DomůNovinkyLososi v českých řekách: Rybáři nasadili 40 000 lososů, problémy ale dělá byznys

Lososi v českých řekách: Rybáři nasadili 40 000 lososů, problémy ale dělá byznys

- Reklama -

Severočeští rybáři už od roku 1998 pravidelně vysazují lososy do tamních řek. A v této činnosti pokračovali i v letošní sezóně. Rybáři nasadili do proudné vody dalších 40 000 kusů plůdku lososa.

Foto: Severočeský ÚS

Rybáři ze Severočeského územního svazu informovali o tom, že do tamních proudných vod putovala nová „várka“ malých lososů. Rybáři jich vysadili celkově 40 000 kusů. Jde tak o další významnou injekci pro populaci českých lososů. Tyto ryby ale trápí nemálo problémů…

„Aktuálně největším problémem pro masivnější možnost návratu jsou především překážky vytvořené člověkem. Konkrétně plavební stupeň u Hamburku (částečně nefunkční rybí přechody) a neprůchodnost Kamenice, to i s ohledem na skutečnost, že přednost mají evidentně peníze (provoz turistických pramic), před přírodou,“ uvádí Severočeský územní svaz.

 

Přes 4 000 000 kusů lososa v českých řekách

Rybáři se snaží do Labe a jeho přítoků vrátit lososa už od roku 1998. Právě tehdy se připojili do projektu Lachs 2000 s německými kolegy, který si dal za cíl vrátit tuto majestátní rybu i na naše území.

Odkud vlastně rybáři shání plůdek lososa? Ten se dováží z německé líhně v Langburkersdorfu. Právě tady se dováží jikry a mlíčí lososů ze Švédka nebo Dánska, ze kterých němečtí rybáři „vyrobí“ malé lososy, které následně rozvezou i do českých vod.

VIDEO: Unikátní reportáž z historického odlovu lososů na severu Čech v roce 2002

Rybáři do českých proudů od roku 1998 do roku 2022 nasadili neskutečných 4 033 000 plůdku lososa. To, že tato práce nebyla od začátku marná, prolomil rok 2002. Právě tehdy s pomocí bateriového a motorového elektrického agregátů v říjnu tohoto roku rybáři odlovili několik dospělých lososů, kteří se vrátili zpátky vytřít.

Pro zajímavost: Údaje o lososech obecných ulovených při kontrolním odlovu 31. 10. 2002 na dolním toku Kamenice: samice 865 mm/ 3.750 g, samec 703 mm/ 2.400 g, samec 726 mm/ 3.150 g, samec 770 mm/ 3.450 g, všechny ryby byly ve věkové kategorii 3+. Z údajů je zřejmý rychlý růst ryb v potravních teritoriích v Atlantiku, v oblasti Grónska.

Další úspěchy se pak dostavily v následujících sezónách, kdy mezi lety 2003 a 2018 rybáři pravidelně zaznamenávali dospělé lososy, kteří se vraceli vytírat do českých proudů. Pak ale přišla stagnace, kdy se počet dospělých lososů vracejících se do Čech zastavil. Ten samý jev se ale týká i německých rybářů v Sasku.

 

Severočeští rybáři se nevzdávají

Rybáři ze Severočeského územního svazu se ale nehodlají smířit s tím, že by se lososi někdy v budoucnu neměli hojněji vyskytovat v tamních tocích. Rybáři tak připravili vlastní finanční fond, ze kterého se ročně uvolní asi 150 000 korun na nákup 40 000 kusů plůdku lososa.

Tyto ryby rybáři budou chtít vysazovat jednak do Chřibské Kamenice, ale také třeba do Libockého potoka (Ohře). Do prvního toku by mělo vždy putovat okolo 30 000 kusů lososů, do potoka pak 10 000 kusů malých ryb. Jak je na tom český losos? Obrovské množství informací zjistíte na webu Severočeského územního svazu.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -