DomůRybolovné technikyKaprařinaÚspěšná kaprařina: 3 důvody, proč chytat kapry na jaře na plovoucí nástrahy

Úspěšná kaprařina: 3 důvody, proč chytat kapry na jaře na plovoucí nástrahy

- Reklama -

Každý rybář při prvních vycházkách k vodě chce zažít úspěšné rybaření. Jak zaujmout ještě pasivní ryby ve studené vodě? Ideálním řešením je lov na plovoucí nástrahy, které nabízí řadu předností. 

Foto: ZFish

Lov kapra na jaře není žádný med. Právě v tomto období je v revírech ještě dost studená voda, takže ryby nemusí být tolik aktivní. Ale i přesto! I v takových podmínkách lze kapry jednoduše zaujmout. Jak? Častokrát se vyplatí chytat kapry na plovoucí nástrahy, které nabízí suprové vlastnosti. Pojďme si ukázat 3 nejsilnější zbraně plovoucích nástrah na kapry.

 

Nástraha, která se ve vodě neztratí

Tou nejzásadnější předností plovoucích nástrah je to, že tyto pochoutky pro kapry po vhození do vodního prostředí plavou. Díky tomu se tak nestane, že by kulička zapadla mezi nánosy na dně. A právě nánosy na dně jsou častou realitou na drtivé většině revírů, protože tam pořád leží mrtvá vegetace po dlouhé zimě.

Plovoucí boilies patří k velepopulárním nástrahám při jarní kaprařině. Divíte se? Tahle nástraha nabízí TOP vlastnosti…

Ve chvíli ale, kdy rybář použije plovoucí nástrahu, tak docílí toho, že se nad tento „koberec z mrtvé vegetace“ luxusně nadnese. Díky tomu tak bude nástraha trčet nad krmným místem, takže kapr si může kuličky všimnout i z větší vzdálenosti.

Výrazná barva je jednou z hlavní předností plovoucích nástrah na kapry

Samozřejmě, plovoucí „efekt“ nástrah není pro rybáře výhodný jen proto, že se taková kulička neztratí. Další zásadní předností je, že taková nástraha se kaprům mnohem snadněji nabírá do tlamy, takže šance na úspěšný záběr je vyšší. Kromě toho se plovoucí nástrahy ve vodě chovají mnohem přirozeněji, kdy například reagují na podvodní proudy.

Nejsilnější zbraní plovoucích nástrah je právě to, že plavou. Takhle lákavé to pak vypadá na lovném místě

Kromě toho plovoucí nástrahy mívají velmi výrazné zbarvení. A to je zásadní doplnění, protože právě výrazné zbarvení jde ve vodním prostředí lépe vidět. Třeba například levné plovoucí nástrahy Balanced Wafters  od české firmy ZFish kombinují hned dvě výrazně barvy.

Levné plovoucí nástrahy na kapry Balanced Wafters od české značky ZFish

Výhoda výrazného zbarvení platí dvojnásob v čisté jarní vodě, kdy je viditelnost pod hladinou mnohem lepší než například v létě. Je třeba nezapomínat na to, že kapři velmi dobře vidí kontrastní předměty. Takže pokud nad tmavým podkladem z mrtvé vegetace bude plavat výrazně zbarvená plovoucí nástraha, šance na záběr se zvyšuje. Tohle je prostě velká paráda!

 

Silná vůně, která láká

Je takovým nepsaným pravidlem, že plovoucí nástrahy mají opravdu silné aroma. A zase: to platí například i u plovoucích nástrah ZFish Balanced Wafters, které mají zajímavé příchutě. Jde o to, že dneska se výrobci snaží nabídnout vícero chutí, které často i nezvykle kombinují.

Plovoucí nástrahy na kapry se vyrábí v celé řadě příchutí

V posledních sezónách jsou například velmi úspěšné kořeněné příchutě, které parádně fungují i ve studené vodě. Právě kořeněno-pálivá přichuť se dobře šíří i za nízké teploty, kdy taková kulička dokáže vypouštět unikátní pachovou stopu. Typickým příkladem je například plovoucí nástraha v příchutí chilli/robin red . Dokonalá kombinace!

Pokud se bavíme o jarním rybaření, pak hodně rybářů nedá dopustit na sladkou příchuť. Je to logické: ryby se po „zimním spánku“ snaží ve vodním prostředí najít něco, co obsahuje cukry. I proto bývají právě sladké nástrahy při prvních vycházkách tak úspěšné. Co vybrat? Třeba slaďounké plovoucí kuličky strawbery/banana.

Velkým hitem posledních sezón jsou pálivo-kořeněné příchutě. Přesně takovou vyrábí i ZFish v kombinaci chilli/robin red

Poslední možností jsou potom masové nástrahy, které pravidelně vévodí „žebříčkům popularity“ u drtivé většiny rybářů. Ale ono se není čemu divit, protože masové plovoucí kuličky vydávají koncentrované potravní signály, které kaprům dávají najevo, že se před nimi nachází nutričně bohatá pochoutka.

Aby plovoucí kulička ve vodě vydávala ještě silnější vůni, pak lze použít esenci. Právě esence dokáže napomoci k tomu, aby nástraha ve vodě vydávala výraznější potravní signály, které kapra donutí k záběrů. Při lovu na plovoucí nástrahy je ideální použít třeba sprej Attractor Bait , který nijak negativně neovlivní vlastnosti plovoucí kuličky ve vodě.

Plovoucí kuličky lze vylepšovat esencemi. Tohle jsou výrazné esence Attractor Bait Spray  od české značky ZFish

Rybář tak velmi rychle a jednoduše docílí lepšího účinku. Tyto spreje se vyrábí v celé řadě příchutí. K dispozici jsou jak kořeněné roztoky typu chilli/robin red, tak i masové třeba v příchuti chobotnice/oliheň. Ale vyberou si také milovníci sladkých příchutí, protože existuje i jahodovo-banánový sprej na nástrahy.

 

Atraktivní velikost, která nutí k záběru

Pokud se bavíme o jarním lovu kaprů, kdy ryby ještě nemusí být tolik aktivní, pak musíme zmínit i další přednost plovoucích nástrah. Jde o to, že právě tyto pochoutky pro kapry se častokrát vyrábí v menších průměrech, které jsou do daných podmínek jako dělané.

Plovoucí kuličky o velikosti 16 mm patří k nejvíce populárním v rybářském světě

Asi nejpopulárnější jsou plovoucí kuličky o velikosti 16 milimetrů. Právě taková nástraha je jako dělaná při samotném nastražení, kdy chceme mít pod háčkem atraktivní plovoucí sousto. Zároveň se ale jedná také o dostatečně velkou kuličku pro vytváření tzv. „panáčka“, kdy ke klasické kuličce dáme právě plovoucí nástrahu.

V posledních letech si ale velkou oblibu získává i miniboilies o velikosti 8 milimetrů

V posledních letech si ale rybáři naprosto neuvěřitelně oblíbili malé plovoucí nástrahy (plovoucí miniboilies). Pokud se máme bavit o konkrétním příkladu, tak nás napadá třeba vyvážené boilies Balanced Wafter ve velikosti 8 milimetrů. Právě tyto drobné kuličky jsou vynikající při rychlém rybaření na klasickou položenou nebo feeder.

Takto malé kuličky rybáři používají i při lovu na feeder

Ono to dává smysl! Ve chvíli, kdy ryby tolik nežerou, tak je větší pravděpodobnost, že si zobnou menšího sousta. Zároveň ale malé kuličky dovolují vytvářet netradiční „korálky“, které na některých vodách skvěle fungují. Tohle je fakt obrovské plus.

 

Tipy a triky: ideální je chytat v blízkosti krmení

Osvědčená taktika při lovu kaprů s plovoucími nástrahami vypadá tak, že do blízkosti nástrahy „umístíme“ atraktivní krmení. Ideální postup vypadá následovně: k návazci s plovoucí nástrahou připevníme PVA punčochu s mixem.

Naprosto ideální je k plovoucímu boilies přidávat krmení do PVA punčochy, aby bylo po vhození do vody hned u nástrahy

Po nahození nebo vyvezení se stane to, že v blízkosti plovoucí nástrahy se vytvoří lákavá kupka krmení, ze které bude „trčet“ plovoucí nástraha – v těsné blízkosti, takže není možné, aby si ryba nástrahy nevšimla. Tato jednoduchá taktika patří k velmi úspěšným…

S plovoucími nástrahami si u vody užijete spoustu zábavy!

Pokud si chcete už při prvních rybářských vycházkách za kapry opravdu slušně zachytat, pak určitě doporučujeme použití plovoucích nástrah spolu s atraktivním krmením. Tohle je vyzkoušený způsob, který málokdy zklame.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -