DomůNovinkyDalší tuny mrtvých ryb: Na Dyji došlo k druhému úhynu, rybáři viní...

Další tuny mrtvých ryb: Na Dyji došlo k druhému úhynu, rybáři viní elektrárnu

- Reklama -

V noci ze soboty na neděli došlo k druhému úhynu ryb v řece Dyji u Bulhar. Rybáři poukazují na to, že i po úhynu ryb minulý týden Povodí Moravy nechalo „běžet“ vodní elektrárnu. 

Foto: Marian Bešter

Moravští rybáři na Dyji prožívají hororové chvilky. Minulý týden řeku Dyji v oblasti Bulhar postihl obrovský úhyn ryb, kdy podle dostupných informací z řeky rybáři a hasiči vytáhli až 20 tun mrtvých ryb. Tento víkend pak došlo k druhému hromadnému úhynu ryb…

 

Druhý úhyn ryb na řece Dyji

O druhém úhynu na řece Dyji v oblasti Bulhar psal třeba zpravodajský portál Novinky.cz. Ten přinesl výpověď předsedy pobočného spolku Moravského rybářského svazu v Rakvicích Zdeňka Blably, který uvedl, že Povodí Moravy nechalo i po událostech v minulém týdnu fungovat vodní elektrárnu na nedalekých Nový Mlýnech.

- Reklama -

A podle předsedy rakvických rybářů se tak do řeky Dyje dostala voda, která neměla v sobě dostatek kyslíku. Vodní elektrárnu pak vodohospodáři zastavili až v neděli po úhynu ryb. Předseda rybářů pro iDNES.cz řekl, že elektrárnu se podařilo zastavit až ve spolupráci s orgány pro životního prostředí.

 

Povodí Moravy: Vše jsme konzultovali s rybáři

Druhému úhynu ryb na řece Dyji se věnoval také již zmíněný portál iDNES.cz, který přinesl výpověď tiskového mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře. Ten řekl, že další postup vodohospodáři komunikovali s rybáři.

Tiskový mluvčí řekl, že v Nových Mlýnech je velká vrstva sinic. Aby se zabránilo vniknutí sinic do Dyje, tak se vodohospodáři rozhodli část průtoku pouštět přes elektrárnu z nejspodnější části nádrže. Tam totiž žádné sinice nejsou. Odtok z Nových Mlýnů byl zvýšen v sobotu, v neděli pak došlo k úhynu. V nadjezí totiž došlo k deficitu kyslíku…

Fotogalerie: Mrtvé ryby v řece Dyji. Snímky z druhého úhynu ryb v řece Dyji nám do redakce InRybar.cz zaslal pan Marian Bešter. 

 

Působí komplikace odpadní vody?

Proč je úsek pod Novými Mlýny tolik komplikovaný? O celé situaci na řece Dyji jsme mluvili s tiskovým mluvčím Povodí Moravy Petrem Chmelařem. Ten například upozornil na nedostatečné předpisy pro vypouštění odpadních vod. Více zjistíte v tomto článku.

„Povodí Moravy už bezmála 20 let poukazuje na nedostatečné právní předpisy pro vypouštění odpadních vod z ČOV. Největším problémem jsou velmi mírné limity pro živiny, zejména pro fosfor, který je v našich podmínkách určující pro rozvoj řas, sinic a vodních rostlin,“ vysvětloval pro InRybar.cz Petr Chmelař.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Když jsem bivakoval u čističky v Kvasicích na řece Moravě ,o víkendu tekla čistá voda.V pondělí přijel zaměstnanec ČOV a nevím co vyváděl,ale půl hodiny valila do Moravy černá a smradlavá voda.Tak asi kale které měl vyvézt pustil do moravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -