DomůOstatníRybářské závodySouboj o 500 000 korun. Největší český rybářský závod Stairs2Hell je tady

Souboj o 500 000 korun. Největší český rybářský závod Stairs2Hell je tady

- Reklama -

Sedmý ročník prestižního rybářského závodu Stairs2Hell je tady! Na Nové Mlýny se sjedou špičkoví kapraři nejen z Česka, ale také ze zahraničí. Ti nejlepší závodníci si odvezou skoro 500 000 korun.

Nové Mlýny. Ikonická voda na tuzemské rybářské mapě, která je pro některé kapraře „životní vášní“. A právě Novomlýnská nádrž se za pár dní stane středobodem české závodní kaprařiny. Právě tady totiž už 8. října zazní siréna, která odstartuje 7. ročník závodu Stairs2Hell.  

 

Vyvážet se může do dálky až 500 metrů

Jen pro připomenutí: na závodu Stairs2Hell mohou chytat dvoučlenné nebo tříčlenné týmy. Ne, není to nefér! Ať už se totiž tým skládá z jakéhokoliv zmíněného počtu rybářů, tak každý tým může chytat maximálně na 4 pruty! Takže se nestane že by početnější mančaft chytal na vícero prutů!

Při závodění na Stairs2Hell o celkovém vítězi rozhodují 3 nejtěžší kapři. A v tom je kouzlo celé akce, protože rozhodnout o vítězi může ryba, kterou závodníci uloví „pár minut“ před koncem. Opravdu! Třeba v roce 2018 byl rozdíl mezi prvním a druhým týmem pouhých 0,24 kilogramů.

Jen pro představu: nejvyššího součtu 3 nejtěžších kaprů dosáhli v roce 2021 polští závodníci, kteří „nachytali“ 74,41 kilo. Poláci tehdy ulovili 3 ryby o váze 29,82 kilogramů, 24,13 kilogramů a 20,46 kilogramů.

Ještě k pravidlům: důležitou informací je, že rybáři mohou vyvážet montáže s nástrahami do vzdálenosti až 500 metrů. Takže závodníci se tak mohou pořádně „roztáhnout“ po Novomlýnské nádrži. O tom, na jakém místě bude tým lovit, rozhoduje losování před začátkem závodu.

 

Souboj o skoro 500 000 korun

Závod Stairs2Hell je mezi kapraři prestižní jednak díky nabitému startovnímu poli. Na Novomlýnské nádrži se utkají opravdu zkušení rybáři, kteří patří k těm nejlepším. Kromě zisku cenné trofeje pro vítěze závodu Stairs2Hell je ale pro zúčastněné týmy velkým lákadlem i tučná výhra.

Vítěz závodu si totiž z Nových Mlýnů odveze šek na 20 000 euro, což je v přepočtu podle aktuálního kurzu 488 400 korun. Zajímavé peníze si ale odvezou i stříbrní závodníci, kteří získají šek v hodnotě 10 000 euro, což je v přepočtu 244 200 korun. A pro třetí tým čeká odměna ve výši 5000 euro (122 100 korun).

Ceny jsou ale potom připravené také pro nejlepší týmy v sektorech, kdy vítěz sektoru získá 2000 euro (48 840 korun). Stejnou částku pak získá i nejlepší tým v kategorii „těžba“. A pro lovce nejtěžšího kapra 7. ročníku Stairs2Hell je připraven šek na 1500 euro (36 630 korun).

 

Kde to bude nejvíce brát?

Organizátoři pro závodníky na Stairs2Hell připravili 100 lovných míst. Místa jsou rozdělena do 6 závodních sektorů. Ty se táhnou z Dolních Věstonic do Strachotína, odtud potom do Šakvic. A celé závodní pole pak končí pod Pavlovem.

„Naším cílem vždy bylo udělat nejprestižnější závod v Evropě, nikoliv největší. Proto v žádném případě nedojde k dalšímu zvyšování počtu startujících týmů na úkor zmenšování závodních sektorů,“ uvedli organizátoři Strairs2Hell.

Jaké místo bude to nejlepší? To je těžké říci, protože zásadní vliv bude mít třeba aktuální počasí na Novomlýnské nádrži. Na některých ročnících třeba například díky směru větru kapři více brali na strachotínské straně, jindy zase na té pavlovské.

Příklad z minulosti: třeba loňští vítězové z týmu Sportcarp chytali pod Strachotínem na lovném místě číslo 18. Kdežto vítězové z roku 2021, kdy vyhrál polský tým SONIK SPORTS & EKO BAITS TEAM POLAND, lovili na opačné straně přehrady na místě číslo 68 v úseku u Nových Mlýnů.

Tak jako tak: rybářská veřejnost se může těšit na famózní podívanou, protože pod Pálavu přijede kaprařská špička. Ano, organizátoři jednak lákají diváky na pestré závodní pole, které se skládá z týmů z nejrůznějších zemí, ale také ze zvučných jmen současné kaprařiny.

 

Nechybí zvučná jména kaprařiny

Při pohledu do startovního pole je každému alespoň trochu znalému rybáři jasné, že i letos to bude perfektní podívaná. Startovní listina je totiž protkána zvučnými jmény současné kaprařiny. Prvně musíme zmínit třeba Dana Němce a spol. z týmu Sportcarp. Právě tihle borci dokázali ovládnout loňský ročník, který byl velmi těžký…

Černým koněm závodu pak zase bude tým CARP ONLY, za který chytají Zdeněk Vaněk, Tomáše Vaněk a Milan Zatloukal. Právě Vaňkovi patří ke zkušeným znalcům Novomlýnské nádrže, takže pokud si dobře vylosují lovné místo, pak můžeme čekat opravdu zajímavý rybářský výkon.

Druhým černým koněm pak může být i tým FISHMAX ve složení Petr Pálka, Aleš Nimrichter a Michal Stauber, kteří rovněž znají Nové Mlýny jako své boty. K dalším zvučným jménům jistě patří i Petr Novotný a spol. z týmu SINGLEPLAYER, Aleš Pavelka a spol. z týmu MIKBAITS CARP FINDERS, anebo Ondřej Smetana a spol. z týmu UFO FISHING.

 

Česko versus zahraničí

Čeští rybáři se pak musí mít na pozoru i před početným zahraničním zastoupením. Na Stairs2Hell totiž bude chytat celá řada týmů z Polska, Rakouska, Německa, Belgie, Anglie, Bulharska nebo Slovinska. A nechybí ani exotický kaprařský tým s vietnamskými závodníky.

Šance zahraničních týmů na vítězství pak rozhodně není malá, protože jejich zastoupení ve startovní listině je velmi početné. Hned 35 míst je vyhrazeno pro zahraniční týmy, dalších 10 míst je pak určeno pro týmy ze Slovenska. V závodu o počtu 100 míst tak zahraniční týmy zabírají hned 45 míst.

A týmy ze zahraničí na Nových Mlýnech umí! V roce 2017 vyhráli první ročník Stairs2Hell rybáři ze Slovenska, o rok později pak rybáři z Rakouska. Pak následovaly 2 české triumfy, ovšem v roce 2021 vyhráli Stairs2Hell polští rybáři. Současný stav je tak 3 výhry pro zahraniční týmy a 3 výhry pro české mančafty. Kdo to po letošním ročníku „urve na svou stranu“?

Ať už 7. ročník Stairs2Hell dopadne jakkoliv, tak se česká kaprařina zase může těšit na fantastický závod, který patří k těm nejlepším v Evropě. Chytá se na perfektní lokalitě s obrovskými rybami, závodní pole je nabité zkušenými kapraři a počasí má být také ideální! Sledujte závod Stairs2Hell s námi na InRybar.cz!

Text: Viktor Krus (InRybar.cz), ilustrační foto: Stairs2Hell (se souhlasem)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Nic pro me.Ja mam rad klid u vody.Nikdo nikde sem tam nejaka ryba.Pomerovat si sulinky kdo chytil vetsiho nepotrebuju.Hlavne pohoda klidek😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -