DomůNovinkyMrtví sumci, candáti a štiky: Rybáři vytáhli u Labe až 8 metráků...

Mrtví sumci, candáti a štiky: Rybáři vytáhli u Labe až 8 metráků rybích mršin

- Reklama -

Aktuální horké počasí působí rybářům problémy po celé republice. Další místo, kde došlo k hromadnému úhynu ryb, je v obci Libiš u Mělníka. Tady rybáři s hasiči vytáhli až 8 metráků mrtvých ryb. 

Ilustrační foto: InRybar.cz a Marian Bešter

O hromadném úhynu ryb informovali dobrovolní hasiči z Libiše na sociálních sítích. Ti sdíleli fotografie uhynulých ryb, které se udusily v Libišské tůni (staré Labe). Ze zveřejněných fotografiích je patrné, že se udusili především dravci.

 

Hasiči okysličovali vodu čerpadly

Na fotografiích, které sdíleli libišští hasiči, jdou vidět krásní sumci, štiky nebo candáti. „Podle libišských rybářů bylo vyloveno 7 až 8 metráků ryb, z 80 % šlo o dravé druhy,“ uvedl pro magazín InRybar.cz Michal Kadlec ze sboru dobrovolných hasičů v Libiši. Přesná hmotnost zlikvidovaných ryb v kafilérii bude ještě upřesněna.

Množství a skladbu mrtvých ryb potvrdil magazínu InRybar.cz i Martin Pazdera, který je členem výboru ČRS MO Obříství, která se o vodu stará. „Sumci, štiky, candáti, několik okounů, sumečků amerických. Menší část tvořili kapři, amuři a ostatní bílá ryba.“

Rybáři a hasiči se nechtěli s hrozivou situací na Libišské tůni smířit, a proto se snažili rybám pomoci. Do vody instalovali dohromady 3 čerpadla, která čeřila vodu. „Vodu jsme celý den čeřili, abychom ji alespoň trochu okysličili,“ dodal Michal Kadlec.

Situace se dle Martina Pazdery stabilizovala. „Dnes se již jednalo jen o pár jedinců. Takže ano, situace se snad stabilizovala! Zřejmě šlo o kombinaci několika faktorů, které v jeden krátký časový úsek způsobily takový úhyn ryb. Doufejme, že zase na dlouhou dobu poslední.“

 

Pomohlo by napojení na Labe?

Jak zabránit možným úhynům ryb v této lokalitě v budoucích letech? Velká část místních rybářů si myslí, že by pomohlo, kdyby se Libišská tůň znovu spojila s hlavním tokem Labe. Rybáři se tak chtějí připravit na další možná horká léta, i když podle Martina Pazdery ryby v této lokalitě uhynuly v létě poprvé za 60 let.

„O napojení Labe se uvažuje, a už se o tom vedou i konkrétní jednání. Ale nic nejde mávnutím kouzelného proutku. Vše se řeší a domlouvá s příslušnými institucemi. Nejde vzít bagr a jen tak kopat,“ prozradil Martin Pazdera.

 

Horké počasí decimuje rybí obsádky

Šílené vedro působí rybářům nemalé problémy. Například v řece Dyji pod Novými Mlýny došlo v neděli k již druhému úhynu po sobě. V řece lekly další tuny ryb, které se rybáři a hasiči snaží vylovit z vody. Rybáři z druhého úhynu v Dyji viní vodní elektrárnu.

Podle předsedy rakvických rybářů se totiž do řeky Dyje dostala voda, která neměla v sobě dostatek kyslíku. Vodní elektrárnu pak vodohospodáři zastavili až v neděli po úhynu ryb. Více o druhém úhynu ryb v Dyji se dočtete v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -