DomůNovinkyKonec lovu na živé nástražní rybičky? Vědci vyzvali ministra k zákazu

Konec lovu na živé nástražní rybičky? Vědci vyzvali ministra k zákazu

- Reklama -

Mezi rybářskou veřejností rezonuje otevřený dopis ministru zemědělství, který zveřejnili vědci na portálu Ekolist. Jeho pointou je, aby se v Česku zakázal lov dravých ryb na živé nástražní rybičky. 

Zmíněný otevřený dopis sepsala skupina vědců z České zemědělské univerzity v Praze, podporu jim pak vyjádřil například i spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Hlavním smyslem tohoto otevřeného dopisu ministru zemědělství je přispět k zákazu lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky.

 

Ryby bolest cítí, píší vědci

Vědci by chtěli, aby se zákaz lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky objevil ve vyhlášce o rybářství. Proti tomu se ale postavilo právě ministerstvo zemědělství, které v připomínkovém řízení uvedlo, že ryby „nemají dostatečně vyvinutý mozek, aby cítily bolest“. Proti tomu ale právě brojí vědci z České zemědělské univerzity v Praze.

Hlavním argumentem pro zákaz lovu na živé nástražní rybičky je to, že podle nich ryby cítí bolest. „Tvrdit v 21. století zastaralými argumenty století devatenáctého, že „ryba nemá nervovou schopnost pocítit nebo prožít bolest,“ je šokující,“ píší vědci v otevřeném dopise ministru zemědělství Markovi Výbornému.

Kromě „pocitu bolesti“ pak vědci také argumentují stresem, který nastražená živá rybička pociťuje. „U nabodnutí živé ryby na háček pak zvíře i hodiny trpí stresem a marnou snahou uniknout, kterou si ještě zhoršuje své poranění,“ dodali vědci v dopise.

 

Zákaz jak na západě Evropy?

Zmínění vědci pak vidí opodstatnění v zavedení zákazu lovu na živé nástražní rybičky i proto, že moderní doba umožňuje lov dravých ryb na umělé nástrahy. Tohle by měla být podle nich alternativa v budoucnu, která by lov na živé nástražní rybičky nahradila.

Detailní pohled na hlavu ulovené štiky na mokrém podběráku

Po vyjmenování argumentů proti lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky vědci sdělili, že by i v Česku měl platit zákaz takového lovu. Ten je podle nich zaveden jak v Německu, tak Švýcarsku, Skotsku, Irsku nebo v Rakousku.

„Vzhledem k tomu, že lovit ryby na živou návnadu není nutné ani z pohledu lidské obživy, ani z pohledu dostupných alternativ, považujeme za vhodné tuto zastaralou a krutou praktiku zrušit,“ vyslovili se vědci proti lovu na živé nástražní rybičky.

Zdroj: ekolist.cz, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

23 KOMENTÁŘE

  1. již naši pradědové a dědové tak chytali ryby,určitě měli k přírodě lepší vztah než dnešní generace.A časem odborníci zjistí,že i velkou rybu to bolí,když se píchne o umělou nástrahu a lov ryb udicí zakážou úplně.

    • Myslíš to jako legraci-ale co se Těm Vědcům honí hlavou – to nikdo netuší. Nakonec to tak bude. Budou jako Greta. Pěkný den přeji 😀😁

  2. Někdo chce, aby tu lidé ztratili možnost chytat ryby. Na rybky se chytá už od nepaměti a je to často nejefektivnější způsob, jak chytit dravce. Argument, že rybka cítí bolest je sice pěkný, ale neopodstatněný. Platí, že lov na jakoukoliv živou návnadu (žížaly, kosťáky, apd.) způsobuje návnadě bolest, zadaří-li se, tak i smrt. Pokud se však chytá na živou rybku, je i pro rybáře důležité, aby se „hýbala“. Pokud je už vyčerpaná, není to ono. Záleží to samozřejmě na rybáři, jeho taktice. Nástražní rybky nerostou na stromech a je třeba je ulovit a nebo koupit. Pokud lovíme nástražní rybky, zapisujeme je do papírů. A každý rybář si rozmyslí, jestli zrovna rybkami bude mrhat místem v papírech, a nebo mrhat svými financemi. Takže – nástražních rybek si rybář nepořídí mnoho a bude se modlit, aby to málo, co má, nepotahovali jen samí okounci. Když k tomu přidáme i dobu hájení dravců, tak dalece větší ztráty způsobí malým rybkám volavky než rybáři. Také se nezřídka kdy stává, že když těch pár rybek rybář neupotřebí, pustí je do vody.

  3. Je vidět že aby ,, vědci“ nepřišli o koryta tak budou vymyslet hovadiny aby vykázali nějakou činnost. Kdyby se radši ministerstvo zabývalo úpravou denní doby lovu a omezili počet ulovených ryb…jako je i v sousedních zemí. Ochránci zvířat ať zvednou prdel a jdou si pochytat vydry, nutrie, bobry a volavky které brání tak až se přemnožily… Petru zdar

  4. A kde jsou ochránci přírody teď,když hynou ryby v řece a je to tak každou chvíli ,to je vůbec nezajímá jak smutné 😐

  5. blbové v praxi, co se těmto pitomcům honí v palicích? Zakažte myslivost pěstování zemědělských zvířat ,že se tito blbové nezamysleli také nad tím jestli bolest vnímají žížaly a červi , Co hmyz? Včely které včelařům umírají po práškování polí. Co potkani kteří umírají v bolestech když je trávíme. Myslel jsem že blbci jsou jenom ve vládě ,ale je to asi epidemie.

  6. Jak je zřejmé a nejenom z tohoto nápadu ale i z ostatních hovadin co z těch tzv. vědců lezou jedná se o lidi kteří se nějakým způsobem dostali na svá lukrativní místa a aby vykazovali nějakou činnost tak přemýšlí nad úplně zcestnými hovadinami aby jejich místa nezrušili. O tomto je to celé. Nejhorší ale je že jim to ti co rozhodují a nejsou tzv. odborníci žerou i s navijákem. Jde to vše na tom světě do kopru.

  7. Asi nemají nic pořádného na práci a vymýšlejí ptákoviny. Na popud rádoby vědátorů byly ca jsou chráněny některé druhy živočichů a jak to dopadlo? Až se přemnožily, tak od toho dali ruce pryč a rybáři poraďte si (viz. kormorán, volavky, vydra norci, bobři, morčáci atp.¨) Vědátoři věnujte se něčemu užitečnějšímu než vymýšlení blbostí!

  8. Já bych to shrnul do jedné myšlenky:

    Pokud tihle vědci nebudou nikdy jíst nic živočišného ( ani med !!! ), nebudou jezdit autem, busem, létat letadlem atd. Nebudou pít tekutiny z plastů, nebudou používat papír do tiskárny, používat papírové tašky z obchodů…tak pak smeknu a rád přistoupím na tento stupidní nápad.

    Tak co, ozve se tu jedinej takovej človíček?

    Asi ne že chudinky. Takže nazdaaaaaaaar ❗❗❗

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -