DomůOstatníRybářské závodyFOTOREPORTÁŽ: Rybařit lze i s postižením. Handicapovaní rybáři závodili v rybaření

Na závěr dubna na Labi v Mělníku současně proběhlo Mistrovství České republiky handicapovaných rybářů v plavané s účastí i polských závodníků a Mistrovství České republiky v plavané žen.

Závod byl rozdělen na několik dní. V pátek proběhl trénink, závodilo se pak v sobotu a v neděli. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionka v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany.

Takto vypadaly mistrovství v plavané na Labi

V pátek 26. dubna 2024 byly na programu nejprve tréninky, kdy ryby s lovícími příliš nespolupracovaly. Večer pak proběhlo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnili i předseda Českého rybářského svazu Karel Mach, jenž sledoval závody po celý víkend.

Na samotné mistrovské závody se ryby umoudřily, protože začaly být aktivní, přičemž nejčastěji loveným druhem byl cejn. Po dobu závodu závodníci i závodnice předváděli vynikající rybářské výkony.

V sobotu 27. dubna 2024 se mezi handicapovanými nejvíce dařilo Petru Svatošovi, který nalovil přes 15 kilogramů ryb. Mezi ženami excelovala Markéta Nováčková, která ulovila téměř 20 kilogramů ryb. Pozadu však nezůstali ani ostatní závodníci, takže vše bylo do neděle otevřené.

O vítězi a vítězce rozhodla neděle

V druhé části závodu se nejvíce dařilo Radimu Kozlovskému, což proměnil v nedělní úlovek přes 21 kilogramů ryb, čímž si zajistil celkové vítězství. Po zásluze tak byl korunován králem plavané handicapovaných rybářů pro rok 2024. Druhý skončil středočeský Petr Svatoš. Třetí pak byl polský závodník Andrzej Wacha.

V ženách pak neděle patřila Středočešce Haně Purkrábkové, jejíž nedělní výsledek přes 20 kilogramů ulovených ryb z ní udělal vítězku dne. O jejím celkovém vítězství nakonec rozhodl větší počet CIPS bodů, když součet umístění měla stejný, jako celkově druhá Markéta Nováčková. Třetí místo brala Jana Štiková.

V družstvech se na prvním místě umístil polský tým ve složení Andrzej Wacha a Marcin Lebeda, druzí skončili „Kladrubáci“ Radim Kozlovský s Martinem Kovářem. Třetí byl další kladrubský tým Petr Svatoš s Emanuelem Vyhlídalem.

Slavnostního vyhlášení se zúčastnili předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner, předseda Českého rybářského svazu Karel Mach, vedoucí oddělení sportu ČRS Jitka Chybová a trenér české reprezentace handicapovaných rybářů Vladimír Vyslyšel, který zároveň oznámil nominaci na červnové mistrovství světa v Bulharsku, kde nás budou reprezentovat pánové Kozlovský, Svatoš, Omamik, Krym a Vyhlídal.

Poděkování patří všem závodníkům a jejich asistentům za jejich výkony a fair play chování. Velké poděkování patří rovněž Českému rybářskému svazu, který obě mistrovství finančně zajišťuje, a také místní organizaci Mělník za zapůjčení a přípravu závodní trati.

Velkou práci odvedli dobrovolníci z řad kladrubské organizace. Mirka Naglová, která pořizovala v průběhu závodu fotografie, Pavel Kletečka, Pavel Hošek, Jakub Starý, Jan Kadlec a rodina Vaingátova zařizovala veškeré zázemí v campu i na závodním úseku.

Jak rybařit s handicapem? V Kladrubech dokážou poradit

ČRS MO Kladruby je jedinou rybářskou organizací v České republice, která sdružuje handicapované rybáře. Naším úkolem je vrátit naše občany, kteří jsou po úraze či nemoci na zájmovou činnost – rybářský sport.

Organizace byla založena v roce 1985. Nyní má přibližně 170 členů, z čehož jedna třetina jsou zdraví (pomocníci). Veškerá činnost sdružení je založena na práci dobrovolníků a místních obyvatel, kteří svými znalostmi a dovednostmi pomáhají handicapovaným a jejich rodinám.

Za dobu naší existence se naši členové zúčastnili každého mistrovství republiky. Od roku 1999 se účastníme mistrovství světa v plavané. Máme 4 tituly mistrů světa jak v družstvech, tak v jednotlivcích.

Zdroj: ČRS MO Kladruby, fotografie Mirka Naglová (se souhlasem)