DomůRybolovné technikyDravciVíce záběrů od úhořů: jednoduché triky na vylepšení nástrahy na úhoře

Více záběrů od úhořů: jednoduché triky na vylepšení nástrahy na úhoře

- Reklama -

Lov úhořů je nádherné rybaření, do kterého se zamiluje každý rybář, který ho vyzkouší. A to třeba i proto, že při lovu úhořů může rybář zažít nefalšované „rybářské eldorádo“ plné záběrů. 

Při nočním chytání úhořů lze zažít chvíle, kdy tyhle ryby berou jako zběsilé. Takže není žádnou výjimkou, že jich rybář chytí hned několik během kratičké chvíle. Aby byl lov úhořů co nejúspěšnější, je zapotřebí „hadovitým dravcům“ nabídnout zajímavou nástrahu. Jasně, někdo může říct, že žížaly, na které úhoře chytáme, jsou samy o sobě dokonalou nástrahou. Ovšem i dokonalou nástrahu lze jednoduše vylepšit! Jak?

 

Nástraha na úhoře by měla páchnout

Pokud se rybář vydá na úhoře, měl by pamatovat na jednu zásadní věc: tihle dravci mají dokonale vyvinutý čich, díky kterému jsou tak efektivní zabijáci. Právě onen čich je největší zbraní těchto dravců, kteří dokážou velmi dobře najít kořist i za černočerné tmy. Téhle znalosti by pak měli využít rybáři, kteří mají na úhoře spadeno.

Úhoř má dokonalý čich! A toho by měli využít rybáři, kteří mají na něj spadeno…

Ano, dosadili jste si to správně: je dobré, když nástraha na úhoře vydává koncentrovaný zápach. Právě ten dokáže ve vodním prostředí vytvořit silné potravní signály, na které úhoř reaguje. Možností, jak posílit pach nástrahy na úhoře, je vícero. Pojďme si je ukázat…

Kupovaný booster na úhoře

Na rybářském trhu je hned několik boosterů na úhoře, které mají jediný úkol – posílit pach nástrahy. A to tyhle kupované boostery setsakramentsky dobře umí. Na trhu lze například najít takové boostery, které věrně napodobují bakteriální proces, který ryby znají při rozkládání mrtvé ryby.

Kupovaný booster na úhoře je přímo pro tento lov vyvinutý

Jo, ten smrad boosteru je pořádně silný! Ovšem právě tohle napomáhá k tomu, že nástraha na úhoře po aplikaci booosteru velmi silně páchne. Takže žížala tak začne po nanesení páchnoucího boosteru ve vodním prostředí vydávat koncentrovanější potravní signály, které mohou úhoře rychleji přilákat k nástraze.

Posílení pachové stránky nástrahy může přinést hodně zajímavé úspěchy

Obrovským plusem kupovaných boosterů na úhoře je to, že jsou pro tento účel vyvinuté. Díky tomu tak vývojáři mysleli na to, aby tekutina měla silnou přilnavost. To znamená, že booster má takovou konzistenci, díky které po nanesení na nástrahu vydrží ve vodě podstatně delší dobu. Tohle je vlastnost, která je velmi důležitá!

Obrovskou výhodou boosteru na úhoře je vysoká přilnavost, díky které vydrží na nástraze delší dobu

A ještě jedna věc: „na první dobrou“ se může zdát, že některé ceny za boostery na úhoře působí až přemrštěně. Je zapotřebí si ale uvědomit, že při používání boosteru stačí na nástrahu kápnout jen malé množství rozotoku. Takže balení většinou spolehlivě vydrží celou sezónu. A když si to rybář rozpočítá, pak výsledná cena není tak šílená.

Olej z rybiček v konzervě

Musím se přiznat, že tento „atraktor“ na úhoře tolik nepoužívám. Ovšem mám rybářského kamaráda, který na olej z rybiček nedá dopustit. Použití je totožné jako u boosteru na úhoře: olej z rybiček prostě naneseme na nastražené rousnice. Ideální je při pokapání nastražených žížal chvíli počkat, aby se olej po nich pořádně rozmazal.

Olej z rybiček v konzervě může rybářovi přinést více záběrů od lovících úhořů

Je zapotřebí počítat s tím, že tento „atraktor“ na úhoře není speciálním rybářským produktem, proto jeho konzistence není tak hutná. A proto se může stát, že účinek nebude tak dlouho trvat. Přesto, toto vylepšení rousnic na úhoře je ideální třeba v tu chvíli, kdy uhoři aktivně žerou, a my tímto vylepšením jim pomůžeme k rychlejšímu vypátrání nastražených rousnic.

Kdo udělá při lovu úhořů maximum, může být bohatě odměněn

Při vylepšování žížal na úhoře je pochopitelně nejlepší používat klasické rybičky v oleji, a nikoliv ty třeba v rajčatové omáčce. A pozor! Při použití oleje z rybiček je vhodné jej obohatit třeba níže představenou rybí omáčkou, která má také silný zápach. Vůbec se to nebojte kombinovat!

Rybí omáčky z asijských prodejen

Když jsem řekl, že výše představený „atraktor“ tolik nepoužívám, tak u tohoto to neplatí. Právě některé rybí omáčky z asijských prodejen mají neuvěřitelně silné aroma, které dokáže zaujmout nejen lidské gurmány, ale také úhoře. Perfektně pak fungují zejména ty omáčky, které mají výrazný zápach.

Páchnoucí rybí omáčka z asijských potravin má velmi silný odér. A právě ten může při lovu úhořů významně pomoci k úspěchu

U těchto druhů omáček má rybář jistotu, že budou ve vodním prostředí vydávat silný zápach, který může zlákat úhoře k záběru. I u tohoto „atraktoru“ ale hrozí, že se rychleji smyje z nastražených rousnic, protože nejde o speciální produkt na rybaření. Proto je dobré „pracovat s časem“, kdy po aplikaci necháme omáčku pořádně roztéct po nástraze.

Na tomto třetím „atraktoru“ je perfektní jednak silný zápach, ale také velké množství omáčky za pár korun. Když si rybář v asijských potravinách takovou omáčku vybere, tak to rozhodně nezruinuje jeho peněženku. A navíc díky množství ona omáčka vydrží více jak jednu sezónu. Super!

 

Několik rad na závěr

Při používání boosterů nebo jiných páchnoucích tekutin je dobré myslet ještě na několik tipů a triků. Ty se jednak týkají samotného skladování koncentrovaných roztoků, ale také jejich použití. O čem si musíme ještě povědět?

Aplikace atraktoru „ze špajzu“

Ve chvíli, kdy při lovu úhořů používáme olej z rybiček nebo rybí omáčku z asijských potravin, tak není nutné k vodě nosit celá balení. Ne! Ideálním řešením je si v lékárně pořídit injekční stříkačky, s jejichž pomocí je rybář schopný velmi jednoduše aplikovat páchnoucí tekutiny na nastražené rousnice.

Injekční stříkačky jsou nejlepším způsobem, jak uchovat a používat rybí omáčku nebo olej z rybiček

Toto skladování je opravdu praktické, jen je zapotřebí dávat pozor, aby páchnoucí tekutiny při transportu nevystříkly ze stříkaček. Proto je vhodné je mít v kbelíku s rousnicemi. Zároveň je nutné dávat pozor na trvanlivost těchto atraktorů, a proto je rozumné je skladovat v ledničce.

Atraktory aplikujte i na návazec

Hodně rybářů si myslí, že páchnoucí tekutinu stačí nakapat pouze na nastražené rousnice. Ovšem ti rybáři, kteří používají návazce na úhoře ze splétaných šňůrek, by měli smradlavé atraktory kapat i na ně. Proč?

Páchnoucí tekutiny je dobré aplikovat i na samotný návazec

Protože do šňůrky se tekutina krásně „zažere“, takže návazec sám o sobě bude vydávat silný zápach, který může zlákat úhoře k záběru. I v tomto případě je rozumné pracovat s časem, aby se tekutina pořádně vsákla do šňůrky. V tu chvíli pak roste účinnost zejména i „atraktorů ze špajzu“, které se budou ze splétané šňůrky také déle uvolňovat.

Nepodceňujte pach nástrahy

Za ta dlouhá léta, kdy se úhořům opravdu důkladně věnuji, jsem se setkal s celou řadou negativních reakcí, že podobné vylepšování nástrahy na úhoře nemá cenu. Ovšem to je omyl! Ve chvíli, kdy máme spadeno na dravce, který při lovu kořisti tolik spoléhá na čich, je právě takové vylepšení možným klíčem k úspěchu.

Úhoři jsou nádherné ryby! Pokud chcete nějakého chytit, zkuste tyhle tipy

Vždy je důležité při cestě za úlovkem udělat maximum. A právě tím, že se pokusíme nástrahu na úhoře ještě více vylepšit, ono maximum děláme. Je to to samé, když kapraři vylepšují nástrahy na kapry – a nikdo se nad tím dneska ani nepozastaví.

Přeji vám mnoho úspěchů při lovu úhořů!

Foto: Viktor Krus, InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -