DomůOstatníRybářská publicistikaVýlov roku začíná: rybáře čeká extrémně těžký výlov Liberecké přehrady

Výlov roku začíná: rybáře čeká extrémně těžký výlov Liberecké přehrady

- Reklama -

Severočeský územní svaz informoval, že rybáři jsou připraveni na výlov nádrže Harcov, která je známá také pod názvem Liberecká přehrada. Voda nebyla desítky let vypuštěna, čeká se velmi těžký výlov. 

Ilustrační foto: Severočeský územní svaz

Tohle bude hodně těžká práce! Rybáře čeká extrémně náročný výlov v lokalitě, která nebyla desítky let vypuštěna. Takže se očekává, že v lokalitě budou hluboké nánosy bahna, které budou celý výlov komplikovat.

Severočeský územní svaz tak svolává zkušené rybáře z okolí. Celkově může na místě pracovat více jak 80 rybářů, kteří se budou snažit co nejrychleji dostat ryby z loviště. Ryby se pak převezou do jiných revírů na Liberecku. 

VIDEO: Tohle bude dřina! Liberecká přehrada čeká na rybáře, kteří ji budou lovit

„Na výlovu, jako je tento, je třeba mít pokud možno co nejvíce zkušených lidí, s co největší praxí,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský. Právě on nám odpovídal na dotazy ohledně výlovu Liberecké přehrady.

 

Kdo bude mít výlov „na starosti“?

O organizaci výlovu se stará Severočeský územní svaz ve spolupráci s ČRS MO Liberec. Pomáhat budou ovšem i lovné čety z okolních MO na Liberecku a Jablonecku. S pracovníky a zástupci územního svazu dorazí i lovné čety z Ústí nad Labem a Teplic. Na výlovu, jako je tento, je třeba mít pokud možno co nejvíce zkušených lidí, s co největší praxí.

Kolik rybářů bude na rybníku lovit?

Lze očekávat, že výlovu se bude účastnit přibližně 80 rybářů, možná i více.

Voda se bude lovit po 36 letech, takže budou asi velké nánosy bahna. Bude ten výlov problematický?

Nádrž se nelovila ještě déle, pokud mám správné informace, před těmi 36 lety byla pouze povypuštěna, ale zcela vypuštěna nebyla snad od svého vzniku nikdy, o to větší důraz dáváme na organizaci výlovu, počet lidí a vybavení. Nikdo přesně neví, co vše nás může čekat.

V podstatě nevíme, kde nám ryba skončí, s ohledem na vrstvy nánosů, které mohou být i několik metrů vysoké, nelze předpokládat, že do takových míst můžeme poslat někoho zabrodit, to by bylo nebezpečné.

Zmíněné nánosy budou asi velký problém. Jak budou rybáři ryby z přehrady lovit?

Lze tak očekávat spíše odlov s pomocí lodí a s ohledem na bahno i lan. Na dno nevede ani žádná obslužná komunikace, všechny ryby tak bude nutné odnášet z nádrže ven ve vaničkách, i proto ostatně tolik lovících. Ostatně jsou třeba i lidé, kteří se postarají například o občerstvení a udržení pořádku ze strany diváků.

Bohužel v totožném termínu probíhá v Liberci půlmaraton, městská policie tak bude mít opravdu hodně práce a lze se obávat, že diváků bude hodně, protože taková událost se v Liberci koná opravdu tak možná jednou za sto let. I proto je nutné na případné diváky apelovat, aby nechodili, kam nemají, nemotali se pod nohami, případně neztěžovali odvoz odlovených ryb, to i špatným parkováním.

Kolik ryb se podle rybářů může až vylovit?

Je předčasné mluvit o konkrétních číslech. Věděli jsme, že se bude nádrž vypouštět a rekonstruovat, proto jsme již v předchozích letech distribuce do revíru co nejvíce omezili. Ale vzhledem k tomu, jak dlouho nebyla lovená, lze zajisté očekávat i zajímavé kousky.

Platí „srpnová informace“, že se ryby rozvezou po okolních revírech? Budou se odvážet ihned po vylovení?

Ano, ryby se rozvezou do jiných nádrží na Liberecku. Nemá smysl je komorovat s ohledem na plánovanou délku rekonstrukce, navíc s rizikem, že ta by se mohla i protáhnout.

Bude možné, aby se široká veřejnost přišla na výlov podívat?

Očekáváme, že účast veřejnosti bude hojná, ale plyne z toho obrovské množství rizik, proto opravdu apelujeme, aby lidé neblokovali příjezdové komunikace a nepohybovali se, kde nemají. Je třeba si uvědomit, že vypuštěná přehrada je již v podstatě staveniště, kde hrozí i různá nebezpečí nejen s ohledem na nánosy naplavenin.

Jak dlouho bude výlov trvat?

Věříme, že nádrž se podaří slovit již během soboty a určitě si všichni oddechneme, až bude vše za námi. Je přece jen poměrně hektičtější období, čím dříve bude hotovo, tím dříve se můžeme věnovat i dalším aktivitám (jiné výlovy, kontroly RS apod.)

 

Liberecká přehrada se vypouští kvůli rekonstrukci

Nádrž Harcov bude vypuštěna několik let, plány hovoří o 3 letech, ovšem kvůli vysokým nánosům sedimentu se může „těžba“ protáhnout. I proto se rybáři rozhodli ryby rozvézt po okolních vodách. Rozloha Liberecké přehrady je 11 hektarů, maximální hloubka je potom až 13 metrů.

VIDEO: Takto vypadala Liberecká přehrada za plného stavu

Liberecká přehrada je velmi staré dílo. Základní kamen hráze byl položen už v roce 1903, stavbu pak dělníci dokončili v roce 1904. Výška hráze je přes 20 metrů, její délka je potom 157 metrů.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -