DomůNovinkyInvaze zlatých rybek: jsou velké jak fotbalový míč, ohrožují jiné ryby

Invaze zlatých rybek: jsou velké jak fotbalový míč, ohrožují jiné ryby

- Reklama -

Rybáři v Kanadě řeší na některých lokalitách nepříjemný problém. V tamní volné přírodě se nekontrolovaně šíří zlaté rybičky. Ty jsou nebezpečné pro původní ryby, protože přenáší parazity a nemoci. 

Zlaté rybky jsou populárními druhy mnoha chovatelů, kteří se věnují akvaristice. Ovšem někteří z nich tyto ryby po nějaké době vypustí do volné přírody. A rázem může začít velký problém! Ten je k vidění například v Britské Kolumbii v Kanadě, kde zlaté rybičky zamořují tamní přírodu.

 

Samice naklade až 150 000 jiker

Když se řekne Kanada, tak každému rybářovi se vybaví průzračné řeky a jezera, ve kterých plavou majestátní lososi. Jenže! V posledních letech tamní rybáři řeší vážný problém, kdy některá jezera jsou pod náporem velkého množství zlatých rybek.

Jak se dostaly do volné přírody? Původ celého problému tkví u některých chovatelů, kteří nechtěné rybičky vypustili do přírody. Ovšem jedna taková zlatá rybička může během jediného léta v ideálních podmínkách celkem naklást až 150 000 jiker.

A další „zbraní“ tohoto invazního druhu je proces, který označujeme jako gynogeneze. Ve zkratce: ryby tohoto druhu nepotřebují pro rozmnožování samce stejného druhu, ale postačí jim spermie od jiného rybího druhu. Tento fakt pak výrazně přispívá k masivnímu rozmnožování…

Výsledkem tak je to, že některá jezera v Britské Kolumbii jsou pod náporem invaze zlatých rybiček. Ty jsou pro původní druhy hrozbou proto, že jednak přenáší nemoci a parazity – v ohrožení jsou třeba již zmínění lososi. A dále pak zlaté rybičky užírají podstatnou část přirozené potravy původním druhům.

 

Rybky jsou velké jak fotbalový míč

Kdekdo by si pod označením „zlatá rybička“ mohl představit malou rybu z kulovitého akvárka. Ovšem v případě Britské Kolumbie mluvíme i o velkých rybách. Populární zahraniční rybářský a lovecký magazín OutdoorLife uvedl, že rybky dorůstají až do velikosti „fotbalového míče“.

VIDEO: Jak vypadá invaze zlatých rybiček? Toto jsou záběry z kanadského jezera

„Nejsou to malé rybky, které vidíte v obchodě se zvířaty. Ve skutečnosti jsou docela velké a mají potenciál se ještě zvětšit, zejména v některých teplejších a produktivnějších vodách,“ citoval magazín OutdoorLife profesora přírodních zdrojů Briana Heiseho.  

Jak Kanaďané se zlatými rybičkami bojují? Na některých lokalitách (např. Dragon Lake v Quesnelu) probíhá odlov s pomocí elektrického proudu. Jenže ten je nákladný, přičemž rybičky nelze zcela odlovit, i když rybáři odchytnou i tisíce ryb za několik sezón. Nutná je proto pravidelnost takového odlovu.

Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -