DomůNovinkyFOTO: Toxická látka pozabíjela 26 druhů ryb! Náprava potrvá až 10 let

FOTO: Toxická látka pozabíjela 26 druhů ryb! Náprava potrvá až 10 let

- Reklama -

Rybářská tragédie, která postihla řeku Hron na Slovensku, je hlavním tématem slovenských rybářů v posledních dnech. Po úniku toxické látky do řeky uhynuly tuny ryb, mezi kterými byli trofejní candáti, hlavatky, štiky, pstruzi nebo parmy. Podle posledních informací rybáři posbírali přes 5 tun mrtvých ryb. Rybáři už založili sbírku, kam je možné posílat peníze na obnovu zdevastované řeky.

Foto: Slovenský rybář

„Předběžná čísla hovoří o úhynu až 26 druhů ryb, do této chvíle rybáři vylovili víc jak 5,5 tuny mrtvých ryb. A to je jen nepatrné procento z toho, co se nachází ve vodě, na břehu, anebo co odnesla voda dolů po proudu,“ uvedl redaktor Slovenského rybáře Patrik Kuvik!

„Původcem otravy mohla být bioplynka v Budči. Pravděpodobně noční bouřka způsobila pád stromu na potrubí, z kterého uniklo 300 kubíků digestátu (látka, která se využívá na výrobu bioplynu),“ uvedl krátce po úhynu redaktor Patrik Kuvik. S touto verzí „pracují“ i ostatní slovenská média, která o masivním úhynu informují.

„Naše rybářská organizace v Žiari nad Hronom podnikla všechny potřebné kroky k tomu, aby byla celá záležitost zdokumentována a poskytneme plnou součinnost orgánům činným v trestním řízení, aby se věc náležitě vyšetřila a viník byl patřičně potrestaný,“ uvedl Mário Bóna z MO SRZ Žiar nad Hronom.

 

Rybáři spustili sbírku na zdecimovanou řeku

„Čeká nás několikaletá práce, nákup a vysazování rybí násady všech uhynulých rybích druh a s tím spojená ochrana revírů před predátory. Je to realita, se kterou se musíme vypořádat, a jelikož patříme mezi malé organizace, z hlediska finančních možností to potrvá možná více jak 10 let, než se přiblížíme ke stavu, v jakém se Hron nacházel před úhynem,“ sdělil Mário Bóna.

Účet na podporu řeky Hron

Číslo účtu: SK22 0200 0000 0013 8705 0954
Do popisu uveďte: HRON

Rybáři z Žiaru nad Hronom se obrací na širokou rybářskou veřejnost – pokud můžete, prosím, přispějte na uvedené číslo účtu. Právě tyto finanční prostředky napomůžou k obnově života v řece Hron, kterou postihla ekologická katastrofa. „Pomůže nám skutečně každý cent, každé euro, které budou použité výhradně na zarybnění řeky Hron,“ dodal Mário Bóna.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -