DomůNovinkyKATASTROFA: V řece na Moravě řádí nebezpečná nemoc! Zabíjí původní raky ve velkém

KATASTROFA: V řece na Moravě řádí nebezpečná nemoc! Zabíjí původní raky ve velkém

- Reklama -

Velmi špatné zprávy přicházejí z Rožnovské Bečvy. Ve vodě se objevilo nebezpečné onemocnění, které zabíjí původní raky. Bohužel, toto onemocnění má 100% úmrtnost, takže v zasaženém úseku nejde nic dělat. Navíc, proti tomuto nebezpečnému onemocnění neexistuje žádný lék, takže raci jsou odsouzeni k nemilému konci. Ochranáři prosí všechny lidi, kteří se budou u řeky pohybovat, aby napomohli k zabránění šíření této nemoci i do jiných toků…

„Račí mor vyvolává plíseň Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. Je to vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků, kteří nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili. Plíseň roste na jejich těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí,“ říká Miroslav Kubín z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Odkud se toto onemocnění vzalo? Podle ochranářů přírody jsou hlavním zdrojem nákazy nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kterým tato nemoc nic neudělá. Bohužel pro naše původní raky je nemoc likvidační. „V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit,“ dodává Kubín.

I když to na první pohled vypadá jako prohraný boj, není tomu tak! Nejprve je nutné si uvědomit, že voda v řece je kontaminovaná. Proto ochránci přírody prosí všechny lidi, aby pomohli k zastavení šíření této nemoci. Jak?

Ideální je třeba při procházkách se psem vůbec nepouštět zvířata do vody. Protože kontaminovaná voda se velmi dobře šíří na jejich srsti. To znamená, že pes může na sobě zavléct toto onemocnění do nezasaženého toku, kde se vyskytují původní raci.

V žádném případě nepřenášejte nakažené raky z Rožnovské Bečvy do jiných toků. Vůbec je nepřemisťujte na jiná místa a nesnažte se raky zachraňovat. Tímhle uděláte více škody než užitku. Zásadní je také důkladné dezinfikovat teplou vodou nad 25 stupňů Celsia veškeré předměty, které přišly do kontaktu s vodou z Bečvy – od holínek až po rybářské vybavení.

Ochranáři zároveň prosí širokou veřejnost, aby každý při kontaktu s mrtvými raky kontaktoval Správu CHKO Beskydy (telefon: 606 699 381) nebo odbor životního prostředí Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -