DomůNovinkyAby candátů bylo více: rybáři stavěli dravcům hnízda. Pomáhali potápěči

Aby candátů bylo více: rybáři stavěli dravcům hnízda. Pomáhali potápěči

- Reklama -

Rybáři z Územního svazu města Prahy instalovali umělá hnízda pro candáty, která jim měla vytvořit ideální prostředí pro snesení jiker. A to se rybářům povedlo! Při práci jim pomáhali i potápěči. 

O instalaci umělých hnízd pro candáty ve Slapech informoval Územní svaz města Prahy. Candáti patří k nejvyhledávanějším rybím druhům v tuzemských revírech. A aby se v našich revírech udržely silné populace těchto dravců, je zapotřebí jim pomoci v jejich přirozeném rozmnožování. A přesně to udělali pražští rybáři.

Rybářům při instalaci umělých hnízd pro candáty pomáhali i policejní potápěči

 

Vhodných míst pro výtěr candátů ubývá

Pražští rybáři umělá hnízda pro candáty instalovali na Slapech proto, že v přehradě ubývá vhodných míst pro tření candátů. Za zhoršováním podmínek pro tření můžou třeba sedimenty, které zanášejí vhodné substráty. A v takových podmínkách pak klesá úspěšnost přirozeného rozmnožování candátů.

Pražští rybáři instalovali do přehrady Slapy umělá hnízda pro candáty

Aby měli candáti lepší podmínky pro přirozený výtěr, rozhodli se pražští rybáři do přehrady instalovat umělá hnízda pro výtěr candátů. Hnízda mají rozměr 1 x 1 metr, kdy základ tvoří kari síta. Další součástí jsou potom polypropylenové kartáče o průměru 15 centimetrů, na které candáti snáší jikry.

„Z jednotlivých hnízd jsme na dně vytvořili velký kruh s několika hnízdy uprostřed tak, aby si candátí mlíčáci mohli hnízda navzájem bránit proti cizím vetřelcům, jako jsou raci, úhoři a další druhy ryb,“ přiblížili pražští rybáři.

 

Candáti se u hnízd objevili velmi rychle

Rybáři umělá hnízda pro candáty umístili do 4metrové hloubky. Aby bylo umístění co nejlepší, pomáhali rybářům policejní potápěči z Třebenic. Rybáři nejprve hnízdo spustili na laně ze člunu ke dnu, potápěči pak pomohli s co nejlepším umístěním hnízda pro candáty.

Takto vypadá umělé hnízdo pro candáty, které vytváří pro tření dravců ideální podmínky

„Dobrá práce byla korunována úspěchem, který zahřál naše rybářská srdce – zhruba minutu po uložení všech třecích hnízd se na místě objevil první candát a hned si zálibně prohlížel nabídnutý substrát pro tření,“ těšilo rybáře z Prahy.

Umělá hnízda rybáři spouštěli ze člunu na lanech do 4metrové hloubky. Dole je pak co nejlépe umístil potápěč

Pražští rybáři dodali, že s touto pomocí candátům chtějí pokračovat také v dalších sezónách. A pro příští rok si rybáři například chystají i vylepšená hnízda. „Pro další rok plánujeme také experimentální hnízda s novým tvarem, určená pro extra velké candátí jikernačky,“ říkají rybáři z Územního svazu města Prahy.

 

Candát se rybářům při kontrole zakousl do kamery

Několik dní po instalaci umělých hnízd pro candáty rybáři přinesli několik podvodních fotografií. A právě na těchto podvodních obrázcích je vidět, že si slapští candáti umělá hnízda naprosto zamilovali.

„S pomocí kamery jsme se vydali na obhlídku umělých trdlišť, která jsme v předchozích týdnech instalovali na ÚN Slapy. Jistě vás potěší, že hnízda jsou již obsazená a nad nimi drží stráž mlíčáci candátů,“ napsali radostně rybáři.

To, že candáti opravdu bedlivě střeží snůšku jiker, pocítili rybáři „na vlastní kůži“. Candáti jsou totiž při hlídání skutečně agresivní, takže se nebojí ani zaútočit. „Ponořili jsme kameru přibližně do míst, kde jsme dříve položili hnízda a než jsme se stačili pod vodou zorientovat, zakousl se nám candát přímo do kamery,“ uvedli rybáři.

Zdroj: Územní svaz města Prahy, foto: Pavel Vrána (se souhlasem) a InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -