DomůNovinkyKonec prodeje živých kaprů na Vánoce? „Je to týrání zvířat!“ tvrdí organizace

Konec prodeje živých kaprů na Vánoce? „Je to týrání zvířat!“ tvrdí organizace

- Reklama -

Vánoce jsou v České republice spjaty mimo jiné i s prodejem živých kaprů z kádí. Ovšem! V posledních letech tento způsob prodeje živých ryb kritizuje hned několik organizací. Jednou z nich je i organizace Compassion in world farming, která odešle otevřený dopis ministru zemědělství s připojenými tisícovkami podpisů. Zmíněná organizace poukazuje na to, že živí kapři trpí…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Vánoce v České republice jsou spjaty s celou řadou tradicí. A mezi ně patří i koupení si živého kapra, který je následně podáván na štědrovečerní tabuli. Kádě s živými kapry se tak tradičně objevují několik dní před Vánoci na celé řadě míst. Ovšem! Tento způsob prodeje se nelíbí některým organizacím.

„V České republice stále běžně dochází k situaci, kdy je zákazníkovi umožněno zakoupit si rybu v živém stavu, transportovat ji po libovolně dlouhou dobu bez vody a poté ji přechovávat v nevhodných podmínkách v domácnosti či vypustit zpět do volné přírody, vadí organizaci Compassion in world farming.

 

Organizace vyzývá ministra k napravení

Organizace Compassion in wolrd farming proto sepsala otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej vyzývá, aby „napravil stávající stav“. Pod zmíněný dopis připojilo svůj podpis skoro 3000 lidí. 

Organizace se odvolává třeba na odbornou studii Kristíny Svitačové a Ondřeje Slavíka, která upozorňuje na několik rizikových faktorů. Aktivisté například poukazují na to, že živá ryba přenášená bez vody po prodeji trpí, protože se dusí. Zároveň organizaci vadí, že tento způsob prodeje umožňuje mít živou rybu doma – ovšem podle zmíněné organizace jsou tyto podmínky nevhodné, takže ryba opět trpí.

Dalším problémem podle organizace je také to, že lidé, kteří si rybu nenechají zabít, se „mohou dopustit“ neodborného usmrcení. A dalším problémem může být také to, že lidí mohou živé ryby po zakoupení pustit do vody v přírodě. Jenže! Právě tohle kolikrát vede ke smrti ryby, protože nemá zásoby energie na dlouhou zimu.

„Ve všech zmíněných bodech jde bezesporu o porušování zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Vážený pane ministře, doufáme, že naší žádosti vyhovíte a zamezíte zbytečnému utrpení kaprů,“ uvedla organizace v otevřeném dopise.

 

Rybářské sdružení: Prodejci dodržují platná pravidla

Rybářské sdružení poukazuje na to, že v loňském „vánočním období“ Státní veterinární správa zkontrolovala přes 800 prodejních míst – šlo asi o třetinu všech prodejních míst v daném roce. Jaký byl výsledek? K nějakému „nálezu pochybení“ došlo ve 2 % případů.

„Prodejci si jsou v naprosté většině případů plně vědomi všech povinností plynoucí z příslušné legislativy a současně kladou co největší důraz na zachování objektivního – pozitivního vnímaní stánkového prodeje ryb skrze transparentní dodržování všech základních pravidel welfare a doporučení pro zákazníky,“ uvedlo Rybářské sdružení.

Rybářské sdružení zároveň vydalo několik doporučení ohledně prodeje živých ryb. Mezi tato doporučení například patří to, aby si lidé nechali rybu odborně zabít. Ideální podle rybářů je také to, pokud lidé kupují ryby přímo na sádkách, protože ty nemusejí být nikam transportovány.   

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

 1. Proto se ti kapři, pěstují. Je to zvyk od nepaměti. Nechápu na co si hrajou.. Všichni najednou vše zachraňují, ale vajgly se válí všude, plivou na zem.. Proberte se… 🤦🏻‍♀️

  • Naprosto souhlasím. Jen si dovolím poopravit, samozřejmě v dobrém a bez urážky, že kapři se chovají, pěstují se rostliny. Ale to nic nemění na zvrácenosti názorů některých aktivistů.

  • Vždyť to je tyrani zvířat, je po vás bordel i když se snažíte být ohleduplní, vlasec se sem tam utrhne kazdemu. Vytahovat rybu z vody na dlouhé minuty jen je stejný ekvivalent jako topit libovolného savce, což vam snad taky normální nepřijde… Jde o úhel pohledu, jste vychovávani tak že vám to přijde v pořádku a zvíře vnímáte jako věc určenou pro vaši zábavu…

   • Pěstuj kopřivy rozumbrado a radši se nevyjadřuj. No nic, jdu si chytit a zabít nějakou rybku na které si pochutnám 🙂 Nazdaaaar.

 2. Jen by mne zajímalo jak by se tvářili na trhy s rybama třeba v Japonsku,Vietnamu nebo támhle někde v Africe. Od tam tuď by s těma svýma chytrýma zelenýma kecama rychle letěli. Ryba a tedy nejen kapr je lidskému tělu zdraví prospěšný. Nejedna studie tvrdí, že by měl člověk skonzumovat aspoň jednu rybu měsíčně. Kde se u nás berou tito mudrlantni…

 3. To za chvíli příjdou s tím že slepice trpí když snáší vajíčka nebo že když se dojí krávy takže taky trpí. Vepři taky trpí když jsou v chlívku. Ať tyhle aktivisté jdou raději dělat něco kloudného a nevymýšlí voloviny.

 4. Ti co tohle chcou zakázat jsou bezprominutí .
  1) je to tradice a rybý maso je prospěšné pro lidské tělo
  2)za chvíli nebudeme chytat ryby že to bude týrání
  3) kam by došlo na lidi co by prodávali ryby
  Mě je z těchto lidí na blití, ať si radši seberou a jdou zvířat vajgle nebo bordel po lesích.

 5. Všichni členové takové organizace a jiných podobných. By měli začít dělat pořádnou práci, rukama a minimálně 10 hodin denně. Možná by je to přešlo.

 6. Tohle prostě nepochopím. 3000 ko..tů bude omezovat tradice deseti milionů občanů. Přes držku bych jim dal a ne petici.

 7. Můj rekord je zabití cca 100 ryb během hodiny v rámci studia na VŠ. Co na to aktivisti? Žaloba na VŠ? Děcka věnujte se radši něčemu smysluplnému a nekecejte do věcí, kterým nerozumíte. S podzdravem bývalý student VŠ ( rybářský obor ).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -