DomůTrendyZákaz čelovek při nočním rybolovu: kvůli zvěři povoleno jen červené světlo

Zákaz čelovek při nočním rybolovu: kvůli zvěři povoleno jen červené světlo

- Reklama -

Rybáři se od příštího roku musí připravit na zásadní změnu. Od příštího roku totiž nebude možné svítit u vody večer bílým světlem. Při nočním rybaření budou smět rybáři svítit pouze červeným světlem.

Nové pravidlo se dostalo do zákona díky organizaci Pro klid zvířat. Jde o ochranářský spolek, který se snaží o to, aby v přírodě bylo co nejméně rušivých elementů. Jednou ze snah je právě omezení svícení v noční krajině. A to se ochranářům povedlo prosadit. Zákon začne platit od 1. ledna 2024.

 

Zvířata v noci potřebují klid

Nové pravidlo obsahuje vícero omezení, pro rybáře je ale zásadní, že nemohou v noci svítit u vody klasickým bílým světlem. Právě to je podle spolku Pro klid zvířat nejvíce rušivé. „Bílé světlo nedovoluje klidný odpočinek třeba vodním ptákům, když rybáři svítí na vodu,“ vysvětluje Klára Žábová z Pro klid zvířat.

To ale neznamená, že rybáři nemůžou u vody svítit vůbec. Tak to není! Jen je zapotřebí se vybavit moderní čelovkou, která má i červené svícení. To je podle ochranářů pro zvířata mnohem přívětivější. „Červené světlo není tolik rušivé, takže zvířata neplaší,“ vysvětluje Žábová.

A nejde jen o vodní ptáky. Toto nařízení má pomoci k tomu, aby se například neplašila zvěř na pastvinách poblíž revírů, anebo ptáci a zvěř ve tmě v lese. „Je třeba zvířatům prostě dopřát trochu klidu,“ stojí si za svým Klára Žábová.

 

Za porušení pravidel může přijít pokuta

Pokud rybáři nebudou dodržovat to nařízení, hrozí jim docela vysoká pokuta, v krajním případě až 10 000 korun. Dodržování chystaného zákona ale bude moci vymáhat pouze policie, městská policie, a poté Stráž přírody.

Rybáři musí počítat s tím, že kontroly se budou zaměřovat především na hojně navštěvované revíry. Nejčastější kontroly lze pak očekávat v letním období, kdy mnoho rybářů u vody nocuje. A právě v tomto období dochází k častému rušení nočního klidu v přírodě.

Zásadní informací potom je také to, že se jedná o klasický aprílový žert od redakce InRybar.cz. Takže všechno, co jste se v tomto článku dozvěděli, je kompletně vymyšlené. Přesto vás prosíme, abyste se u vody chovali ohleduplně k přírodě a zvířatům. Děkujeme, a přejeme vám krásný Apríl!

Jak jsme vás nachytali v minulých letech? Podívejte se na přehled aprílových žertů z minulosti. 

Ilustrační foto: InRybar.cz 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

32 KOMENTÁŘE

 1. Každy aprilovy výstřelek je Ok.Jenom mi nejde do hlavy,že v Čechách je duben,ale 1 apríl slovensky,platí aj vČesku..🤣😂

 2. Ani bych se nedivil, kdyby zrovna nebyl apríl. Vzhledem ke zcela vážně míněným návrhům a často i rozhodnutím bruselských (a nakonec i zdejších) politiků a byrokratů to zní celkem pravděpodobně.

 3. Já bych byl i pro to červené světlo. Když sedíte večer u vody a z protějšího břehu vás oslňuje v jednom kuse halogen, není to nic příjemného. Stačila by jen stabilní lucerna, aby RS věděla o pozici rybářů. Myslím, že by to nařízení nebylo od věci. Petru Zdar.

 4. Dnes, kdy se svět zbláznil, už slyšíme „aprílové žertíky“ denně….! A nemusí být jen 1.4.

 5. Pochopil jsem to hned jinak by se večer v noci nesmělo bilim světlem svítit nikde máme silnice dálnice bytové oblasti průmyslové zóny atd v podstatě všude ale co považuji za blbost a kdo nebo kteréj vůl pitomec nebo spolek uzakonili že cizinec nemusí mít při žádosti povolenky provedenou skouzku z spor rybolovu já i my ostatní jsme si v podstatě do házeli a učili poznávat druhý ryb zákony atd je pravda že rybářim od 6let je mi 67 ale to co vidím to je katastrofa ne jednou jsem byl svědkem v době zákazu cizinec vjetnamec Ukrajinec moldavec atd vlaceli nebo rybí pod míru neměl povolení na vodě revír kde chytal ani základní vibavu hajene ryby v stovkách a ten bordel tak co s tím a tohle se děje po celé čes republice i mimo já zažil Rakušané a jiné národnosti jejich chování atd i zásah ryb stráže domluva a to bylo vše evidentně bordel několik porušení zákona rybářského já to bej tak by mě snad i H ed zavřeli je jasné že já bych si to nedovolil a to je jen určitá část porušení další věc celé léta se staráme o určitěj úsek místa pro rybaření a oni nám zabíráj ty místa lidi přijdou roztáhnout deky atd přitom to není žádné koupaliště kemp nebo místa pro veřejné koupání atd a my si to ještě platíme takže co dál navrhuji jde jsou rybářské revíri na určitých místech dát cedule se zákazem koupání kempování tím ať se zabývá taky čes ryb svaz a ten problém je určitě všude Petrův zdar

 6. Ono to už dnes ani není vtipné. Při tolika nesmyslných příkazech, zákazech a dalších bludech co se na nás sypou denně ze všech stran, by tomu jeden i věřil…

 7. Hoveda se líhnou neudržitelným tempem.. hlavně,aby to červené světlo časem nevadilo třeba živočichům pod vodou…a u dálnice dejte značky zákaz vstupu zvěře po setmění ..

 8. Prosím komedianty z Bruselu ať tento článek nečtou, ať vymysli sebevětší hovadinu, doloží to titulem a funkcí, tak přes to vlak nejede.

 9. To už mě zarazilo to příjmení Žábová , ale že začátku článku jsem se rozčílil😡🤣🤣🤣🤣 1:0 pro Vás 🤣👍👍👍

 10. A vodaky zacne konecne resit kdo.V lete je po nich bordel okolo brehu a to nenluvim o tom jak je na nekterich mistech nasrano.Prez den delaj bordel na vode a vecer v radoby kempech.Hlavne ze se porad omezujou jen rybari ostatni at si delaj u vody co chtej.

 11. Co DRONY. OBTEZUJI NEJEN SVETLEM. ALE i semtam kyselinka i
  Mech se najde ,betony ničí stromy,kere

 12. . Byl bych zvědav na kontrolu, jestli by používala při kontrole také červené světlo. Pří příjezdu na kontrolu autem také červené světla aby nerušila přírodu. Hahaha.

 13. Nebylo už těch ochranářů dost? Žába je snad strelená do zadku. Kvůli takovým pitomcům se brzdí výstavba dálnic, protože se tam vyskytuje žabicka. To nejen dálnice, ale dokonce kvůli takovým picovinam brzdí i opravy okresních cest. Ty kàčo pitomá zkus si navázat háček při červeném světle. Tys musela mamince, když tě rodila, vypadnout na hlavičku. Tak toto je pátá kolona EU v našem státě. Fuj, hnus. Už abychom byli venku z EU.
  Stovky let rybáři v noci dokonce si svítili loučemi. Teď, když se jim zatrhl tipec s výstavbou dálnic a cest a dalších projektů se jim, aby nepřišli o prachy daří nabourávat do dobrovolných spolků. Zachvíli nám zakážou chodit k vodě s udicí a myslivcům se zbraní. Bože kde se rodí takoví bezmoci a debilové? V České republice!!!!!¡!!!!!

 14. Dobrý deň, chcel by som vedieť vierohodnú informáciu či v Čechách máte uzákonené svietenie pri love v noci.
  Ak áno, platí to v celej republike alebo iba na Morave a Sliezku ?

  Ďakujem pekne.

  • Zdravím,

   světlo je povinné při lovu non-stop v nočních hodinách. A potom hodinu po setmění a hodinu před rozedněním je rybář povinnen mít osvícené místo na revírech Moravskoslezského ÚS…

   Snad jsem na nic nezapomněl…

   Krus, InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -