DomůRybolovné technikyPřívlačLov candátů na podzim: Jak vyprovokovat candáta k útoku? Zkuste tenhle fígl!

Lov candátů na podzim: Jak vyprovokovat candáta k útoku? Zkuste tenhle fígl!

- Reklama -

Lov candátů na přívlač je oblíbenou rybářskou disciplínou v podzimním čase. Právě tato rybařina nabízí to, že rybář během krátkého času prochytá vícero míst, takže aktivně hledá candáty v jejich skrýších nebo na jejich lovištích. Jenže! Klíčovým faktorem je pochopitelně nástraha na candáty! Co vybrat? Při podzimním lovu candátů, kdy často panuje špatná viditelnost, můžou skvěle fungovat svítící nástrahy na candáty. Jak fungují?

Ilustrační foto: Lukáš Krása a InRybar.cz

Candáti jsou dokonalí noční predátoři, kteří dokážou velmi dobře lokalizovat kořist i za hodně špatně viditelnosti. Mnoho rybářů to na „první dobrou“ ani nenapadne, ale candát je chladnokrevným nočním zabijákem i díky dokonalému zraku. Pokud se rybář zaměří na hlavu candáta, tak na ni najde dvě docela velké oči, které dokážou skvěle „pracovat“ i za hodně špatné viditelnosti. Čím to je?

Když candátovi posvítíte světlem do očí, tak ty začnou „světélkovat“

Těch klíčových odpovědí je hned několik. Zaprvé: Velikost očí už jsme si řekli. Zadruhé: Candáti mají oči posunuté na přední část hlavy, což má také vliv na dokonalý zrak dravců. A zatřetí: Nejvíce klíčovou vlastností candátích očí je to, že jsou schopné využít i minimum světla k tomu, aby zaměřily kořist. To, že oči candáta jsou speciální, prozradí například i světlo z čelovky – když candátovi zasvítíte do očí, budou „světélkovat“

 

Svítivé nástrahy na přívlač

Při podzimním rybaření je logickým jevem to, že rybáře „trápí“ často špatná viditelnost. Co tím myslím? Přes den bývá často pod mrakem, takže pod vodou to vypadá jako za husté mlhy. V tomhle se rybám „kouká dost blbě“. A když už zrovna na nebi nejsou mraky, tak stejně sluníčko zapadá velmi rychle. A v pozdní části rybářské sezóny jsou ty lovecké dny už fakt hodně krátké! Co s tím?

Svíticí nástrahy od lotyšské firmy Lucky John jsou účinnou variantou při podzimním chytání candátů za špatné viditelnosti

Dobré je proto používat takové nástrahy, které candát uvidí i za hodně špatné viditelnosti. Ne! Teď nemluvím o tom, že máme při západu slunce nebo za tmy chytat na výrazně barevné nástrahy. Tak o čem mluvím? O svítících nástrahách na přívlač! Ano! Právě tato umělá šidítka jsou naprosto dokonalou zbraní pro lov candátů v noci, pod mrakem, při východu nebo západu slunce, anebo když je kalná voda.

Na svítivou nástrahu Lucky John stačí chvíli rozsvítit čelovku. Následně bude nástraha připravena k nočnímu lovu candátů

Princip těchto nástrah je naprosto jednoduchý: Jejich základ tvoří „lumino materiály“. Jak to funguje? Jednoduše! U nástrahy z takového materiálu stačí podržet krátkou chvíli čelovku tak, aby světlo na nástrahu svítilo. Po několika desítkách vteřin pak čelovku vypneme, a ve tmě bude zářit jenom nasvícená nástraha. To je celé! Jednoduché, ale geniální!

 

Proč používat svítící nástrahy na candáty?

Jak už jsme si výše uvedli, candáti mají opravdu dokonalý zrak, který využívají i v takovou chvíli, kdy ostatní živočichové už nic nevidí. A právě do takových podmínek je velmi rozumné použít nástrahu, která candáta upozorní na několik metrů daleko. Candát totiž při lovu velmi dobře uvidí světélkující nástrahu, která bude poskakovat v jeho blízkosti. S nadsázkou řečeno: Funguje to jako červený hadr na býka.

Světlo jako zbraň na candáty! Svítící nástraha Lucky John patří k trumfům při rybaření v noci…

Ano! Svítící nástrahy na přívlač jsou v principu „červeným hadrem“. Nástraha ze sebe vydává dráždivé světlo, které ve spojení s lákavým pohybem při vedení donutí candáta k finálnímu útoku. Rybář rybu prostě vydráždí k útoku, jako když někoho naštvete.

Na svítící nástrahu Lucky John můžete v noci chytit okouna, i když nejde o typicky nočního dravce

Hodně velkou zajímavostí, která je ale logickým vyústěním, je to, že na tyto nástrahy velmi dobře neútočí jen candáti, ale například i okouni. Tihle pruhovaní dravci sice nejsou typickými nočními predátory. Jenže! Ve chvíli, kdy rybář vede svítící nástrahy na přívlač skrze jejich „noční stanoviště“, tak okouni díky dokonalému zraku ví, kam útočit. Takže úlovky nočních okounů na svítící nástrahy na přívlač fakt nejsou výjimkou…

 

Jak tahat svítivé nástrahy na candáty?

Velmi častou otázkou začínajících rybářů je to, jak tahat umělou nástrahu na candáty. A ta odpověď nemůže být jednoznačná, protože záleží na aktuálních podmínkách u vody. Hned vysvětlím! Pokud například panuje klasická podzimní noc (nízká teplota, větrné poryvy, vlny), tak se dá usoudit, že v takových podmínkách budou candáti lovit u dna. Proč?

Světlo ze svítící nástrahy Lucky John dokáže být pro noční dravce pořádně lákavé!

Právě třeba vlny, které rozežene vítr po noční hladině, zatlačí rybičky mezi kameny na dně, takže za nimi logicky míří i candáti. Proto je dobré takovou nástrahu tahat v těchto nižších partiích, ideálně poskakovat mezi kameny. Věřte mi, že na záběr dlouho čekat nebudete. Ale bacha!

Candáti při lovu používají zrak! Usnadněte jim jejich hledání s pomocí svítivé nástrahy

I na konci října nebo v listopadu můžou být takové podzimní večery, které jsou bezvětrné, a docela i teplé. A právě za svitu měsíce je slyšet u břehu a na hladině „mlaskání“, když drobné rybičky se pohybují u hladiny. Znáte ten zvuk? V takovou chvíli je naopak dobré tahat umělou nástrahu ve sloupci. Jak tam dostat gumovou nástrahu se zátěží? Jednoduše! Zvedněte špičku prutu a nástrahu nastražte na lehčí jig – stejně nepotřebujete házet daleko, protože candáti nahání rybičky natlačené u břehu…

 

Kde chytat candáty?

Opakování je matka moudrosti, takže si jen nakonec řekněme, kde vlastně candáty můžeme najít. Všechna místa, na kterých se candáti objevují, mají společného jmenovatele – tvrdé dno, ideálně plné kamení. Ano! Candáti milují tvrdé dno, na kterém jsou velké balvany, kameny, písek nebo štěrk, popřípadě tvrdý jíl s kameny. Samozřejmě, bonusem jsou potom další překážky.

Podobná místa mají candáti rádi! 

Takže pokud víte o tom, že u padlého stromu, potopeného pařezu, mola, betonové stavby ve vodě, mostního pilíře nebo „jen“ u terénních nerovností na dně je kamenité dno, pak máte velkou šanci na úspěch v podobě krásného candáta. Na tohle pamatujte!

Svíticí nástrahy na candáty Lucky John jsou dalším posunutím vývoje těchto umělých šidíte ve světě přívlače. Ovšem! Tato vlastnost není pouhou machrovinou, ale jde o logický „krok“ vývojářů umělých nástrah. Candáti prostě mají dokonalý zrak, který při lovu kořisti používají. A to by měli rybáři prostě využít!

Tak ať to bere…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -