce je dost složité dát za povolenku a známku skoro 4 tisíce.Spoustu jich bude muset skončit cožse určitě bude hodit těm zazobaným.

  3. A já řeknu na opak. Minuly rok byl jeden krát na Orlíku nikde na podzim a potkal se se starým panem který za 4 měsíce vzal 58 candáti. Tak spočítejte to správně kdo a za co musí připlatit?! Proč já který má pražskou povolenou a má sen jeden krát za rok vyzkoušet v lovu doplatit??? Ne chápu!!!

  4. Mě poser Orlík pod barákem mám jihočeskou a i tak chodím vám uklízet každoročně při akci uklidime Orlík bez toho že se my to zahrnuje do brigád jelikož to nespadá pod Jihočechy.To že vás stojí zarybnění tolik a chcete dostat víc peněz z rybářů aby jste pokryly náklady to by jste meli řešit jinde v zimě breči rybáři rybochovnych zařízení kolik škody udělá kormorán i mimo chovné a rybochovne zařízení a že ryba náklad je takový ale řešit to ne . Proč po domluvě z myslivci a ministerstvem se neudělá doba lovu kormorána i mimo výjimku od do a nevyjme vydra říční volavky atd z chráněných druhů a neredukuje vždyť je na každé vodě.U vlka už to pomalu jde a vy nedokážete prolobovat toto .Tam je kámen úrazu ne zdimat rybáře

  5. Už před lety jsem s rybařinou skončil, udělal jsem dobře. Stojí to čím dál víc peněz a ty úlovky, k smíchu. Už to není jako dřív. Tak radši chodím do hor a jezdím v přírodě na kole. Je to zdravější než čučet hodiny u vody. A Orlík a všechny otrávené vody si může RS strčit za klobouk.

  6. Souhlasím s příspěvky například pánů Zdenka a Pepíka. Když si koupíte povolenku u nějaké místní organice, nedostanou se žádné peníze tomu, jež má Orlík v působnosti, to je fakt. Když v Orlíku loví někdo častěji, tak ať je povinen koupit si orlíkovou povolenku. Aby byly peníze na zarybnění. Ale myslím, že třeba 4 návštěvy Orlíku se se měly povolit na místní povolenky. Správce Orlíku by byl jistě nejradši, aby se mu platilo a nechytly by se žádné ryby. Ať si novou úpravy strčí do … EU.

  7. Takže když si koupím jihočeskou za 1800 + 1200 na Orlík je to méně než 2950 za celosvazovou? V tý Praze by se měli naučit počítat, obzvlášt, když pražská povolenka je za 1200. Děkujeme soudruzi. 🤡

  8. Tak na to že tam chodím jen cca 10 víkendu v roce jen odpočinout a beru 2 kapry pro tchyni za celí rok tak to seru na co si budu platit celosvazovou když už 25 jinam na ryby nejezdím.zbytecne vyhozené peníze tím akorát udělají to že každej rybář bude brát všechno co chytí někteří to dělali už teď a to stála 1200 kdo to zase vymyslel takovou hovadinu.

  9. Mám tam chatu, nic tam dohromady nechytím a mám platit 4 tisíce? Argumentu rozumím, ale proč neudělají tedy levnější roční povolenku jen s platností na orlíku…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -