DomůOstatníRybářské komentářeKOMENTÁŘ: Zase čekáme na tragédii? Po útoku člunem jsou rybáři v šoku

KOMENTÁŘ: Zase čekáme na tragédii? Po útoku člunem jsou rybáři v šoku

- Reklama -

Rybářská veřejnost v posledních dnech řeší nepochopitelný incident, kterým se už zaobírá i policie. Na Hněvkovické přehradě skupina lidí na člunu schválně najela na rybáře. Čekáme zase na tragédii? 

Letní část rybářské sezóny někteří rybáři nemají rádi. Ať už je to kvůli častému hluku z diskoték v přírodě u vody, ale také vyššímu počtu rekreantů. V Česku není výjimkou, že se rekreanti a rybáři někdy dostanou do křížku. Ve většině případů to ale končí maximálně „slovní přestřelkou“.

 

Na Hněvkovicích napadli rybáře

To ale není případ rybáře Marka Pauloviče, kterého na Hněvkovické přehradě napadla skupina lidí na člunu. Ve zkratce: rybář v noci vyjel na vodu, aby skupinu lidí upozornil na sumcařské šňůry. Posádka, která byla podle rybáře pod vlivem alkoholu, se ale začala po upozornění chovat agresivně.

Vůdce plavidla se skupinou lidí na palubě začal na rybáře na člunu najíždět. Tady rozhodně nešlo o nešťastnou náhodu, protože na rybáře najeli hned několikrát. Pro rybáře tento incident naštěstí neskončil tím nejhorším scénářem, přesto je šokující, že v našich končinách vůbec k něčemu takovému dojde!

Rybář na nic nečekal a přivolal policii. A třeba jihočeských zpravodajský portál jcted.cz informoval, že se celým incidentem už zaobírá policie. „Případem se zabýváme, vzhledem k pokračujícímu vyšetřování teď ale nebudeme zveřejňovat žádné bližší informace,“ řekl zmíněnému webu mluvčí policie Milan Bajcura.

 

Čekáme na tragédii?

Po tomto incidentu je česká rybářská veřejnost dost zaskočena. Ale není se čemu divit: když si člověk pomyslí, že rybáři v letním období berou často k vodě i své děti, tak z podobné míry agrese dost „mrazí“. Nejhorší na tom je, že případů, kdy vůdci plavidel se chovají dost „podivně“, není málo. 

Po zveřejnění celého případu na „rybářském internetu“ se vyrojily zkušenosti ostatních rybářů, kteří se s velkou mírou agrese setkali taky. Rybář si tak například může přečíst výpovědi, které poukazují na to, že někteří vůdci plavidel vytváří naschvál velké vlny v blízkosti rybářských člunů.

Pro výletníka na člunu to může být „strašná sranda“, ale pro rybáře, který nestihne plavidlo natočit tak, aby „sklouzlo“ po vlně, to může skončit nepříjemnou nehodou. Jako by si někteří vůdci plavidel prostě neuvědomili, že velká vlna může rybářský člun převrhnout.

Pro tyhle vtipálky: uvědomte si, že rybářské čluny bývají často naložené rybářským vybavením, anebo jsou rovnou zakotvené (při rybaření). Rybář tak častokrát prostě nemá šanci na podobný „vtípek“ zareagovat! A v tu chvíli může dojít k nehodě…

 

Vzkaz policii: více kontrol neuškodí

Čekáme zase na tragédii? Zase čekáme na ten moment, kdy vlna třeba převrhne některý z člunů, na kterém bude někdo, kdo se nedokáže dostat v bezpeční na břeh? Nechci nic přivolávat, ale agresivních incidentů opravdu není málo

Nikdo mi nevymluví, že za touto agresí je v častých případech alkohol. Nemám k tomu data, takže je to skutečně jen má domněnka, ovšem při mých osobních negativních zkušenostech si prostě říkám, že střízlivý člověk se takto nemůže chovat. A pokud ano, pak by měl urychleně vrátit průkaz pro vůdce malého plavidla pro „psychickou nezpůsobilost“.

Nechci křivdit, ale na těchto rizikových lokalitách, na kterých je provoz plavidel častý, bych opravdu uvítal vyšší koncentraci policejních kontrol – pochopitelně s alkohol testery na palubě. Možná ke kontrolám dochází, ovšem pak o nich policie neinformuje. A to je chyba!

Nejsem naivní, takže po letech strávených u vody v nějakou vzájemnou ohleduplnost vůbec nevěřím. Jen bych si přál, aby další podobný incident, který dříve nebo později stejně přijde, skončil maximálně mokrým oblečením… 

Autor: Viktor Krus (šéfredaktor InRybar.cz), ilustrační foto: InRybar.cz  

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

32 KOMENTÁŘE

  • Naopak, naprosto běžné chování zbohatlíků na silných člunech, které nemají na těchto vodách vůbec co dělat. Policie nekoná nikdy ( zkušenosti z Orlíku ), nikoho toto téma nezajímá. Hlavně že pořád vymýšlí ti hlupáci v celorepublikovém rybářském svazu spoustu nesmyslných nařízení pro rybáře, ztěžují jim rybaření jak jen to jde a už neví, jak by je sedřeli z kůže. Rybářská stráž má tak akorát odvahu buzerovat nějaké staré důchodce pro kdejakou naprosto nepodstatnou blbost, ale na ty agresivní piráty si netroufne. Je třeba nainstalovat kamery a radary po celém toku přehrady tak jak je tomu na dálnici, za přestupek jednou pro vždy odebrat povolení k řízení lodi a tuto případně zabavit. Nějaký článek tyto agresivní bezohledné tupce nezastaví a k žádné nápravě nedojde. Hlavně že rybář zaplatí již dnes takřka nehoráznou cenu za povolenku, ostatní je naprosto nepodstatné. Co tak povolit čluny pouze s elektromotorem a s omezením rychlosti ! Jenže toto je jen zbožné přání, ze strany ministerstva, policie a vedením rybářů není o nějaké řešení prostě absolutně žádný zájem.

   • Na Orlíku by jste s elektromotorem vzhledem k tomu kolik je tam míst ke spuštění lodi dlouho nejezdil. Jsem taky rybář a jezdím se spalovacím motorem a jsem za to rád. Porušení pravidel při jízdě s člunem tam vidím velice málo. A že člun dělá vlny , to je asi normální. Trochu tolerance pane.

   • Jezdím na Hněvkovice pět let na víkend a zatu dobu jsem viděl člun policie jenom třikrát. Jsou tam o víkendu většinou závody na člunech jinak bych to nenazval. Ale taky jsou ti normální.

 1. A co takhle se taky podívat do vlastních řad.Mě jako rybáři se třeba nelíbí natažení šnůr na sumce v noci k protějšímu břehu.To potom když tam v noci někdo pojede s člunem tak malér je na světě.Rybář ze břehu řve co tam dělám když od má bojku na sumce 2 metry od protějšího břehu.Co je mu potom když chytá způsobem zakázaným.Porybný oponuje že tam lodě moc často nejezdí ale na otázku že tenhle způsob chytání sumců není povolen ignoroval.Dotaz na ryb. svaz bez odpovědi .

 2. Rybáři a nimrodi to je stejná pakáž co se vydává za nadlidi. Bohužel s nimi mám jen špatné zkušenosti a to nejen při výkonu jejich činnosti, ale i v občanském soužití. Takže když se pak sejdou dva nadlidi, tak jeden z nich to musí schytat a ten druhý pak ukazuje prstem. A to se přesně stalo. Jeden floutek bez respektu s velkým egem a druhý co si myslí, že mu to tam všechno patří a jen on má právo tam být. Až lidi zkrotí svá ega a naučí se respektu, bude to lepší.

  • Freddy vůbec nevíte jak to bylo a svoje ego zkroťte Vy. Až by jsi poznal mého manžela tak by si určitě nemluvil o tom že má velké ego a pokud někoho neznáš tak nesuď.

  • Váš komentář je ubohý a zřejmě budete mít nějaký problém sám se sebou. Jako by jste snad tento útok dokonce schvaloval. Můj manžel a malý syn jsou vášnivý kapraři, na rybách pravidelně a často. Je to jejich obrovský koníček a s tím jde ruku v ruce i láska k přírodě, vodě i samotným rybám, které vždy opatrně vrátí zpět do vody. Tomu se říká „sportovní rybolov“ . U vody se vždy chovají slušně s respektem k ostatním i k místu kde právě chytají!!! Tento případ nás také zasáhl, protože napadeného známe osobně a musím říct, že on opravdu není žádný egoman…je to naprosto normální a pohodový človek. A pokud jste četl vše podrobně a pustil si i rozhovor, tak by jste věděl, že právě proto, že má respekt a nechtěl aby se něco přihodilo, tak vyjel na vodu a upozorňoval na šňůry i rozsvícenou čelovkou.Asi si mnoho lidí neuvědomuje, že to mohlo skončit ještě hůř, než takhle. Stačilo se trefit třeba na hlavu a mohlo to dopadnout tragicky. Bohudík to tak nedopadlo a my držíme pěsti Agnymu a jeho rodině, ať se brzy podaří útočníky najít a potrestat co nejpřísněji. A vy se prosím zamyslete nad tím, co píšete, než někoho začnete nazývat pakáží.

  • Lépe to napsat snad ani nejde. Naprostý souhlas, rybář nadčlověk kterému všichni musí uhýbat. Mám jen ty nejhorší zkušenosti. Bohužel s jejich chováním lehce vyprovokují konflikt. Jednání vůdce lodi neschvaluji, ale příčinu hledejme i jinde. Obecně arogantní chování provokuje „odvetu“ – v tomto případě naprosto nesmyslnou a trestuhodnou.

 3. Řešení je jednoduché. Sám jezdím ale mám průkaz. Tito lidé, kteří se takto chovají, mají v drtivé většině motor 5KW a nemusí mít papíry. Ať je povinnost mít papíry na jakoukoliv aktivitu na člun s motorem. Většina těchto oslů ani ten test neudělá.

 4. Na ryby jsem chodil jako kluk. Děda byl rybář a s ním jsem začal chodit na lov.

  Dodnes si pamatuji většinu rybářů jako nerudné osoby co štěkají na sebe navzájem (ten druhej je moc blízko, ten druhej mi plaší ryby, ten druhej to a ono) a štěkají na všechny okolo (zas: plaší ryby, jsou hluční, tady nemají co dělat – tady se chytají ryby, atd.). Jako mlaďas jsem na svazu narážel převážně na mača (jižní čechy) co si honily ega, což spolu s cenami povolenek vyústilo v konec rybaření.

  Není to jen o rybářích. Češi se, obzlášť v poslední době, k sobě navzájem chovají jako neurvalá hov-da VŠUDE! Od obchoďáku, přes parkoviště a MHD až po čekárnu u doktora. Žít zde občas bývá docela za trest.

  • Na ryby chodím a u nás jsem se nesetkal ani s jediným problémem nebo nevraživostí. Naopak se sousedem vždy rád pohovořím a získám nějakou zkušenost. Nevím kde jsou lidé tak agresivní , na severu je to jiné asi))).

 5. A pokud by někdo měl opravdu zájem zjistit jak to bylo tak kontaktujte toho kdo u toho byl a nejen výstřelky do tmy.

 6. Já jezdím na kajaku a když ti páni z lahvačema na břehu mají nataženej vlasec přes celou řeku kousek nad hladinou a vy ho uvidíte metr před sebou a jedete ná čas tak je to moc super. Měli by si uvědomit že vodní toky jsou pro všechny…

 7. To co dnes chodí k vodě, nejsou rybáři, ale snobi. Sonary, 10 kg boilie na den, autem až k místečku a 3 zákazy vjezdu neva, pak to rozbije tábor, postaví 3 stany a když si sednete na svý oblíbený místo, ještě přijde, že by chtěl mít soukromí. Patrně ředitel zeměkoule, co má známý, protože měl i výmluvnou SPZ. Nahozený má celou noc, protože má soukromí… Ale! V zákazu koupání dojede rodinka s rotvajlerem, kterýho pustí na volno, takže ten během pěti minut oběhne a pročichá všechny batohy v dohledu, páníček haleká, že to je hodný zvíře, ale nehlaďte ho… Jednou jsem chytal pod břehem a slyším šustění a když jsem se otočil, shora z vysoké trávy jsem koukal na dvě půlky, co se chystaly pustit to přímo na mě. To nejsou jen rybáři nerybáři, auta motorky, cyklisti… Někdo si dává hodně záležet na tom, aby rozložil společnost. Podpoříte aroganta rybáře a aroganta na lodi už se to mele. Podpoříte aroganta na kole a aroganta v autě a hned máte dva nesmiřitelné tábory… Náhoda? Myslíte? Rozděl a panuj. Tak to bylo a funguje to i dnes. A nástroj jsou cizí emoce.

 8. Asi to byli opravdu opilí pitomci na člunu a měli by být tvrdě potrestáni. Někdo si stěžoval na hluk diskoték, ale je spousta „rybářů“ kteří si na týden postaví stany u vody na místa kam dlouhá léta se chodí lidi koupat a pijí tam pivo, dělají bordel, zaberou pro jistotu i pláž vedle, protože mají člun, ledničku atd a v noci si jdou odskočit na velkou na další pláž, protože je zrovna volná, tak proč ne. A tohle chování dělá opravdu problémy. Lidé jsou na rybáře naštvaní. A když jim něco řeknu? Napadli by mě, protože tam jsou většinou ve dvou ve třech, tak jim odvaha a agresivita nechybí.

 9. Mám opačnou zkušenost. Na Labi kde je plavební dráha měl rybář nataženou šňůru přes celou šíři řeky. Když jsme jeli na člunu o šňůru, která není téměř vidět jsme zachytili a manželka se lehce poranila. Policii jsme nevolali, ale zde mohlo dojít k těžkému poranění!

 10. jsem muškař a při chytání třeba na Vltavě 27 jsem zažil bezpočetněkrát jak do mne najeli vodáci, s kanoí i raftem, prostě z hloupé srandy. Ještě křičí – hele rybář porazíme ho. Někteří mezi námi jsou zkrátka jiní … a nenadělá s tím nikdo nic.

 11. Jako vodák a plavec mám několik nedobrých zkušeností s rybáři, kteří občas vystupují způsobem „voda patří jen nám a vy ostatní sem nelezte.“ Častěji se takto chovají mimo letní sezónu, kdy je lidí u vody málo a rybáři se cítí být v „přesile“. Nelíbí se jim a někteří jsou arogantní a nepřátelští, že lezete do vody plavat nebo spouštíte plavidlo a plašíte jim ryby, byť to děláte na místech pro vstup do vody výslovně určených, kde by naopak rybáři neměli co dělat (bohužel se nemůžu na vodu snést jako kačena a holt musím jít ze břehu…), pořvávají, když jim zkřížíte vlasec i když je – schované v křoví – nemáte šanci za zákrutem řeky včas vidět. Na druhou stranu, se spoustou z nich se dá příjemně popovídat. Takže jak už to bývá, hňupi a burani jsou přítomni ve všech skupinách. Co se týká silných motorových člunů, na rekreační vodě by absolutně neměly být povoleny.

 12. Jj, na Hlubokou Jirsa přitáhl zbohatlíky a plno z nich se chová jako zbohatlíci. Když je příjemný večer, tak prakticky není možné se vklidu projít podél Hněvkovické přehrady – leckde proplouvají (či jsou zakotvené) lodě, na kterých se řve a popíjí.

 13. Příčina je hlavně v tom, že dnešní mládež, ještě ke všemu posilněná alkoholem, si myslí, že je nesmrtelná a nedotknutelná. Když potom udělají nějaký malér, tak většina z nich má ještě zastání v rodičích. Tady jde o to, že kvůli “ machrování “ nějakých podnapilých smradů mohl přijít o život člověk!!! To by si měl každý uvědomit. To je jako kdyby na chodce někdo najížděl autem, to přece také není normální. Toto byl cílený útok o tom není pochyb. A pokud by měl nějaký problém s rybářem, měl tedy vystoupit na břeh a vyříkat si to férově. Ale na to odvahu neměl!!!

 14. Taky jako vodák rybáře úplně nemusím, když mají natažené vlasce přes celou řeku nebo když blokují místa k vysedání a dívají se nepřátelsky, když tam přesto vystupuju, protože to jinde třeba nejde.

  Ale tady jsem naprosto na jejich straně. Co dělají například na Slapech řidiči motorových člunů, to je naprostá šílenost. Policie klasicky nic neřeší a řešit nebude, dokud nedojde k nějaké smrti, ať už rybáře nebo plavce.

 15. Úplně nevěřím, že by něco takového dělali lidi vlastnící průkaz vůdce plavidla. Já sám jezdil roky na plachetnici a houseboatu na Lipně a policii jsem tam nikdy neviděl dělat kontroly. Aby vykázali nějakou činnost, tak jen projeli od přehrady k Peci a zpět a max koukali na břeh jestli neuvidí postavený stan. Můj děda už si ani nebral průkaz na loď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -