DomůRecenze výrobkůBoilies, které zbořilo trh: Takto vypadají kuličky na kapry za 59 korun...

Boilies, které zbořilo trh: Takto vypadají kuličky na kapry za 59 korun za kilogram

- Reklama -

Levné boilies je v posledních letech jedním z nejvíce používaných krmení na kapry, ale mnozí na něj přímo i chytají. Jedním z nejlevnějších je boilies od značky TB Baits. Jak boilies vypadá zblízka?  

Ilustrační foto: InRybar.cz

Není tomu tak dávno, co určitá skupina rybářů hanila levné kuličky jako cosi závadného. Jenže nálada se v posledních sezónách proměnila. A tento trend pokračuje i v letošním roce, který je doprovázen citelným zdražováním. Aby rybáři neutratili za výpravu na kapry půlku výplaty, čím dál častěji se dívají po levných kuličkách.

Ano, levné boilies najdete i ve výbavě „ostřílených kaprařů“. A není se co divit! Tento druh krmení dokáže rychle „nastartovat“ lovné místo, takže mnozí rybáři právě levné boilies používají minimálně jako krmení. A ono se není čemu divit! Když si to člověk přepočítá, tak ty nejlevnější kuličky se cenově začínají přibližovat třeba oblíbené vařené kukuřici, která se prodává v rybářských krámech v kilových pytlících.

VIDEO: Nechce se vám číst článek? Mrkněte na recenzi ve formě videa

 

Boilies, které si česko-slovenští rybáři zamilovali

Není tomu tak dávno, co ostřílený kaprař Tomáš Blažek spustil prodej levného krmného boilies, které v přepočtu vychází na 59 korun za kilo. Tato cena byla v minulosti k vidění u jiných výrobců, ovšem aktuální situace na trhu vyhnala jejich cenu výše, takže kuličky TB Baits aktuálně patří k tomu nejlevnějšímu na rybářském trhu. Jak vlastně toto boilies vypadá?

Výrazně zbarvené kuličky v příchuti jahoda (vpravo) a broskev/játra (vlevo)

Rybáři si levné boilies TB Baits mohou vybrat ve 4 příchutích. K dostání je legendární příchuť jahoda, která je základní příchutí moderní kaprařiny. Pak si rybáři mohou vybrat masového kraba (monster crab), který je nejprodávanější příchutí ze všech 4 variant. A ono se není moc co divit. I když je toto boilies dostupné „za babku“, tak jeho odér jde opravdu moc dobře cítit.

Méně nápadné boilies monster crab (vpravo) a scopex/oliheň (vlevo)

Zbývající 2 příchutě jsou kombinace vůní. První z nich je scopex a oliheň. Z mého subjektivního pohledu jde o nejslabší příchuť. Naopak čtvrtá varianta broskev a játra je „černým koněm“. Tyto kuličky mají pronikavě sladkou vůni broskví, která je opravdu výrazná. A například tyto kuličky by měly být velmi atraktivní na jaře a v létě, kdy ryby na sladké příchutě dobře reagují.

 

Vlastnosti, za které by se nemuselo stydět dražší boilies

Hodně rybářů se na levné boilies dívalo „skrze prsty“ s tím, že jde určitě jen o ovoněnou mouku. Jenže leckoho může boilies TB po otevření pevného pytle mile překvapit. Prvně se z balení vyvalí zajímavá vůně, zejména fakt v případě broskve, která je opravdu hodně zajímavá. A pak rybáře čeká příjemné překvapení při první pohledu na kuličky…

Zajímavá struktura

Hned při prvním kontaktu s boilies rybáře jistojistě zaujme docela pestrý povrch, který je tvořený jednak skořápkami, tak ale i různými semínky. Takže určitě nejde jen o nějakou hladkou kuličku, která by připomínala plovoucí boilies. To v žádném případě! A semínka nejsou jenom na povrchu levného boilies TB Baits. Když člověk rozpůlí kuličku, tak zmíněné suroviny jdou vidět i uvnitř boilies.

Na povrchu levného boilies TB Baits jsou jasně viditelné hrubší částice

Tuhost kuliček

Když člověk vezme kuličku boilies TB Baits mezi prsty, tak čerstvé boilies naprosto jednoduše rozdrtí. Z toho plyne, že takové boilies je vhodné pro rychlé chytání, kdy je zapotřebí krmné místo co nejrychleji rozkrmit, a co nejrychleji dostat rybu na místo. Typickým příkladem jsou jednodenní vycházky nebo víkendové rybaření.

Pokud chceme, aby boilies TB Baits vydrželo ve vodě delší dobu, stačí ho vysušit

Ve chvíli, kdy rybář potřebuje, aby boilies vydrželo ve vodě delší dobu, není nic jednoduššího než přesypat do pytlíku na boilies. Pak stačí takto naplněný pytel zavěsit na suché a teplé místo. Kuličky po několika dnech výrazně zvtrdnou, a rázem třeba nejde jen tak rozdrtit mezi prsty. Ten rozdíl je opravdu jasně citelný.

Pokud chcete vyzkoušet jednu příchuť TB Baits, pak zkuste broskev/játra. Jde fakt o povedené boilies s výrazně sladkým aroma, které je ideální do teplejších měsíců

To, v jaké podobě budeme kuličky používat, ovlivňuje i dobu rozpadu. TB Baits uvádí, že boilies vydrží ve vodě 8 až 12 hodin ve vodě. Tady ale záleží na mnoha faktorech, jako například na teplotě a proudění vody nebo množství „bílé ryby“. Pokud chceme, aby boilies vydrželo ve vodě delší dobu, pak ho stačí vysušit. Větší, 24 mm průměr, pak může ve vodě vydržet až 24 hodin.  

Průměry kuliček

Levné boilies TB Baits je k dostání ve dvou průměrech. Rybáři si toto boilies mohou obstarat ve velikosti 20 mm, která patří k nejvíce používaným. Jde totiž o univerzální velikost po celou dobu rybářské sezóny. Rybáři mají tuto velikost prostě velmi v oblibě, což prozrazují i prodeje takto velkého boilies.

Masové kuličky TB Baits monster crab mají docela silný odér, který sice není nikterak extrémní, ovšem stejně nedoporučujeme tyto kuličky sušit v obýváku nebo ložnici

Druhou variantou je potom boilies o velikosti 24 mm. Tuto velikosti volí raději ti rybáři, kteří jedou na déletrvající výpravu k vodě, a kteří potřebují, aby boilies vydrželo na krmném místě podstatně delší dobu. Pokud rybář nechá takto velké kuličky vysušit, pak vydrží ve vodě až 24 hodin (záleží na celé řadě faktorů). Z mého pohledu by tomuto boilies slušelo, kdyby se dodávalo i ve velikosti 30 mm na opravdu dlouhé výpravy a velké kapry jako selektivní boilies.

 

Atraktivní krmení (a nástraha) za pár korun

Ono to možná zní absurdně, ale pokud se člověk podívá na neuvěřitelné ceny zemědělských plodin, tak ono levné boilies TB Baits se opravdu začíná přibližovat kukuřici. Jasně, nezpracovaná kukuřice je pořád levnější, ale když člověk započítá čas na přípravu a nutné vybavení (energie na vaření), tak se rozdíl začíná smrskávat.

I uvnitř kuliček jdou vidět hrubší částečky, které vytváří zajímavou strukturu

Navíc, levné boilies TB Baits nabízí mnohem zajímavější škálu použití. Co tím myslím? Rybáři mohou toto boilies zpracovat nejrůznějšími způsoby. Zaprvé: Kuličky lze rozdrtit na malé částečky do PVA, takže rybář vytvoří lákavé místečko. Tuhle metodu rybáři používají v chladných měsících, kdy ryby tolik nepřijímají potravu.

Pokud chce rybář co nejrychleji přilákat kapry na lovné místo, pak není nic jednoduššího, než rozkrájet kuličky na půlky a ty rozházet na lovném místě. Pro pestřejší návnadu je možné půlky boilies smíchat třeba se zmíněnou kukuřicí nebo method mixem.

Chcete si vyrobit atraktivní PVA mix do studené vody? Stačí levné boilies TB Baits rozdrtit

A i z těch levných kuliček jde vyrobit selektivní návnadu na velké kapry. Stačí je nechat vysušit (ideálně větší průměr boilies), a následně vytvářet méně nápadná krmná místečka jen z 10 až 15 kuliček tvrdého boilies. Na těchto příkladech vidíte, že i s levným boilies jde vymýšlet spousta zajímavých krmných variant.

 

Suma sumárum: Ideální varianta do doby zvyšujících se cen

To téma, jestli rybář musí pro ulovení těch největších kaprů sahat po dražším boilies, tady bude navěky. Z naší zkušenosti ale víme, že i s tímto boilies jde přilákat velké kapry na lovné místo.

Boilies TB Baits se vyrábí i v legendární příchuti jahoda. Ta kromě krásně sladkého aroma nabízí i výrazné zbarvení…

Nebudeme si tady na nic hrát: I ostřílení kapraři pro rozkrmení lovného místa v prvních dnech používají levné kuličky. Protože on je rozdíl hodit do vody 10 kilo boilies za 599 korun, anebo 3000 a více korun.

Můj názor je takový, že toto boilies TB Baits je dokonalé pro krátkodobé vycházky, pro krátkodobé výpravy, anebo pro prvotní rozkrmení místa, na kterém potřebuje vzbudit pozornost. A dále je to pak geniální „doplňující“ krmení na dlouhých výpravách, kdy potřebujeme v okolí udržet pozornost ryb.

Příchuť scopex/oliheň mě v ničem moc nenadchla, ale třeba vás ano. Každý má přece jen jiné preference…

Rozhodně nepatřím do toho tábora „srdcařů“, že bych musel hanit toto boilies jen kvůli ceně. To ani náhodou! A mám takový pocit, že takových rybářů, kteří sáhnou po těchto koulích, bude jenom přibývat. Stačí se podívat za složenky za jiné „požitky“, které začínají přistávat ve schránkách…

Silné stránky

Super nízká cena, zajímavé příchutě a složení, atraktivní barvy u některých příchutí, široká škála použití

Slabé stránky

Chybí velký selektivní průměr (30 mm), kratší doba rozpadu ve vodě

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -