skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: V Praze otevřeli nový rybník o rozloze 11 hektarů! Mohou jej využívat i rybáři


Praha se snaží bojovat proti suchu! Proto na místě bývalého Lítožnického rybníka, který lidé v minulosti vypustili a vysušili, město vybudovalo novou vodní plochu. Tento nový rybník má rozlohu 11 hektarů a najít jej můžete mezi městskými částmi Běchovice a Dubeč. Město Praha ale nenechalo pouze vybudovat novou vodní plochu, zároveň došlo i k revitalizaci Říčanského potoka pod hrází, což výrazně napomůže k zadržování vody v tamní krajině. Město Praha tak plní svou strategii boje se suchem, kdy se snaží obnovovat a budovat vodní plochy a toky. Stavba vyšla na 45 miliónů korun.

Na místě 11 hektarového Lítožnického rybníku v minulosti byly 3 menší vodní plochy. Tyto menší vodní plochy byly připomínkou velkého Lítožnického rybníku, který ale lidé vypustili už v 1. polovině 19. století. Nyní stavbaři museli celé území odbahnit a odstranit zbytky poničených hrází. Celkově šlo o 87 000 m3 sedimentů a stavebního materiálu.

„Zatímco vláda je překvapená, že sucho je možná větší hrozba pro obyvatele než koronavirus, a ministerstva životního prostředí a zemědělství se předhánějí, kdo přijde rychleji s programem boje proti suchu, my v Praze otevíráme již hotové projekty, které pomohou zadržovat vodu v krajině a mají reálný dopad na pražské klima,“ řekl náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Lítožnický rybník má rozlohu 11 hektarů, jeho hráz je 376 metrů dlouhá a přes 5 metrů vysoká. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ vysvětluje Ondřej Palička, který je ředitelem Lesů hlavního města Prahy.

Velkou prioritou této stavby je boj proti zhoršujícímu se suchu. Proto stavbaři upravili i Říčanský potok pod hrází. „V rámci opatření proti suchu bylo koryto prodlouženo o 300 metrů a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil – z 340 metrů krychlových na 890 metrů krychlových,“ vysvětluje náměstek Hlubuček.

Navíc! Kromě úpravy koryta potoka stavbaři vybudovali i 11 nových tůní, které výrazně pomohou k zadržení vody v krajině – tůně zadrží až 2200 metrů krychlových vody. Upravený potok a tůně pak samozřejmě nabízí i skvělé podmínky pro výskyt pestré škály druhů mokřadní fauny a flory.

Náklady na stavební úpravy se vyšplhaly na 45 miliónů korun. Lítožnický rybník je součástí strategie města v péči o vodu v hlavním městě, kdy se Praha snaží zadržovat vodu v tamní krajině. Město Praha se celkově stará o 308 kilometrů vodních toků a 116 vodních nádrží. V letošním roce by ještě mělo dojít k revitalizaci Xaverovského rybníka, Zličinského rybníka, anebo k protipovodňovým úpravám na Rokytce v Kyjích.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Hlavní město Praha

Nové články v rubrice

Gigantický lysec z české svazovky: Kolik chybělo do 30 kilo? Rybář ulovil obrovského lysce!

admin | přečteno: 388x | 27.11.2020 | 1 komentář

Někteří rybáři na konci listopadu už složili pruty a veškeré …

Luxusní video z českých vod: Agresivní útoky dravců na hladinové nástrahy! Maximální adrenalin!

admin | přečteno: 1380x | 27.11.2020 | Žádné komentáře

Myslíte, že nás někdy přestanou bavit tahle videa pro rybáře? …

Jakub Vágner chytil rekordního okouna! „S tvými sponzory by tohle dokázal každý!“ kritizují ho

admin | přečteno: 12891x | 26.11.2020 | 12 komentářů

Známý rybář Jakub Vágner natáčel videa pro rybáře ve Španělsku. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.