DomůRybolovné technikyKaprařinaNávazec na kapra s červy: Jak úspěšně chytat kapry na červy? Zkuste tuhle...

Návazec na kapra s červy: Jak úspěšně chytat kapry na červy? Zkuste tuhle vychytávku!

- Reklama -

Červi na ryby! Jedna z nejvíce úspěšných nástrah při rybaření. A divíte se? Červi jsou luxusní živá nástraha, která láká jak pohybem, tak atraktivním zbarvením, anebo třeba vysokou nutriční hodnotou. Ryby prostě při kontaktu s červy okamžitě zjistí, že před nimi leží sousto plné energie. Tomuhle neodolá žádná ryba! Červi na ryby se používají především na feeder nebo plavanou. Co je ale vyzkoušet i při té „pravé kaprařině“? Že to nejde? Omyl! S touhle pomůckou nastražíte i mrňavé červy k velkému kaprovému háčku.

Autor: Viktor Krus

Právě titěrnost červů byla největší překážkou k tomu, aby tuhle perfektní nástrahu na ryby využívali i kapraři. Ten problém je zřejmý: Malí červi jsou moc křehcí na to, abychom je napíchli přímo na velký kaprový háček. Proto chytré hlavy vymyslely speciální klip na červy Maggot Clip, který je vyrobený z tenounkého drátku. Drátek je tenký jako malý háček na feeder nebo na plavanou, takže na klip jde v pohodě nastražit drobné červíky. A celé takové sousto následně nastražit po velký kaprový háček.

VIDEO: Jak vypadá klip na červy Maggot Clip?

 

Klip na červy Maggot Clip: Jak funguje?

Tuhle vychytávku pro nastražení většího množství červů lze pořídit od nejrůznějších výrobců. Například levné klipy na červy vyrábí české značky MIVARDI nebo Extra Carp, které jsou k dostání už od 40 korun. Rybáři si pak mohou vybrat i klipy na červy od zahraničních značek, které vyrábí například světově uznávané společnosti KORDA a NASH.

Takto vypadá klip na červy Maggot Clip. Jedná se o tenký drátek, díky čemuž neroztrháme červy při nastražení…

Když se člověk na tuhle pomůcku podívá podrobněji, pak uvidí, že klip na červy je drátěné „kolečko“, které má ve vrchní části úchyt pro uvázání pod háček. Klip na červy funguje tak, že rybář je při nastražení červů jednoduše otevře, pak napíchne požadované množství červů, a následně jej zase zavře. Tím má rybář tak dokonalou jistotu, že červi z klipu nespadnou.

Uvnitř balení naleznete i návod, jak Maggot Clip používat. Těch možností je hromada! 

Klipy na červy se vyrábí v nejrůznějších velikostech. Rybáři si mohou vybrat malé klipy na červy, které jsou vhodné při chytání na začátku nebo konci sezóny, kdy ryby nepřijímají tak velké množství potravy, a kdy dávají přednost menším soustům. Pak jsou ale k dostání i velké klipy na červy, na které rybář narve velké množství červů, a díky kterým vytvoří nádherný „chuchvalec“. Tohle se kaprům moc líbí!

 

Jak navázat klip na červy pod háček?

Možností, jak připevnit klip na červy pod háček, je hned několik. Zaprvé: Nejvíce používanou metodou je připevnění pod háček jako klasické boilies. Prostě, pod háček „na vlas“ připevníme nastražený klip s červy (viz video), který zajistíme. Tohle nastražení je mezi rybáři velmi rozšířené, a pokud chytáte s těmito návazci na kapry ze šňůrky, pak nevymýšlejte nic složitého. Tohle jednoduché nastražení bude fungovat.

Extrémně lákavé sousto červů pod háčkem, které zaujme nejednoho kapra 

Co ale dělat v tu chvíli, kdy používáme například návazec na kapry D-Rig s kroužkem? Zase: Prostě vezmeme nastražený klip s červy a ten jednoduše navlékneme do kroužku, za který normálně připevňujeme boilies. Pak jen nastražený klip nacvakneme, čímž zabráníme sjíždění červů z klipu, anebo jeho uvolnění zpod háčku. Je to fakt jednoduché!

Chceme ještě upozornit na jednu věc, kterou je snadné přehlédnout. Uvnitř balení s klipy na červy (minimálně u firmy NASH) lze najít letáček, na které je vyobrazeno to, co všechno lze na klip na červy nastražit, a jak je možné s těmito klipy pracovat. Zároveň je tam seznam možných připevnění pod háček. Při pohledu na tento návod rybář ihned zjistí, že má v ruce fakt zajímavou pomůcku, se kterou je možné si různě hrát. Tohle doporučujeme si ponechat.

 

Plovoucí červi: Tohle žádná ryba nepřehlédne

Plovoucí nástrahy patří odjakživa k tomu nejvíce atraktivnímu pro chytání kaprů. Ono se tady není čemu divit. Díky této vlastnosti jsme schopni dostat nástrahu nad nánosy na dně, takže ta jde tak mnohem lépe vidět. A právě tohle může znamenat podstatně více záběrů, protože nástraha se neztratí v nánosech na dně, třeba ve spadaném listí, anebo odumřelé vegetaci.

Chcete chytat na plovoucí červy? Pak není nic jednoduššího, než nad klip přidat pěnu nebo korek

Jde ale udělat to, aby naši červi byli plovoucí? Samozřejmě! Pokud budeme klip na červy nastražovat klasicky „pod vlas“, pak lze udělat jeden trik. Jaký? Pod háček připevníme kousek pěny nebo třeba korek, a až poté navlékneme klip s nastraženými červy. Co se stane po nahození? Stane se to, že pěna nebo korek háček s klipem na červy krásně nadzvedne. Tohle je prostě bomba!

Úplně ideální je takto plovoucí červy prezentovat tak, že k návazci připevníme PVA s jemným method mixem, ve kterém budeme mít červy. Co se stane? Pod háčkem se utvoří koberec z jemného krmení, ve kterém se budou hemžit živí červíci. A nad tímhle „sexy“ místečkem se bude vznášet chomáč červů. Může být něco lepšího?

 

Nevýhody: Je to až moc atraktivní!

Červi mají jednu „nevýhodu“. Jakou? Chutnají až moc velkému množství ryb. To znamená, že když uděláte chomáček červů a hodíte jej do vody, pak dost pravděpodobně zaujme i cejny, plotice, perlíny, oukleje a další ryby. Jasně! Díky většímu množství červů bude chvíli trvat, než tyhle drobné rybičky všechny červíky strhají dolů. Ale přesto! Tuhle metodu moc nedoporučujeme na „hladové vody“, která je plná cejnků.

Tohle vypadá božsky! Jenže! Takoví červi se líbí i ostatním rybám, třeba cejnkům…

Proto klip na červy používáme spíše tam, kde jsou větší ryby. Například některé soukromé lokality zarybňují tak, že do vody dávají spíše větší kapry, a ani s „bílou rybou“ to tam není tak slavné. V tu chvíli má klip na červy Maggot Clip velký smysl, protože s jeho pomocí nebudeme prezentovat „jen“ peletu nebo boilies, ale zase něco jiného – živého a chutného.

Klip na červy pak rádi používají i ti rybáři, kteří si prostě chtějí zachytat. A kteří mají u vody buďto své dítě, kterému chtějí ukazovat rybu za rybou. Anebo prostě mají jen 2 nebo 3 hodiny času, takže nechtějí koukat na mlčící swingery. V takovou chvíli je klip na červy jako dělaný!

Pokud chodíte na vody, kde je přebytek třeba malých cejnků, pak není Maggot Clip úplně vhodný. Teda, pokud takových ryb nechcete nachytat hromadu

Klip na červy Maggot Clip je skvělou metodou na kapry, kdy jsme schopni těmto rybám předložit živou a nutričně bohatou nástrahu. Nástrahu, která byla donedávna doménou spíše plavané nebo feederu. Pokud tedy chcete zažít vycházku plnou záběrů a zábavy od jakýchkoliv ryb, pak je tenhle návazec jako stvořený přímo pro vás. S tímhle si prostě užijete hromadu zábavy.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -