DomůNovinkySumec jako „škodná“: Česká metoda má pomoci snížit počet sumců na jihu...

Sumec jako „škodná“: Česká metoda má pomoci snížit počet sumců na jihu Evropy

- Reklama -

Na některých lokalitách je sumec nežádoucí rybou. To platí třeba o některých italských nebo portugalských vodách. Právě tady by se snížením stavu sumce měla pomoci česká metoda.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O unikátním projektu LIFE Predator informoval portál ekolist.cz. Ten uvedl, že některé lokality v Itálii a Portugalsku trápí přebytek sumce. To vede k tomu, že dravci vytlačují původní a cenné druhy ryb. Takže odborníci se pokusí snížit stavy populací tamních sumců. A k tomu by měla pomoci i česká metoda.

 

Česká metoda poslouží k odlovu sumců

Zmíněný portál citoval Martina Čecha z Biologického centra Akademie věd ČR, který celý systém odlovu sumce popsal. Podle odborníka tuto metodu navrhl Lukáš Vejřík z Biologického centra AV ČR. Jak tato metoda vypadá?

Jde o upravený princip rybolovu na dlouhé šňůry (long lines), které třeba na moři slouží k lovu mečounů nebo tuňáků. Podle akademického odborníka tato upravená metoda nabízí několik výhod.

Zaprvé: Je nesmírně efektivní, takže vědci jsou schopni nachytat desítky sumců za jednu lovnou kampaň. A zadruhé: Tato metoda je podle odborníka pro ryby šetrnější než například používané tenatové sítě.

 

Metoda je vyzkoušená z českých lokalit

Čeští odborníci mají zmíněnou metodu vyzkoušenou i na českých vodách. I když mezi některými rybáři přetrvává názor, že sumec je „škodná“, odborníci poukazují i na jeho příznivý vliv na vodní ekosystém. Jde například o to, že sumec reguluje počet rybích druhů, které přispívají k zhoršování kvality vody.

Projekt na jihu Evropy LIFE Predator by měl trvat dlouhých 5 let. Cílem není vyhubit tamní populace sumců, ale snížit je na „únosnou mez“. Jednou z vyhlášených lokalit, na které budou odborníci pracovat, je legendární Lago Maggiore, jež je rozlohou desetkrát větší než Lipno.

 

Sumci v Česku „budí emoce“

Diskuse o tom, zdali sumci v českých revírech škodí, anebo ne, jsou už rybářským koloritem. Nejčastěji pak k názorovým střetům dochází ve chvílích, kdy rybáři oznámí nasazování sumců do tuzemských vod.

Třeba v únoru 2022 jsme psali o tom, že Severočeský územní svaz nasadil 3000 sumců do tamních svazových vod. Následně se ihned objevili kritizující rybáři. Situace dospěla do takové míry, že musel reagovat i tiskový mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský.

„V Severočeském ÚS je sumec vysazován pouze do vybraných revírů – primárně velkých, určitě ne menších nádrží, kde by škody působit mohl,“ vysvětloval mluvčí Severočeského ÚS Jan Skalský.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -