DomůNovinkyMrtví kapři o váze až 30 kilogramů: pískovnu postihl hromadný úhyn ryb

Mrtví kapři o váze až 30 kilogramů: pískovnu postihl hromadný úhyn ryb

- Reklama -

Písník Boudy u Pardubic se stal dějištěm smutné události, která zasáhla nejen místní rybáře, ale i milovníky přírody. V posledních týdnech zde došlo k masivnímu úhynu kaprů.

Mezi uhynulými rybami na Písníku Boudy byli i trofejní kapři vážící mezi 7 a 30 kilogramy. Celkově bylo z pískovny odstraněno přibližně 1500 kilogramů uhynulých ryb. Přesná příčina úhynu kaprů zůstává zatím neznámá. Odborníci však spekulují o několika možných faktorech, které mohly přispět k této katastrofě.

 

Co mohlo hromadný úhyn zapříčinit?

Jednou z možností je deficit kyslíku rozpuštěného ve vodě, který je obzvláště kritický během teplých letních měsíců. Dalším možným důvodem může být nevhodné zakrmování, které může narušit rovnováhu vodního prostředí a způsobit problémy rybí populaci.

Spekuluje se také o častém lovení a nevhodné manipulaci s velkými kapry za účelem fotografování, a následné nešetrné vracení do vody. Při vysokých teplotách to ryby stresuje a tím i oslabuje, což také přispívá k jejich úhynu.

Pro rybáře je důležité být v takových situacích obzvláště ostražití. Pokud zaznamenají známky začínajícího úhynu ryb, měli by okamžitě informovat uživatele revíru prostřednictvím jmenovaného hospodáře.

Rychlá a přesná dokumentace situace, včetně zaznamenání druhu a počtu uhynulých ryb, času a případných nestandardních projevů ještě žijících ryb, je klíčová pro určení příčiny úhynu. Rovněž je důležité prověřit kvalitu vody a zaznamenat jakékoliv neobvyklé jevy, jako jsou pěna na hladině, zelená barva vody nebo mastné skvrny.

Předseda Východočeského územního svazu Václav Horák přiznává, že je možná potřeba přehodnotit některá z pravidel rybolovu. Uvádí, že by se například mělo zvážit, zda by nemělo být požadováno, aby trofejní kapři byli vraceni zpět do vody přesně na místě ulovení.

 

Co dělat, když budete svědky podobné havárie?

Dle zákona by měly být upozorněn jako první HZS ČR dle příslušného okresu, následně až ostatní instituce. Je dobré vždy informovat více než jednu instituci. Havárii na rybářském revíru nebo rybochovném zařízení je povinen ohlásit každý člen ČRS.

Jak havárii poznat? Havárii je možno identifikovat podle několika možných projevů. Mezi obvyklé patří nezvyklé zbarvení vody. Neméně častým může být nepříjemný zápach vody.

Možnou havárií může indikovat také nadměrná tvorba usazenin. Hlásit by se mělo i zjištění povlaku nebo pěny na hladině a samozřejmě také patrný mimořádný úhyn ryb, nejčastěji ve větším množství.

Zdroj: Východočeský ÚS, foto: Východočeský ÚS (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

18 KOMENTÁŘE

 1. Hynou jen kapři, a není to první takový úhyn kaprů na českých revírech. Problém bych viděl v množství velkých kaprů na 1 ha plochy.

 2. Tak pokuď to jsou jen Kapři a žádný jiný druh tak to bude krmením které nebylo vařené,jako kukuřice, hrách. Kolikrát sem tam viděl pytle namočené přímo ve vodě

 3. Tohle je strašná škoda, lituji těch ryb, ale na druhou stranu si na Hrádku za to mohou sami, přerybněno kaprem a normální smrtelník z řad ČRS a MRS si tam nesedne. Všechny břehy nelegálně zabrané a samozvaný zprávce tak dělá naschváli a ani Lesy ČR na něj nedosáhnou… takže nakonec, možná je to i vítězství, vůči těmto lidem….

  • To už by ty kapry postihlo dříve. Kapr je prase, a sežere cokoliv. Tenhle moribundus poslední roky skáče z revíru na revír. A čistí je do přerybněných kaprů …

 4. Kombinace rybářských závodů, masívního zakrmování a nešetrného zacházení s rybou v letních podmínkách.

 5. To je tím, že místo vybagrování a vyvápnění buňkovského rybníku kvůli herpesu,si borci koupili nová auta a ryby z něj nasadili všude okolo. Kecy o krmení a focení jsou k smíchu.

  • Příčina je přesně ta, jak píšete. Co je v naší banánové republice smutné, že autor článku přesně tohle ví a jako čtvrtý důvod ani nezveřejní.Žadná ryba ,ani amur,který partikl a boilie přijmá, je chycena a vrácena vodě neuhynula.Kyslik vyloučen, vnadení vyloučeno ,zacházení s rybou vyloučeno.Tak ,že ? Kapři nemoc a chamtivost organizace je důsledkem úhynu trofejních ryb.

  • A dodatek, kapří Herpes se šíří hlavně tělesným kontaktem a to právě tření bylo. Několik kaprů jsem viděl plavat dezorientovaně plavat a umřít.To je právě důsledek této nemoci. Rybáři krmí už desítky let. Je mi z těch članků a nepravdy opravdu smutno

 6. Pan Franěk má úplnou pravdu Hermes zabíjí jen kaprovité ryby a proto dravci žijou dál majitel kdyby je dal na vyšetření tak by bylo jasno žádný krmeni a kyslík tuhle věc neudělal dát je na rozbor veterinářum a je jasno

 7. Však se brzo ukáže kde byla pravda .. Uhynulé ryby už jsou v laboratoři a brzo bude jasné, že to byl Heroes a né ty blbosti co se povídají…Jsem zvědavej co budou říkat všichni chytrolinové a hlavně Pardubický svaz!!!!!!!

 8. Možná je to jinak Hrádek znám dokonale. A vim že si tam pan Kulhánek a Bydžovsky s toho udělali soukromí revir kde když si zavezete k bojce a vytáhnete hezkou rybu tak tam máte nahazenejch tolik mejdel a sraček až to není hezký. Takže pokud se nebude chovat podle jejich pravidel mate smulu. Osobně vím o 8 případech kdy si rybář vzal pěkného amura a Kulhánek mu tam vysypal tašku mejdel a ještě chodil po kempu a měl s toho velkou radost

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -