DomůNovinkyOkresní soud vrátil případ Bečva státnímu zástupci, ve vyšetřování jsou nedostatky

Okresní soud vrátil případ Bečva státnímu zástupci, ve vyšetřování jsou nedostatky

- Reklama -

Okresní soud ve Vsetíně celý případ vrátil státnímu zástupci. Jde o to, že podle soudu jsou ve vyšetřování nedostatky, které by v budoucnu zkomplikovaly dokazování. K otravě Bečvy došlo v září 2020. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Vsetínský okresní soud vrátil celý případ státnímu zástupci, aby pověřil polici o doplnění ve vyšetřování. V celém případu hraje zásadní roli společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka. Právě z jejího areálu podle vyšetřovatelů unikla toxická látka až do Bečvy, kde zabila tuny ryb.

Proč soud celou záležitost vrátil? „Kolegyně vrátila věc k došetření, protože tam vidí podstatné problémy v dokazování v tom směru, že by u soudu muselo být prováděno v rozsáhlé míře. A od toho tady není soud, aby zajišťoval většinu důkazů. Od toho je státní zástupce,“ řekl pro iRozhlas.cz předseda vsetínského soudu Pavel Kotrady.

 

Proč ryby začaly hynout 3,5 kilometrů od výpusti?

Společnost Energoaqua působí v areálu bývalé Tesly, kde zajišťuje třeba čištění odpadních vod. A právě na tuto společnost ukázali vyšetřovatelé. S tím ale zmíněná firma a její ředitel důsledně nesouhlasí, proto třeba podali návrh na zastavení trestního stíhaní.

Média v minulosti uvedla, že firmě hrozí zákaz činnosti a peněžitý trest, jejímu řediteli pak až 5 let za mřížemi. Případ od začátku provází několik nejasností. Například velkým tématem je to, proč ryby začaly hynout až 3,5 kilometrů od výpusti ze zmíněného areálu rožnovské firmy.

Do celého případu pak „hází vidle“ expertíza, která tvrdí, že není možné, aby ryby zabila látka ze společnosti Energoaqua. Možným problémem pak může být i to, že dosud se stoprocentně neví, jaká látka ryby zabila.  

 

Případ Bečva: 3 zásadní informace, o kterých se nemluví

Hromadný úhyn na Bečvě byl nezvykle sledovaný i celostátními médii, která se tomuto tématu věnovala. Ovšem, v těchto informačních zdrojích nepadly zcela zásadní informace, které jsou klíčové třeba pro rybáře.

Jde třeba o to, že úhyn na Bečvě byl pro rybáře extrémně bolestivý proto, že pobil ryby, které se těžko shání na rybím trhu. A to dělalo nemalé komplikace při obnově života v Bečvě na Valašsku. Přečtěte si informace o úhynu na Bečvě, které by měl vědět každý rybář.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Bečva je vyřešena, energoaqa za to nemůže, jak už dokázal jednoznačně jeden profesor na základě reálného testu. Je to snad úplně jasné nevím co na tom kdo pořád hledá za pochyby. Místo toho aby jste rybářům bez keců zaplatili způsobenou škodu,nebo do vyřešení sporu zakázali činnost fabrika které by potenciálně mohli být zdrojem znečištění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -