DomůNovinkyMasakr sumců? V 50 jezerech musí rybáři odlovit až 90 % vousatých...

Masakr sumců? V 50 jezerech musí rybáři odlovit až 90 % vousatých predátorů

- Reklama -

Ne v každé zemi jsou sumci tak populárními rybami jako v Česku. Třeba na jihu Evropy jde o invazní rybí druh, který představuje výrazné nebezpečí pro tamní původní ryby. A proto je zapotřebí reakce. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O startujícím projektu LIFE Predator informovalo Biologické centrum Akademie věd ČR. A právě i čeští odborníci budou součástí tohoto projektu, jehož cílem je zredukovat populace sumců až v 50 lokalitách. Kromě českých odborníků budou do projektu zapojení také Italové nebo Portugalci.

 

Sumce budou střílet třeba harpunami

Jak budou sumce na vybraných lokalitách redukovat? Těch způsobů bude celá řada. Odborníci budou používat jak elektrické agregáty, tak tenatové sítě nebo harpuny. Čeští odborníci pak spoléhají ještě na jednu metodu.

„Nám se nejvíc osvědčila metoda dlouhých šňůr, která se běžně používá na moři na lov velkých predátorů, jako jsou žraloci, tuňáci, plachetníci nebo mečouni. Funguje tak, že se z pomalu plující lodi postupně naklade do vody dlouhé lano s desítkami nástražních šňůr,“ nechal se slyšet člen českého týmu Lukáš Vejřík.

Právě tuto metodu upravil zmíněný odborník Lukáš Vejřík. Velkou výhodou této metody je, že s její pomocí budou odborníci lovit pouze sumce, a ne ostatní druhy ryb, což je pro všechny zúčastněné klíčovým kritériem. O metodě jsme více psali v tomto článku.

 

Lovit se bude na 50 lokalitách

Pojektu LIFE Predator se zúčastní 7 vědeckých týmů. Čtyři budou působit v Itálii, dva v Portugalsku a jeden v České republice. Dohromady odborníci budou působit na 50 lokalitách, kdy 23 lokalit bude v Itálii, 25 v Portugalsku a 2 v Česku.

„Vlajkový výzkum bude probíhat na jednom z největších italských jezer, jezeru Maggiore. České nádrže Římov u Českých Budějovic a Žlutice u Karlových Varů v projektu poslouží jako kontrolní systémy, neboť jsou českými hydrobiology detailně prozkoumané se známou obsádkou sumce velkého,“ píše Biologické centrum Akademie věd ČR.

S postupem času se do celého projektu zapojí také komerční a sportovní rybáři. Celkem by jich mělo být přes 200. Ti odborníkům pomohou s odlovem sumců. Na velkých lokalitách se sumci budou redukovat o 10 %, na malých nádržích o 50 %, a na uzavřených vodách až o 90 %.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

10 KOMENTÁŘE

 1. Opravdu vrchol české vědy hodný HOVADA!!!! Elektrika… sítě…harpuny… pojďme hlapi udělat demonstraci před tou fakultou CHORÝCH HLAV…To nemůžou myslet ani vážně hurá na evropské vody…super vizitka české staleté rybářské tradice…rada na konec je GRANÁTY…

 2. Stačí na určených lokalitách povolit chytání sumců nonstop a rybáři si sumce vychytají sami.Není potřeba vymýšlet speciální lovecké techniky sumce chytat umíme a každý rybář si rád nějakého vousáče chytí.

 3. No myslím že to je zase nějaká malá domů. Sumce chytat umíme. Kdo z rybářů by nechtěl ulovit sumce? Rybářský zájezd do Itálie na velké sumce? Co víc si přát.

 4. Ve Španělsku na ebru mají několika násobně více sumců než v Česku a nikomu to nevadí , jezdí tam na ně celá Evropa a mi budeme to hovno co to zbylo zabíjet harpunama a agregátem , ZO musel opravdu vymyslet nějaký blb.

 5. Pořádně čtu asi po páté a Pořád nerozumím.
  Co je to za cinty?
  Lov na šňůry ? Hmm.
  Vylepšena metoda? Hmm.bude lovil jenom sumce!? Hmm.vyzkouseno v Čechách hmm. Autor článku a akademici ,porybnej kterej nastrazi fotopasti dostanou asi nobelovku
  Rybáři si připlatej aby na 4hod. Stáhli pruty v17.hod museli od vody,osvětlení vidličky, atd.. vychcat se a nevzdalovat nesmysly byrokracie ,šikana. Kluci díky, ještě že vás máme a smysluplně vše vysvětlite
  Já iq.tykve si dělám obavy aby něco ve vodě přežilo. Takže pozor na rybáře !!! mohli by lovit a nedejbože se u toho pobavit, pokuty,pendrek,policajty,porybny ,politiky na ně úředníky,soudy,vezeni a můžou chytat leda lelky.takze konec keců trochu jsem odbočil tak pardon.
  Hrajeme na úrovni.

 6. Vše proti pravidlům! Hlavně že chytáte slušné rybáře, které preferují chyť a pusť.A sami porušujete to co je v rybářském řadu jasně zakázáno.Tak by jste si měli především zamést před svým prahem a pak někoho moralizovat.

 7. V Labi v Pardubicích sumci vyžrali co se dalo, hlavně likvidovali potravní konkurenty, takže tam, kde bylo kdysi spousta štik a okounů narazíte na ně jen vzáćně, zato nachytáte spoustu podměrečných sumců, zřejmě se jim tam dobře tře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -