DomůOstatníRybářské komentářeNÁZOR: Povolenky jsou levné. Některé rybáře ulovená ryba stojí 50 korun

NÁZOR: Povolenky jsou levné. Některé rybáře ulovená ryba stojí 50 korun

- Reklama -

Už nějaký ten týden leží v rybářských organizacích vyplněné sumáře za sezónu 2023. A zase se potvrzuje, že v rybářské obci je stále dost členů, kteří se nebojí odnášet poměrně velké množství ryb.

Hned na úvod: nikoho nekritizuji za odnášení ryb od vody. Pokud je to v mezích platných rybářských pravidel, pak má na to každý držitel platné povolenky plné právo. Jen se stále a opět pozastavují nad nečinností ostatních rybářů, kteří těmto „schopným lovcům“ přispívají na rybí maso.

 

Rybář má právo odnést desítky ryb

Teď budu mluvit o pravidlech, která platí na mimopstruhových revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Právě tady si každý rybář může na jednu zakoupenou mimopstruhovou povolenku odnést 40 uvedených ryb za rok. Mezi tyto uvedené ryby patří kapr, štika, candát, amur, bolen, sumec, lín, parma nebo jejich kombinace.

Každého rybáře, který ví, kolik stojí krajská povolenka na moravskoslezské mimopstruhové revíry pro dospělého člena, musí okamžitě „praštit do očí“, že každý držitel povolenky má právo si odnést ryby za větší peníze, než ho stojí územní povolenka. Ta totiž aktuálně stojí 2000 korun na rok.

Protože pokud si částku 2000 korun vydělíme 40 kusy ryb, pak 1 ryba jakéhokoliv uvedeného druhu dosahující nejmenší lovné míry, kterou si rybář ponechá, ho vyjde na pouhých 50 korun. A je jedno, jestli se jedná o malého kapříka nebo velkého candáta.

Přesně za tuhle částku si totiž rybář s platnou povolenkou může ponechat 69 centimetrového kapra, který má podle tabulek něco málo pod 7,8 kilogramy. Anebo třeba candáta o délce 70 čísel, který váží přes 3 kila. To, že tržní cena ryb těchto je násobně vyšší, než „50 korun za rybu“, je snad zřejmé.

Této „veřejně známé trhliny“ v rybářských pravidlech pak každoročně využívají někteří rybáři, kteří odnáší nemalé množství ryb. V již zmíněných odevzdaných sumářích lze totiž vidět třeba rybáře, kteří odnesli od vody desítky candátů, kteří svou tržní hodnotou výrazně přesahují cenu zakoupené povolenky. Ale znova: mají na to právo…

 

Ryby se kupují za peníze z povolenek

Někteří rybáři pak můžou namítat, že rybářskému svazu „odvádí“ podstatně vyšší částku. Jenže! Tady je zapotřebí rozlišovat, k čemu jsou zaplacené peníze používány. Finanční prostředky z brigád, jejichž výši stanovuje členská schůze dané místní organizace, putují do oné organizace.

Co se týče prostředků z členské známky, tak tyto finance jsou pak použité na provoz „složek“ ČRS (Rady ČRS, územních svazů a místních organizací), které si finance dělí. Na nákup rybích násad, ale také na placení nájmů za revíry, pak slouží právě peníze z povolenek. A proto je třeba brát v potaz především částku za povolenky.

Pokud tedy každoročně koupíte povolenku na rybářskou sezónu, přičemž ji na konci roku vrátíte bez zapsaného úlovku, pak přispíváte na chutný oběd či večeři rybářovi, který využívá svého práva na ponechání desítek ryb ročně. A kterého v případě odnesení 40 ryb za 1 rok vyjde 1 ponechaný úlovek na 50 korun.

 

Mlčící většina lepí díru v rozpočtu

Na tento problém někteří poukazují už dlouhé roky. A reakce většiny? Nejčastějším projevem bývají nejrůznější elektronické petice nebo nářky na sociálních sítích. To, že to nemá absolutně žádný význam, o tom asi netřeba dlouze hovořit.

Řešením jsou členské schůze, na které ale chodí převážně ti, kterým stávající systém vyhovuje. Tedy ti, kterým většina svými penězi za zakoupené povolenky přispívá na pestrý jídelníček plný chutného rybího masa. Kdyby tomu bylo jinak, pak by těch návrhů, které by se snažily tuto nehospodárnost zarazit, bylo více…

Tento stav, který je prostě faktem, se dle mého soudu nevyřeší. Většina totiž bude stále pouze prskat pouze na sociálních sítích, ale to je vše. Na začátku roku pak každý poslušně odvede peníze za povolenky na ryby, ze kterých se „zalepí“ díra po těch rybářích, kteří z vody odnesou více, než zaplatí. A tak to bude pořád dokola…

My rybáři, kteří jsme všichni členy hospodařících spolků, pak musíme doufat, že rybářských labužníků, kteří odnášejí desítky ryb ročně, budou jen jednotky procent. Pokud se totiž bude tento počet navyšovat, pak se tento stav projeví na horším zarybnění. A to asi nikdo nechce…

Text: Viktor Krus (InRybar.cz), ilustrační foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

88 KOMENTÁŘE

  • ještě by ste mněl započítat známky , unás na západě ještě platíme 700 korun SHRko a k vodě 50 km takže jestli to máte na severní Moravě k vodě blíž tak si dejte SHR taky, jestli nevíte co to je tak si to viguglujte

  • Šmarjá, co asi. Je dost lidí, kteří prodávaj hospodám, na soukromé revíry, bo je rozdávaj po příbuznejch a žehlí si tím svý ego.

  • Po tom je ti prd. Já měl od vody vzato 76kaprů a celkově chytil tak 500. Vše na krmítko. Ale 110 docházek. Takže jsem přírodě pomohl od škodného kapra slušně. Za vás co neumíte chytat. Nebo jdete 4x do roka

   • Pak si se probudil to byl krásnej sen znám takové rybáře že jdou od vody přijdou domu a dopisu si úlovky pak se chlubej kolik už maj nachytano o 2 až 3 to vím a ne jen já přitom za sezónu se s ní má vídám a dost často a i celek den je na ně vidět a přitom nic netahaj ani cudlu a jestli je u tebe škoda ryba tak v tom případě co jsi ty ty nejsi ani už masar ale ubozak

  • On jen konstatoval pravidla ty chytráku. Já každý rok 39 ušlechtilých ryb ( loni 36 kaprů, 2 Štiky a 2 candáti ) ryby s ženou jíme, 3 měsíčně, zbytek rodina. Mám 110 docházek za rok na svazovou, a asi 10 dní na soukromácích, chyť a pusť. A vůbec se za to nestodím. Mám x kamarádů, co chodíme na ryby a ryby nejí, ani neberou, nebo např. 3 před vánoci. V průměru tedy na každého asi 5 ryb. A to beru kapry pouze nad 50cm, né vše, co se hýbe. A zjisti si pravidla JM Tam lze vzít 360 kaprů. A myslíš, že je n3kdo bere… Zamýšlej se někdy nad sebou. 🥵🙈😫

 1. Rybařím 25 let a realita je úplně jiná než uvádí článek. Předně, povolenky se neustále zdražují, např. v jižních Čechách oproti loňsku zase o 200 Kč. Neuvěřitelné. Za další, neznám v okruhu rybářů nikoho, včetně důchodců, kteří mají na to čas, kdo by „vychytal“ povolenku s 50 ušlechtilými rybami. Naopak, množství úlovků se při stejné docházce rok od roku snižuje. Jiná věc je, že poslední měsíc do povolenek mnoho rybářů vypisuje úlovky, které nikdy nechytli z důvodu lepšího zarybnění revíru. Povolenky se dnes dají každému i bez zkoušek, hlavně že se zaplatí. Rybářů je mraky, revíry vyrybněné. A ryba za 50 Kč? Groteskní. Když sečtete povolenku, známky, brigády, krmení, vybavení, benzín atd. vyjde vás chycená ryba na trojnásobek toho, co by vás stála v obchodě.

  • Plně souhlasím.Rybařím již více jak 50 roků a dělal jsem i hospodáře.Tehdy si mohly mo určité věci odhlasovat samy.Mluví se o zdržování,ale myslím že nejlepší řešením není nic jiného než omezení počtu ryb odnesených z revírů.A hlavně kvalitní členové rybářských stráží.

   • Absolutní souhlas!!! Pro nás co máme rybařinu jen jako koníčka , či možnost odpočinku , a bereme si tak namejvýš deset ryb , by toto bylo ideální !!!! Samozřejmě , že by daleko lepší bylo rybaření na dny , týdny , či měsíc. !!!

    • Nevadí mi že si rybáři odnesou ryby dle řadu třeba i těch 40kusů ročně .Vadí mi že si spousta šmejdů rybu vezme a nenapíše

  • líby se my vaš komentář,mám stejný názor.nikdo do toho nepočíta koupy nástrah návnad vlascu prutu navijáku a jiné bižuterie

  • Paní Milado, promiňte. Jste hodně naivní. Možná máte v okolí jen skutečné rybáře, nikoli nenažrance nebo lépe „podnikatele“. Pokusím se Vám říci, jak to vidím já. Léta zpracovávám MP povolenky za uplynulý rok a musím na sto procent potvrdit, že „mlčící většina“ je velmi dobrým sponzorem pro ty, kterým se rybařina stala velmi výnosnou živností! Pár jednotlivců – tvořící jen malé jednotky procent členů MO, opakovaně po „nasypání“ odnáší prvé dva týdny možné maximum. Jakmile „nasypou“ do sousedního rybníka, situace se opakuje. A tak prosím, začněte počítat. Pravidelně na toto vystupuji na členských schůzích, avšak marně! Prý se s tím nic nedá dělat. A tak takoví normální členové, jsou rádi, že si za rok odnesou cca tak 3 – 5 kaprů . Není nic mimořádného, že na povolence je více jak 100 kg kapra nebo také 75 kg candáta. A k RS? Hlavně, že se podepíší a přitom nevidí nesmyslné záznamy z předešlých dní . . . . nebo nereagují na upozornění vláčení za motorovými čluny!
   A ještě něco jiného – dost se uvádí, že produkce ryb je v posledních letech nízká. Údajně dopad používání antikoncepce. To se dá vyčíst z nejrůznějších příspěvků. Proto se ptám, proč platí několik desetiletí stále hranice dvou ušlechtilých ryb denně a limit až sedm kilo, a na druhé straně – na pstruhovkách, se může jen třikrát a po třech rybách? Opět i zde několik jedinců má 200 i více kusů!
   Závěrem se tedy ptám – proč není v celé republice stejná norma jako v MS kraji, kde na jednu povolenku je limit 40 kusů, resp. 10 na měsíc? A to nemluvím o rozdílných cenách územních povolenek.

   • Milý Václave, zřejmě jsem jak píšete naivní, ale zaplať Pánbu opravdu mám kolem sebe jen „skutečné rybáře“. Za sezónu tak do deseti kaprů a když je dobrý rok 2-3 dravce. Upřímně nevěřím příliš tomu, že se na současných svazových vodách dá v pohodě, legálně na udici, za ten půlrok nachytat 75 kg štiky nebo candáta jak píšete. V jižních Čechách kde rybařím, je míra štiky 60cm, což je cca 1,5 kg. Tak si spočítejte, kolik takových štik by to muselo být a kolik takhle velkých jich v revíru je. Jo pamatuji 80. léta, když jsme jezdili na víkend na Lipno, vždy se přivezly minimálně dvě štiky a k metru měly obě. Ty doby jsou ovšem dávno pryč. Já tedy nejsem rybář – šílenec, který sedí u vody každý den, rybařinu mám jen jako jeden z mých koníčků, ročně mám tak 60 – 70 docházek. A i když po 16. červnu mám vždy minimálně jeden z prutů nahozený na dravce, tak přes léto červenec – srpen je to naprostá marnost, chytnu tak jednu, dvě nemírový, nezkušený štičky. Podzim je sice o něco lepší, ale i tak když se povedou 3-4 mírový dravci, je to svátek. Čili to, že vidíte na povolence zapsáno 75 kg candáta je sice možné, ale já to beru s rezervou a spíše tak, že to rybář sice napsal, ale v reálu nechytil. Rybářů, kteří na konci sezony vypíší povolenku maximálním počtem úlovků, které ovšem nikdy nechytili, znám dost. Že se to děje, musíte jako zpracovávatel povolenek vědět sám. Tudíž, že by si někdo z chytání na udici udělal výnosnou živnost jak uvádíte, mi nepřipadá reálné. Pokud na to samozřejmě nejde sítěma, elektrikou atd. Ale souhlasím s Vámi, že by chtělo nějak omezit „nenažrance“ když se „nasype“. Dvě ryby na den bych nechala, ale udělat třeba maximálně 5 ryb za týden. Ovšem znáte to, nařídit můžete co chcete, důležité je, aby se to dodržovalo a hlavně, aby na to někdo (neúplatný) dohlížel.

 2. Tak reakce na naše rybáře?Tak to porovnejte s rybáři nebo pytláky z Ukrajiny sedí od rána až do večera u vody a večer přijede rodina odveze úlovky a pokračuje se dál v plundrování našich řek a rybníků to nikomu nevadí že, český poctivý rybář tím trpí a vymýšlejí se na něj různé zákazy.To by Vám mělo ležet v žaludku a omezovat poctivé rybáře.Podivejte se jaký bordel zůstává kolem vody po Ukrajincích a slovakach.Cesky rybář si nesmí udělat ohýnek ani si postavit gril, natož aby si u vody postavil bivak.Kdezto Ukrajinec si zajede k vodě rovnou s karavanem a nic se neděje vše mu projde a platí ty samé poplatky co český rybář.Naparil bych jim poplatky aspoň tak deset tisíc.To je můj názor a takovýto přístup k českým rybářům odsuzuji.

  • Taktéž plně souhlasím. Chtělo by to více RS, ale k čemu to bude, když ukrajinec je nedotknutelný. Je to škodná na našich revírech!

   • Škodná na našech revírech je kapr a ti co ho chytají. Měli by dávat UA povolenky zadarmo za to co pro nás dělají, alespoň by tu nechutnou rybu trochu zredukovali. ČRS je za mě největší hrůzný přežitek doby, celý co tohle živý jsou pouze pohlaváři a počkejme si na příští rok kolik nás bude stát slavný IRIS

 3. Přesně, chtěl jsem o tom plundrování Ukrajinci taky napsat-jak už o tom psali dokonce i v maistreamu… Jinak další level je, když Vás někde osamoceného u vody okradou. U Pardubic takhle přijeli SUVčkem a narukovali na 2 chlapy u vody. Mobily a šrajtofle v (_|_) a auto jim nevzali jen proto, že stačili klíče zahodit do vody …

 4. Systém povolenek je osvědčený a autor je zamindrákovaný exot. Ať se tedy povolenky zdraží, ovšem to by zase nevyhovovalo rybářským bafuňářům.

  • Autor neví co píše. Nevidí systém Chyť a pusť. Patřím mezi ně, loni jsem neodnesl jedinou rybu a před loni dvě, tak proč bych měl mít drahou povolenku? Ryby krmím, nechávám tam dost žrádla pro ně, tak když se mi ryba líbí, tak si ji vezmu, většinou kolem padesáti cm a jednou, maximálně dvakrát do roka a jsem spokojený. Hlavně že berou a nesedím u vody jako pařez.

 5. Zdravím rybáře, určitě drancování ukrajinských obyvatel naše vody je značné osobně jsem se s tím setkal ,nicméně lze omezit počet kusů určených druhů ryb na povolenku za rok a tím je ochránit,taktéž že rybáři zapisují ryby které oficiálně nechytli je známé. Jak tady někteří píší cena povolenky + všechny poplatky + cena benzínu ,náčiní a krmení tu cenu ryby ponechanou značně zvedne. Dnes hodně rybářů jede takzvaně chyť a pusť. Podle článku tady cena povolenky asi 10000 ? Jak k tomu přijdou rybáři kteří jedou chyť a pusť jdou si jen odpočinout na ryby. To je jen můj názor zdarec.

 6. Dobry den zdravím všechny rybáře a ne pisalky co tomu nerozumí kolik rybářů si za rok odnese 40 ryb každý kdo chytá vi že si rybář vybírá rybu jestli se mu libi nebo ne když uloví za rok 20 i tak je to úspěch a to už se nebavím o rybařich chyť a pusť,vi vůbec tenhle pisálek kolik nahazime peněz jenom v krmeni že i my ty ryby krmime jako rybáři to už jim je jedno jim stačí vypocitat 2000÷40 =50 kč ale že platíme ještě další poplatky které vyjdou na dalších 1700 kč to uz je nezajímá. Přeji všem rybářům hodně štěstí a nedejme zmanipulovat lidma co o rybaření nic nevedi a jenom chtějí z nas tahat penize s pozdravem Tomáš .🐟

  • A hloupý Tomáš se nezájímá na co se těch 1700 Kč použije. Jinak by takovou pitomost nenapsal. K tomu megapitomost že naházíte do vody krmení za x peněz. Co takhle zohlednit peníze za rybářský vercajk. To by také šlo, ne?

   • Souhlasím s Petrem. Jedu na 4dny a 25kg boilí za cca 3000kc , když berou zkrmim. Do výbavy jsem nacpal tolik, že bych si mohl každý rok nacpat plnej mrazák lososem z lídlu. A to nemluvím o tom, že jezdim na revíry po celý ČR. Takže nafta, výbava, krmení a v létě si vezmu cca 5 nasadaku na Grill. Dobrá finanční bilance!

 7. omezit pocet ulovenych ryb za rok a povolit 24h vsude a nevymislet zadnou buzeraci pro poctive rybare a nechranit ukrajince clovek jako clovek stejna prava

 8. Takže když jsem si vloni vzal 2 kapry, tak mám jednoho za litr a to nepočítám projetou naftu, návnady a další věci co jsem musel dokoupit, twl to jsou kecy, že ryba vyjde na 50,-Kč, to může napsat jenom DEBIL …

 9. Ahoj borci. Co mě jako rybáře trápí víc , je možno st chytat nonstop než cena povolenky. Jsou dva druhy rybářů – chyť a pusť a dědoušové co si nosí kapra každý den domů. Udělat víc druhů povolenek, ať si každý koupí co mu vyhovuje. Za mě by stačilo do 30 ks ryb /rok. U nonstop chytání – formou chyť a pusť 15ks/rok , kdo chce víc kaprů a rozdávat ať to zaplatí. Čím dál víc zákazů – VŽDYŤ JE TO ZÁJMOVÝ. Stát by měl své občany víc podporovat a né jim zbírat požitky. Držte se. A ryba za 50 Kč z vody vyvážená – no nevím.???

 10. Tak mně loni vyšel jeden ponechaný kapr, nemám s tím problém. Autor je dle mého blb nevidící skutečné problémy.
  O ukrajincích se tu psalo, ale není to jen tohle. Víc škody než důchodce působí vydry a kormorani.

 11. MRS. Dát 2700.- kč za povolenku je docela dost za to, si vzít pruty a jít si legálně s nimi sednout k vodě. Dost dobrá palba.

 12. Masaři se hezastaví ani po vyšší ceně povolenek, ale budou se chovat jako Poláci na Rozkoši. Uloví dva kapry, nezapíší a popojedou o kilometr dál a opět budou chytat. takto objedou celou vodu a mají v kufru auta deset až dvacet kousků a ty poslední možná jsou zapsané. V Jičíně na rybníku Kníže měli posedy a kdo měl klíč od posedu, tak mohl lovit ryby. Ale důchodci tam byli ráno, dva kapry nezapsali a odpoledne znovu a teprve potom udělali záznam , že ulovili dva kapry. Na další lov museli čekat, na posedy byli pořadníky. Nakonec se posedy zrušili a je klid. Kdo převáděl počet ryb na povolenku za komančů, bude to dělat stále. Dal bych limit dvecet učlechtilých ryb za sezonu a kdo to nedodrží, má smůlu do konce života si nezachytá, maximálně na soukromých revírech, kde si si ho pohlídají.

 13. Proč nepočítáš, soudruhu, 700 kč krát počet členů….
  To je balíķ. To má někdo 50 a víc tisíc měsíčně a za co?
  Poplatků je dost, vody prázdné spíš díky ochranářům, kterým můžeme poděkovat za 40ti leté hájení kormoránů. Kapr se vypěstuje, kdo ale pěstuje obyčejné rybky z řek?
  Klidně ať si každý odnese i těch 40 kaprů. Těch je pramálo, protože prosedět nad prázdnými revíry týdny a měsíce může opravdu málokdo. A kdo někomu závidí tu rybu, tak ať nesedí na řiti u piva a vyrazí na ně. Čau

 14. Mám na starost kontrolu odevzdaných povolenek pro další zpracování u naší organizace a musím konstatovat že z nich jen pár má zapsáno víc ušlechtilých ryb než 30ks. Většina je bez úlovku, jak s docházkou tak bez ní, proto si myslím že by bylo vhodné zastropovat počet ušlechtilých ryb na povolenku a při naplnění limitu by její platnost skončila.

 15. Zdravím. Snížil bych počet úlovků. Nachytáš tak naschle příští rok. Autor má pravdu , že spousta z nás jsme sponzoři nenasytů. Někteří s toho mají přivýdělek protože cestou od vody rybu hned prodají. To že do toho počítáte návnady , nástrahy a doptavu je kravina. To je váš boj co do toho vložíte. 40 středních kapříků máte 100kilo , kilo kapra 100kč dotyčný si odnese ryby za 10 000kč a zaplatí 2000 , takže má 4 sponzory , ato není jisté že zapsal každou rybu. Dělám s rybářskou mládeží a zkuste dětem vysvětlit sportovní rybolov , když vedle vás príjedou tři borci s trakařema bombardujou vodu maxi peletama a pak na kapra málem šlapou aby měl na jistotu 42 aby mohl vzít hdyž tam naházel tolika peněz. Těšilo mě.

 16. Jsem zatím v pohodě.Napíšu za rok 120 ryb, což není moc.Nepovede se mi chytit rybu domů pokaždý ,což trochou mrzí.

 17. Zastavím se u ceny povolenek . Jeden extrém – Pražáci 1200,- a Jižní Čechy 2200,- Tohle mi opravdu přijde jako velký extrém a zavání to i zlodějinou a upřednostnováním pražáků, kde jsou úplně jiné platy než na jihu Čech. Navíc z revíru Jižních Čech byly vynaty 2 revíry – Ún Trnávka a Orlík. A pokud chcete povolenku aby obsahovala tyto revíry tak zaplatíte 3150,- A to je pouze povolenka, kde je známka a brigády ? To jste skoro na 5ti tisících.. To už je opravdu zlodějina. Rybařina byla mým celoživotním koníčkem , ale po tomhle končím, nebudu podporovat nenažranej ČRS.

  • Zdravím kolego, máte pravdu v tom že na Trnávce a Orlíku už neplatí územní jihočeská povolenka ale povolenka svazová nebo celostátní. Ovšem co je vrchol nenažranosti funkcionářů je cena místních povolenek na tyto revíry, 10 ti denní povolenka přijde na 1500 Kč, nehorázná zlodějina kterou už taky podporovat nebudu – končím !!

  • A já měl za to, že to byly revíry Rady, ne jižní Čechy. Proto jsem tam mohl chytat i já na územní povolenku MRS. Prosím, nešíř bludy.

   • Revíry Rady, to slyším poprvé, co to je ? O jakých bludech vlastně mluvíte ? Rybolov na Orlíku a Trnávce je z nepochopitelných důvodů od letošního roku povolen pouze na celosvazovou, nebo celorepublikovou povolenku, co je na tom nepochopitelného. Jedině snad ta nehorázná a ničí neomluvitelná křivárna Pražáků a republikového vedení ČRS.

    • Revíry Republikové rady ČRS jsou Trnávka, kanál Račice a Orlík. Do loňska tam platily všechny územní povolenky. Takže jak píše Pepan, nemohly být vyňaty z revíru jižní Čechy, nikdy tam nebyly.

 18. Rybářů je cca 300 tisíc když každý zaplatí v průměru 2 000 kč takto je 600 milionů kč. Jsme spolek peníze jsou naše tak za co jiného než za ryby je utratit. Přerybněné vody to není dobré.

 19. Já osobně nechápu proč ještě nejsou povolenky chyť a pusť které by mohly být cenově dost zvýhodněné a spousta rybářů by to dle mého uvítala, jelikož to mají opravdu jako rekreační sport a néé dřžko praskni 🙂

  • A jak zaručíš, že to chyť a pusť ti co budou tuto povolenku mít nezneužijí? Je to něco jako elektroauta bez dálniční známky. Vzduchem nelétají a vozovku poškozují stejně. Jen by docházelo k tomu, že se ryby nebudou zapisovat.

  • Neboj, budou 🤣 a ti co si ji koupí dostanou čepičku s majákem aby bylo vidět, že chytili rybu a někdo je přišel zkontrolovat, že ji opravdu pustili zpět do vody 🤣

   • Bohužel s tím k vodě chodíme. Víme, že někdo si ryby bere a někdo né. Tak to dělejte jako všichni ostatní „chyť a pusť “ po skončení lovu dopište fiktivní úlovek ať se více zarybňuje, pak budete mít co chytat. Bohužel nepoctivců je daleko více než poctivců,

 20. Jak napsal Josef, taky jsem si za minulý rok odnesl „celého jednoho kapra“, byla to dobrota a vzácná. Jinak pěkné zážitky, příroda, voda a pohoda, kterou jsem nahradil na stará kolena za trempování. Jenže znám z minulosti pár masařů. A víte co s těmi stovkami ryb dělali? Směňovali je s jinými etniky, např. do asijských bister, za jiné jejich komodity!

 21. Vydávám povolenky zhruba pro 350 rybářů, tak vidím úlovky za předešlý rok. Nedělal jsem si přesnou statistiku, ale poslední roky je to tak, že odhadem vždy cca třetina rybářů je takových, kteří si zakoupí povolenku a pak se nedostanou k vodě vůbec nebo max. do 10 docházek za rok a většinou jsou i bez ryby. Pak je skupina chyť a pusť a jsou ale i takoví rybáři, kteří berou vše, ale těch opravdu mnoho není. Takových, co mohou denně na ryby je velmi málo, rybáři jsou vůbec rádi za to, aby si našli čas se k vodě dostat. Tak jak to popisuje autor článku to opravdu průměrovat nelze, realita je alespoň u nás jiná..

 22. Dobrý den. Věřím, že poctivých rybářů je hodně…. Ale, k těm levnějším povolenkám „chyť a pusť“- a jak byste kontrolovali ty lovící? První kdo si takovou povolenku koupí, budou nepoctivci. Porybnych je málo, takže budou spoléhat na to, že je hned tak někdo nekontroluje. Natož pak třeba několikrát denně, aby opravdu žádnou rybu neukradli. Takže si budou brát ryby podle chuti a nálady 🤔 to budou pak vody úplně bez ryb.

 23. Já si nechám když hodně, tak 4 ryby za rok. Zaplatím za povolenku 3150,- O kus dál sedí ukrajinec, napíše první rybu a jakmile chytí další, už je tam někdo z rodiny a rybu ihned odnáší. To se děje i třeba 6x za odpoledne, ani je neměří, bere co přijde. Není to jen na jednom revíru, stačí sledovat okolí.

 24. zdravím já ryby pouštím maximálně si nechám jednu nebo dvě ryby pro vlastní potřebu minulý rok jsem si nechal jednoho kapra který mě při povolence,brigady,členské známky a nějaký přízpěvek na revíry kapr vyšel na krásných cca.4000kč a to nepočítám krmení a nástrahy,ale nereším to baví mě to a u vody si odpočinu.
  Já bych zavedl tři povolenky chyt a pust bez možností odnest si rybu chytání nonstop cena 1000kč,potom druhou chyt a pust a ponechání 10ks ryb cena 2000kč,a třetí klasickou s ponecháním 20ks ryb cena 3000kč

 25. Zdar,asi by chtělo,když vidím „úáčka“zavolat rybářskou stráž.Jinak budeme o tom jen kecat a nic proti tomu nedělat.

  • Ano, každý poctivý rybář by to číslo měl mít uložené. A víme kde to žijeme. I pytlák má kamarády, známé, a něž se chudák porybný s policií dostaví je pozdě.

 26. Levné?? Já byl za 3apůl tisíce (vše i s brigádami) loni u vody 4 krát. Bohužel , různé povinnosti a starosti. A ani záběr, natož rybu 🙂 Ale mnohokrát jsem viděl jak se „kradou ryby“. Jsou i takoví, co si z toho udělali byznys. Třeba takoví „rybáři“ co mají chatu u vody. Jsou tak od rána do večera, zakrmují a pak lapají a úlovek schovají. Jinak by mě zajímalo, kolik rybářů v republice si po odchytání povoleného množství zakoupilo další povolenku. Myslím, že ani jeden. A těch co to odchytá je dosti.

 27. Dobrý den,v jm je to taky hrůza, dvě ušlechtilé ryby denně z toho jeden kapr na den, takže do 15.6 jeden kapr a zbytek roku už 2ryby,pak je tam řada dalších ryb do denního limitu 7kg, u nás v Dubňanech taky máme pár nenažrancu kterým je 100 kaprů za rok málo, a ostatní mají smůlu, nejhorší ale je že nedělají nic proti řádům Roman Michna

 28. Raději se postarejte aby Rybáři měli neomezený pristup k vodě. Všude zákazy vjezdu. Chudáci ti co mají vysoký věk!

 29. Snad, možná, ano nějaká výjimka, v každém stádě je blbec. Ale….Ryby chytáme pro radost z místa (přírody) a kdybych sečetl čas, cestovné, vybavení, krmení atd. tak je to sakra drahý oběd a to platí pro 90% rybářů. Začít vše přepočítávat na peníze je ostudné.

 30. hlavně že jste rozdali 600 povolenek UKčkám .Dneska může dostat povolenku každej kdo zaplatí, tak se divím že autor vyleze s takovým článkem . Pořád berete vodu, třeba od cukrovaru na Mělníce k mostu proti proudu, kde je cyklostezka .Tyhle přepočty co stojí ryba si strčte za klobouček .Starejte se o pytláky potkávám jich u vody nepočítaně, ale na to asi nemáte koule.

 31. hlavně že jste rozdali 600 povolenek UKčkám .Dneska může dostat povolenku každej kdo zaplatí, tak se divím že autor vyleze s takovým článkem . Pořád berete vodu, třeba od cukrovaru na Mělníce k mostu proti proudu, kde je cyklostezka .Tyhle přepočty co stojí ryba si strčte za klobouček .Starejte se o pytláky potkávám jich u vody nepočítaně, ale na to asi nemáte koule. Nehledě na to ,že si koupím celosvazovou a k vodě se dostanu třeba 20 krát. Tak mi tady nepište jak je to levný.

 32. Psal jsem to tu už před časem, že povolenka by měla být finančně odstupňována podle množství úlovků, které si hodlá rybář v průběhu roku přisvojit. Jako základ pro lovce chyť a pusť třeba 500 Kč, 10 ryb 1000,
  20 ryb 1500. 30 ryb 2000 atd. Kdo chce ryb hodně, tak si za ně taky hodně zaplatí a kdo nic, tak zaplatí pouze základ na zarybnění revíru a jeho ostrahu před těmi, co se to budou snažit zneužít. Bude tu pak i větší tlak brát si pouze větší ryby a nikoliv mimina sotva odrostlá povolené velikosti, protože si každý rozmyslí, zda
  vzít kapra 41! a nebo si počkat na kapra 50 a více, když už má limit téměř vyčerpán. .40 kusů je pro „vydry“
  málo, ale pro sváteční rybáře nedosažitelná meta za stejné peníze jako ta „vydra“. Pokud tu masivně budou
  rybařit „vydry“ z Ukrajiny, tak ti těch 40 ryb odchytají všichni, protože u nich doma je zcela běžné mít rybu
  tak často na talíři. Upozorňuji, že nikomu úspěšnost nezávidím, ale pokud „vydry“ ryby prodávají, tak je
  na pováženou, zda je v tom dál podporovat. Někteří mají rovnou obchod s rybami, vůbec se tím netají a
  těm lovícím i nelovícím, ale pouze platícím bez přisvojení ryb se ještě vysmívají, že je sponzorují !

 33. Ten člověk buď vědomě lže nebo neví o čem mluví.
  Za prvé povolenka je jedna věc, další členská známka a pro většinu cena za brigády. tak se horko těžko vejdete do 4500- 5000 Kč.
  Zkuste si koupit vybavení a jste na min. dalších 5tis. , ale to se vá budou smát i Ukrajinci. Počítejte spíš 10- 15tis. a to jste při zemi. Dále návnady, krmení, doprava k vodě a zpět(další tisíce) za rok. Strávený čas u vody nepočítám.
  Přesto i když byl můj loňský rok z mého pohledu úspěšný, tak kapr koupený na sádkách je za hubičku.

 34. Rybaril jsem asi 5 let,Cely clanek je uplne o nicem,Jedna ulovena ryba me vysla v prumeru tak kolem 1000kc a mozna i vic,A nemyslim ze to ma nekdo jiny diametralne jinak.Ze by z toho mel nekdo nejakej byznys je absurdni

 35. Vypadá to jako příprava na zvyšování cen povolenek. ČRS má možnost kontroly rybářů. Jak stráží tak sumáři. Rybáři ale nemají možnost kontroly. Jestli nákup ryb je poctivý. Ani nemají možnost vědět kolik ryb se ve skutečnosti do vody nasype. Je to jenom na důvěře. Což je v naší zemi sebevražda. Takže osobně nevěřím že se do vod dostane tolik ryb co se deklaruje.Nechte České rybáře na pokoji. A puste se hlavně do Ukrajinců,Vietnamců a podobné pakáži.

 36. Cena povolenky by se měla počítat podle toho kolik rybář odnesl ryb (a jakých ryb) v loňském roce. Měla by existovat základní cena povolenky a pak koeficient který by násobil nějaký další základ a podle toho by každý platil povolenku na další rok. Např. Povolenka třeba 2000,- + koeficient třeba 50 x 40 ryb = 2000. Celkem 4000,- + samozřejmě brigády a členství. Jde jen o to že tihle rybáři co odnesou vše co chyti budou taky trochu přemýšlet jestli všechny ty ryby potřebuji odnést. Když další rok bude mít méně ryb, bude levnější povolenka no.

  • Povolenka 2000 brigády 800 členský příspěvek 400+200 pokud jdu na jiný revir musím zaplatit místenku to jen pro úplnost počtů pan co píše tyhle věci by si měl ověřit skutečnost i třeba tu kolik ryb se opravdu nasadí nikdo nemá kontrolu TAKŽE kachna

 37. V tom článku je všechno špatně a ukazuje to absolutni nepochopení principů, na kterých v ČR rybářství stojí.
  Ryby nejsou ničí majetek, a to ani ty vysazené. Cena povolenka tak není žádný “paušál” za odnos ryb. Cena povolenky je prostě cena za přístup ke koníčku, který má tu výhodu, že kdo chce, něco si z něj odnese. Rybářské právo patří státu, který jej bezplatně přenechává svazu, ten jej navíc může zpoplatnit – právě cenou za povolenku. Naoplátku ovšem musí dodržet postup zarybňování, tedy v podstatě doplňovat ono přírodní bohatství, kterým ryby jsou, za to, které se odloví. Cílem je dostat rybí maso a relativně levně k široké populaci. Extrémům brání právě limity ks i váhy, a to v zákoně nebo přísněji v BPVRP. Svaz tak hradí ryby z povolenek, protože to je ten nástroj, který mu stát dal, aby mohl plnot svou zarybňovací povinnost, ale nemá to odrážet cenu odnesených ryb, nýbrž právě vysazovaných.

 38. Jo pokud budu u té vody bydlet kousek tak možná ale když jedu 20-30 km tak je to za tu cenu co tu píšete nesmysl. Navíc si nevezmu každou rybu! Chodím tam pro zábavu. Mě připadá že to už nebude rybařina ale komerční kšeft podle toho co píšete.

 39. Pane Kris, je vidět že vy jste placený za ty nesmysly stupidní který říkáte právě s peněz rybářů. To co zde uvádíte je jedna větší nesmysl nelogická než druhá, vy jste důkaz toho že většinou nám velí takový který tomu absolutně nerozumí, ale z peněz poplatníků je dobře živ!!!

 40. Je potřeba to udělat tak aby to bylo zcela zaměřené na masaře a rozhodně ne na všechny jen kvůli tomu že někdo si z toho dělá business a taká i více jak 100ks ryb ročně. Na moravském rybářském svazu by mohl pro první rok platit alespoň ten limit 40ks + násobně více kontrol rybářskou stráží. Já měl letos až od června 110 docházek a jen 4 kontroly!!! Obzvláště chytání na více prutů a ponechání více ryb či ponechání ryb nedosahující minimální levné délky by mělo být trestáno velmi závažně.
  Už jsem zde v diskuzi četl o koeficientu podle ponechaných ryb a dle toho udělat cenu povolenky a to se mě líbí.
  Masaři co se zde ohání že si musí nakoupit nástrahy a návnady je absolutně nerelevantní a sprostý.

 41. Cenu ulovene rybí kterou si ponechá nebo podle ryb práva spor rybář v žádném případě nelze určit je to totální nesmysl já jako rybář než začne ryb sezóna mám veškeré vibaveni nic extra i s byvakem atd jsem už v důchodu u nás důchodci osvobození od brygad takže zaplatím členské povolenku 2400kc na rok a to nejsem ještě u vody pokud bych měl odpracovat brygagy tak se musím dostavit tam a zpět to jsou další náklady nebo zaplatit 700kc já používám tak půl na půl návnady kupované a dóm produkty během sezóny okupují různé potřebné věci k vodě doprava autem další vidaje podotýkám nestezuji si na ceny takže u mne a i ostatních co už léta rybářime nemáme takové Fin náklady jako noví členové co si musí od začátku vše koupit sehnat zaplatit a ještě další vibavu na dravce atd tak jen namatkovje novej rybář cca 15tis investice a to mimo pokud by chtěl byvakovat ceny plus mínus známé takže cenu ulovene rybí je určit je nesmysl to urcujou jen ti co to někomu prodávají já osobně jsem nikdy nepočítal na kolik mě vchází ročně tybarina a to už rybářim 60let

 42. Kdybych to měl přepočítat ,tak mě ryba vyjde na 500 a ne 50kc když zapoctu veškeré náklady ,ale chytám pro radost s ne peníze.

 43. Já si minulej rok ponechal 1 toustolobik 130cm 3kapry cca 50-55cm 1sumec 125cm 2candáti 67- 75cm a docházek 72x jím to já žena i děcka jen líbači to odsuzujou a pak jdou do alberta pro chlazenou . Raději at řeší proč je těch ryb málo v řece zeptejte se domorodcu co se chytalo před 30lety a budete koukat co tam bylo ryb samá čistička po 5km ryby se nevytiraj dokazáno antikoncepce a tak pak kormorán pak vydry za týden zlikvydovan rybniček nasada pstruhu cca 80kusu tak at líbači toto řeší a ne člověka co si veme do 10ryb

 44. Zdravím, když polemizujeme o ceně povolenek tak bych uvedl následující ( vycházím z cen Severočeského územního svazu- krajské povolenky) Povolenka, rybářský lístek, členské známka a zaplacení brigád přijde cca 3500,- kč na rok( s ohledem na to, na jak dlouho si kdo rybářský lístek uhradil. Takže i kdybych každý den šel na ryby( což je ale nesmysl), tak mě každé pouhé posezení u vody přijde skoro na 10 kč. To je ale extrém. Druhý extrém je, že je spousta rybářů ( např. mí synové) kteří se k vodě dostanou max. 10 x za rok a pak je to jedno posezení přijde na cca 350,-kč. Myslíte si, že by se to mělo ještě více zdražit ??
  Pokud někdo uvádí to extrémní množství ponechaných ryb, tak dle mých zkušeností musí chytat na neskutečně zarybněných revírech, a pak, kde je chyba? U nás jsou např celoročně hájeny parma, padoustev, ostroretka, mník, jelec jesen a další, takže k ponechání si zas až tak moc druhů nezbývá a i tyto druhy jsou dost velký časový úsek hájeny. Tak kdy se pak to množství ryb dá na „normální vodě nachytat.
  Přeji všem hezký den.

 45. Nejvíce ryb od vody odnášejí ukrajinci kteří doslova naše vody drancují. Někteří mají povolenky na chytání ryb ale je hodně málo těch kteří dodržují pravidla. Většinou to jsou pitláci s povolenkou k rybolovu.

  • Máte pravdu a to ještě absolutně nerssi míru nebo že je hajena nebo způsob lovu kteréj je zrovna v tu dobu zákaz ne jednou a ne já jsme se jak z UK tak i jinéj a viporadali jak no věřte že je to sakrs bolelo ne přes hubu ale inym způsobem nalezli nám na naše místa které si cca 25let udržujeme no budiž ale ten bordel po nich no hrůza a to ještě dělali tak že se na místech obsadili střídali takže za celé týden jsme neměli šanci si u vody a i posedět rodiny kravál no tak jsme si to zařídí po svém no jak asi vám to dochází že pár krát neodjeli bez problémů.no a máme zas klid pokud by se chovali férové atd tak to bereme ale ještě k tomu měli povolenku atd ale ne na ten revír kde chtěl chytat když jsem mu to rozumně a ne jednomu visvetlil tak prdel na to no nejsem udává a nikdy jsem na nikoho nic nepraská atd ale tyhle věci to jsem beskousnul byvakovani zákaz oheň zákaz vím mě to některé zákaz vadí jsou postavené na hlavu ale když nějaké no hovado porušuje vše základní tak to už jsem nedal zavolal pol ryb stráž atd no pokuta mastná a přitom jasně ví že je i zákaz vjezdu mot vozidel udělal udělali si parkoviště a i na soukromém pouzemku cedule všude no a ty vimluvi nic jim nepomohlo tady u nás jsme si díky policii ryb svazu a my poradili pa nestrat se z hovada a lovu zdar

 46. Tento článek napsal nějaký diletant z neziskovky , je to nesmysl co píše a když řeknu že má IQ 65 tak myslím že jsem byl mo cshovívavý k jeho tématu , až budeš ty chytrolíne zase o něčem psát tak si přečti RŘád a pak teprve piš

 47. U nás je to 30 ryb z toho 5 dravců .kdyby to bylo všude neviděl bych problém . Ani tak nevím kdo by tento počet odnesl.

 48. U nás je to 30 ryb z toho 5 dravců .kdyby to bylo všude neviděl bych problém . Ani tak nevím kdo by tento počet odnesl.cena povolenky 2000 brigády 4000 členská 700.

 49. Pro cizince udělat roční povolenku za 10 000kč s počtem 10 ušlechtilých ryb a jen 1ks/den a jen na 1 prut ! . Udělaj závažnej přestupek a dostanou doživotní stopku a fertig. Když uvidí čech chytat člověka na 1.prut,tak ho ohlídá popř.zavolá Rs,nebo Policii ČR.

 50. Jak je vidět všichni řešíte kolik ryb se odnese od vody atd ale rybařem jsem 35 let ale co se poslední dva roky děje u vody UA si děla co chce bere vše co chytí a když člověk zavolá na místního porybniho a řekne o co jde tak z pěti volání prijeda na místo jednou a to s petihodinovim spozdenim a bohužel už tam nikdo není upřesnění mastnik 401022 docela pro rybářské organizace příjem novych členů je kšeft brigadi atd tak se nedivím ze v Čechách se dělajízkoušky už i v ukrajinštine místo any měly hostovacky za jiné peníze hlavně nepište odpovědi ze jsem prorusky dle názoru který je bohužel u vody pravdivi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky