DomůRybolovné technikyPlavanáMilovaná plavaná: 3 důvody, proč vyzkoušet rybaření na splávek na začátku sezóny

Milovaná plavaná: 3 důvody, proč vyzkoušet rybaření na splávek na začátku sezóny

- Reklama -

Rybaření na plavanou nabízí nádherné zážitky u vody, díky kterým rybáři tuhle metodu tolik milují. Plavaná je dokonalou rybolovnou metodou na začátek sezóny, kdy ryby nejsou tolik aktivní. Proč?

Ilustrační foto: InRybar.cz

Sedím na břehu oblíbeného revíru. Je začátek jara, takže zeleň v přírodě je ještě vzácným jevem. To ale nevadí! Na obloze svítí sluníčko, jehož paprsky hřejí čím dál více. Zrovna jsem trefil den, kdy nefouká, takže hladina je jako zrcadlo. Ideální podmínky pro chytání se splávkem.

Rybaření na plavanou poblíž padlého stromu

Na jemném proutku mám primitivní průběžnou montáž se splávkem, kterou používám nejraději. Tímhle způsobem jsem schopný chytat i na těžkých terénech. Žbluňk! Splávek spadl do vody na lovné místečko, na kterém jsou rozházel trochu jemného krmení. Ťuk! Netrvá to dlouho a splávek se rozjíždí po hladině. Sekám, a v jemném proutku cítím rybu. Paráda!

Je to krásný perlín. Moje milovaná ryba, která nemá tolik pozornosti jako jiné druhy ryb. Ale já se těchto rybiček nemůžu nabažit. Krásně zlatá rybka s rudě červenými ploutvemi ve mně vzbuzují nefalšovanou rybářskou vášeň. Proč si vlastně vyzkoušet plavanou na začátku sezóny? Tady jsou 3 důvody!

 

Důvod 1: Záběr, ze kterého se rozbuší srdce

Každý, kdo někdy chytal na plavanou, mi dá jistě zapravdu. Na tomhle rybaření je prostě nejkrásnější ten okamžik, kdy se začne hýbat výrazná špička splávku. Ano! Na začátku sezóny nemusí být záběry na splávek nikterak divoké, přesto i ono jemné cukání dokáže pořádně rozproudit adrenalin v žilách. Tohle je prostě nádherná podívaná.

Tenhle pohled se nikdy neomrzí! Pohyb barevného splávku při záběru od ryby je jednou z nejkrásnějších věcí ve světě rybařiny…

Když člověk na začátku sezóny najde to správné místo, pak se může těšit na velké množství záběrů. Kde ryby na začátku sezóny hledat? Ideální jsou takové „fleky“, na které svítí první sluneční paprsky nejdelší dobu. Právě tady dochází ke zvyšování teploty nejrychleji, což ryby pochopitelně láká.

Chytit takovou plotici na jemné vybavení je krásný zážitek! Hlavně ve chvíli, kdy to ostatním nebere kvůli nízkým teplotám…

Zajímavá místa jsou ale také tam, kde studený jarní vítr navál organický nepořádek (spadané listí nebo mrtvou vodní vegetaci). Proč zrovna tady? Jde o to, že v nánosech může být chutná potrava, proto tady rybky šmejdí. A samozřejmostí jsou potom takové klasiky jako padlé větve nebo rovnou celé stromy.

 

Důvod 2: Nemálo záběrů a pestrá paleta úlovků

Když máme vybrané ideální lovné místo, pak je dobré jej trochu rozkrmit. Nepřehánějte to s množstvím! Ideální je mít nějakou silně vonící/páchnoucí krmnou směs, která má jemnou strukturu. Díky intenzivní vůni jsme schopni ryby úspěšně přilákat, ty se ale z jemného krmení rychle nenasytí. Takže vydrží na lovném místě delší dobu.

Úlovek perlína při rybaření na plavanou

Když rybář trefí hejno takovým perlínů, pak má o zábavu postaráno. Tyhle ryby je dobré hledat v blízkosti břehu u zbytků vodních rostlin, které teprve raší z vody…

Pak stačí na háček napíchnout červy nebo třeba pečivo. Když se člověk trefí rybám do chuti, pak může i v hodně studené jarní vodě a ve studeném počasí nachytat velké množství ryb. Takže rybář se u vody rozhodně nudit nebude. Navíc! Na plavanou je možné chytit opravdu cokoli – od plotic, perlínů, ouklejí, línů, anebo cejnů a kaprů. A právě proto je plavaná tak parádní!

Rybář pouští uloveného lína, kterého chytil při rybaření na plavanou

Poblíž rašící vodní vegetace, kterou probouzí první sluneční paprsky, můžeme najít také líny. Tyhle ryby jsou právem považovány za jedny z nejkrásnějších

Takže pokud nepatříte mezi rybáře, kteří se musí honit za kilogramy, pak plavanou jednoznačně doporučuji. Budete sice chytat veskrze menší ryby, ovšem u vody se budete hlavně bavit. To je ten nejzásadnější rozdíl třeba oproti klasické položené, kdy kolikrát rybáři sedí jenom jako „pecky“. Něco podobného se vám s plavanou nestane…

 

Důvod 3: Jednoduché rybaření bez přebytku vybavení

Plavaná je také nádherná z toho pohledu, jak dokáže být minimalistická. Rybářovi stačí jeden batoh, ve kterém může mít krabičku s nejnutnějším vybavení (návazce, broky, splávky, zarážky). Pak stačí trocha krmení a krabička červů. Hotovo dvacet!

Malý háček a pár živých červíků je nástraha, která nikdy nezklame. A to ani v takovou chvíli, kdy ostatní nástrahy tolik nefungují

Já osobně alespoň tak chytám. Když to přeženu, připomíná to přívlač. Prostě mám na zádech veškeré vybavení. V ruce prut, se kterým hledám ryby u příbřežních překážek. A když ryby na vybraném místě neberou, nic mi nebrání v tom se rychle přemístit jinam. Je to dost rozdílné od pasivního sezení na břehu u nahozených prutů na položenou.

Krmení na plavanou s červy

Při výběru krmení na začátku sezóny je dobré myslet jak na jemnou strukturu, tak i výraznější zbarvení. Díky tomu půjde naše lovné místečko lépe vidět…

Pro takové rybaření na plavanou není nutné kupovat nějak speciální vybavení. Pokud si chcete užít toto rybaření jen několikrát do roka, pak stačí vzít třeba přívlačový prut na menší gumy. Anebo si obstarat nějaký levný teleskop s malou gramáží za pár korun.

Rybaření na plavanou na začátku rybářské sezóny může být opravdu příjemným zpestřením, kdy třeba ostatní ryby ještě tolik nepřijímají větší kaprové nástrahy. Pokud se tedy chcete hlavně bavit, pak rozhodně chytání na splávek vyzkoušejte! Taková jednoduchá plavaná je fakt pohlazení pro rybářskou duši.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Plavaná je základ 😁 23let zpátky jsem začínal chytat na splávek a do dnes to miluji. Je to prostě pecka, nikdy mě to nepřestane bavit a už se těším, jak o víkendu vyrazím se pobavit. Jinak, není lepší zážitek, než když ti na splávek zabere pořádný kapr, to je pak adrenalin 😁

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -