DomůOstatníRybářské závodyKonec olověných zátěží na Nových Mlýnech? Stairs2Hell zavádí revoluční pravidlo

Konec olověných zátěží na Nových Mlýnech? Stairs2Hell zavádí revoluční pravidlo

- Reklama -

Už zítra startuje šestý ročník významného závodu Stairs2Hell na Nových Mlýnech. Startovní listina je našlapaná zvučnými jmény. A organizátoři si připravili i zajímavou změnu v pravidlech.

Ilustrační foto: Stairs2Hell

Rybářská veřejnost se dočkala! Po ročním čekání je tady znovu závod Stairs2Hell, který je nejvýznamnějším rybářským kláním na tuzemském poli. A není divu, že rybářská veřejnost se tolik těší! Vždyť při loňském ročníku rybáři dokázali nachytat hned 27 kaprů přes 20 kilo váhy. Bude i letošek tak úspěšný?

VIDEO: Kapr o váze 29,82 kilogramů! Tahle ryba pomohla Polákům k triumfu

Hlavní výhrou je 20 000 euro, což je v přepočtu dle aktuálního kurzu okolo 490 000 korun. Přesně takto tučný šek si odnesou vítězové závodu Stairs2Hell. Dále jsou pochopitelně připravené hodnotné ceny pro další týmy „na bedně“, pak pro vítěze sektoru, za nejtěžšího kapra závodu, a nechybí ani populární kategorie „těžba“.

 

Nabitá startovní listina s hvězdnými jmény

Samotný rybářský závod Stairs2Hell startuje už zítra ve 14 hodin, a bude se chytat až do sobotních 8 hodin ráno. Startovní pole je doslova narvané zajímavými jmény. Nechybí například všech 5 předchozích vítězných týmů. Naposledy vyhráli Poláci z týmu Sonik Sports & Eko Baits Team Poland.

Loňští vítězové z Polska předvedli neuvěřitelný trhák na závěr, díky kterému ovládli 5. ročník Stairs2Hell…

Právě tento mančaft dokázal strhnout celkový počet vítězství na závodu Stairs2Hell na stranu zahraničních týmů. V historii hned třikrát vyhráli rybáři ze zahraničí, čeští závodníci to dokázali dvakrát. Jak tomu bude letos? Konkurence je skutečně velká, protože ve startovní listině jde narazit na jména jako Michal Kučera, Jaromír Dufek, Jakub Fabian, Dan Němec nebo Tomáš Slavík.

Tým UFO Fishing patří k nejúspěšnějším na závodu Stairs2Hell, protože jako jediný má na kontě už dvě cenná umístění…

Extrémně zajímavá je potom i sestava týmu UFO Fishing ve složení Ondřej Smetana, Jaroslav Kříž a Jaroslav Blesk. Proč? Právě u tohoto týmu – jako u jediného ve startovní listině – „visí“ dvě medaile. Z roku 2017 bronzová, z roku 2021 stříbrná. Podaří se těmto zkušeným rybářům dovršit „medailový hattrick“? Celkem je přihlášených 100 týmů.

 

Kde chytali loňští vítězové?

Pochopitelně velmi důležitým momentem závodu bude losování lovných míst. Závodní pole začíná v Dolních Věstonicích, pak se tradičně potáhne téměř na celém břehu od Strachotína až do Šakvic. Pak další část je na Nových Mlýnech, a zbývající úsek se vleče až pod Pavlov. Jaké místo si „chtějí závodníci“ vylosovat? Těžko říct!

Zcela zásadní budou aktuální podmínky, protože už jsme zažili ročníky, kdy se dařilo závodníkům na „strachotínské straně“, a pak zase na Nových Mlýnech nebo pod Pavlovem. Kde vlastně při loňském závodu chytal vítězný tým z Polska?

Při loňském závodu vyhráli Poláci na lovném místě číslo 68, což je flek na břehu na Nových Mlýnech. Tato strana Novomlýnské nádrže byla extrémně štědrá, protože tady chytal i druhý tým loňského ročníku UFO Fishing (místo číslo 75). Konečně třetí, čtvrté a páté místo pak patřilo týmům, které chytaly na úseku v oblasti Pavlova.

Ani na letošním ročníku nebude chybět slovenská star Jakub Fabian! 

Ale znova: Nejhorší by bylo ze strany jakéhokoliv týmu házet hned po losování „pruty do vody“. Jde o to, že šampióni Stairs2Hell vzcházeli z nejrůznějších míst. Pokud se chcete podívat na podrobný souhrn „vítězných fleků“, pak je najdete v našem článku Historie Stairs2Hell.

 

Revoluční pravidlo: Konec odpadávacím olověným zátěžím

Co se týče pravidel, tak asi nejvýraznější změna se týká používaných zátěží. Jde o to, že na letošním ročníku Stairs2Hell rybáři nemohou používat odpadávací olověné zátěže. Organizátoři uvedli, že v letošním roce týmy mohou používat pouze odpadávací betonové zátěže pro sportovní rybolov, kamenné zátěže (vyjma kamenů z hráze), a pak železné nebo ocelové zátěže.

„Je ZAKÁZÁNO používat odpadávací olověné zátěže. Místo nich smí být použity pouze přírodní kameny vyjma kamenů z hráze, kovové zátěže nebo betonové zátěže určené pro sportovní rybolov. Olověné zátěže smí být použity pouze pro odhoz nebo pro lov s „IN LINE“ montáží,“ píše se v pravidlech.

Proč se k tomu organizátoři Stairs2Hell rozhodli? „Po konzultaci s Moravským rybářským svazem a Odborem životního prostředí Jihomoravského kraje upřesňujeme pravidla týkající se odpadávacích zátěží,“ uvedli organizátoři.

V loňském roce se takto radovali Poláci. Kdo bude křepčit letos? 

Výraznější změna v pravidlech asi k vidění nebyla: Pořád jsou bodované 3 nejtěžší ryby u závodního týmu. Jejich součet pak rozhoduje o celkovém skóre (a pořadí). V závodních týmech mohou být 2 nebo 3 závodníci, ale tým může lovit pouze na 4 pruty. A vítaným pravidlem je, že závodníci mohou zavážet do vzdálenosti půl kilometru.

 

Češi versus zbytek světa

Možná to organizátoři tak nikdy ani nezamýšleli. Možná to bylo dáno také tím, že si kdekdo mohl myslet, že na Nových Mlýnech, které jsou opravdu specifickou vodou, budou Češi vždy dominovat. Situace ale po 5 letech je taková, že v počtu triumfů vedou týmy z ciziny. A ani letos to domácí týmy nebudou mít jednoduché…

Cizinci v počtu triumfů na Stairs2Hell vedou před českými týmy. Jaké bude skóre po letošním ročníku? 

Ve startovní listině je totiž pořádně silný zástup zahraniční konkurence. Na pomyslené startovní čáře totiž najdeme hned 40 zahraničních týmů. Dominantní zastoupení z ciziny mají Poláci a Slováci.

Pak ale najdeme také týmy z Rakouska, Německa, Maďarska, Bulharska, Nizozemska, Slovinska nebo Belgie. Dokážou se Češi vyrovnat v počtu triumfů, anebo se letos hosté ze zahraničí urvou už na citelný rozdíl?  

 

PŘIPOMÍNÁME: Kdy na rybářský závodech nejvíce berou kapři?

V minulém roce jsme vydali také populární článek od Jakuba Žáka, který působí v Ústavu biologie obratlovců Akademie věd. Právě ten se podíval na rybářské závody z vědeckého hlediska. Kdy jsou kapři na rybářských závodech nejvíce aktivní?

Kdy berou na závodech ty největší ryby? Přečtěte si vědecký článek od Jakuba Žáka!

„Pomocí dat lze ověřit jednu zajímavou skutečnost. Z předchozích výzkumů se ví, že kapři jsou schopni se naučit pozici nově vzniklých krmných míst, a tato místa opakovaně využívat. Navíc se znalost pozice nového krmného místa prokazatelně šíří i mezi další kapry,“ píše Jakub Žák v odborném článku.

Přejeme vám, abyste si letošní ročník Stairs2Hell užili naplno. Vzhledem k tomu, jak je startovní listina narvaná zkušenými rybáři, lze očekávat, že rybářské výkony zase budou „brát dech“. Připomínáme, že na magazínu InRybar.cz opět najdete podrobný informační servis z tohoto nádherného závodu. Buďte s námi v obraze!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -