skingbranding-banner

Bizarní konflikt: Vědci lovili ryby ve svazovém revíru sítěmi! Přišli na ně porybní! Co se stalo?


Hodně neobvyklý konflikt se odehrál na nádrži Jordán v Táboře, kde probíhal kontrolní odlov ryb. Kontrolní odlov prováděli akademičtí pracovníci z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Přesto! Podle Jihočeského územního svazu došlo mezi akademickými pracovníky a táborskými porybnými ke konfliktu. Podle všech dostupných informací měli pracovníci, kteří odlov prováděli, všechny nutné náležitosti v pořádku. Co se tedy porybným nelíbilo?

„První den odlovu došlo k nesouladu mezi oběma stranami. Nesoulad se týkal způsobu odlovu, transportu ryb na břeh a třídění. Po vyjasnění stanovisek proběhl následný odlov podle mých informací bez konfliktů. Žádný podnět k prošetření jsme neobdrželi,“ řekl magazínu InRybar.cz tiskový mluvčí města Tábora Luboš Dvořák.

Právě tiskový mluvčí magazínu InRybar.cz zároveň potvrdil, že akademičtí pracovníci měli vše v pořádku. „Nemám oficiální informace, že by vědci z Hydrobiologického ústavu neměli všechny náležitosti k provádění kontrolního odlovu,“ vysvětluje mluvčí.

Předseda Jihočeského územního svazu ČRS nám sdělil: „Dle mých informací při zahájení odlovu dva členové rybářské stráže z nepochopitelného důvodu údajně upozorňovali výzkumný tým, že se jim zastaví odlov, protože si myslí, že se jedná o nešetrné zacházení s ulovenými rybami. Přítomný hospodář Jihočeského územního svazu pověřený za uživatele revíru dozorem nad odlovem dotyčným členům rybářské stráže vysvětlil, že navržená manipulace s rybami je zcela v pořádku a situaci na místě uklidnil. Vedoucímu výzkumného týmu jsem se následně za Český rybářský svaz omluvil i přesto, že dotyčná rybářská stráž je zřizována Městským úřadem Tábor, který odlov ryb u Hydrobiologického ústavu objednal.“

Naše dotazy jsme směřovali i na předsedu MO ČRS Tábor. Ten do data vydání článku na naše otázky nereagoval…

 

Vědci odlovili přes 1700 kilogramů ryb

Vědečtí pracovníci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích prováděli kontrolní odlov od 16. do 20. září. Na Jordánu vědečtí pracovníci lovili s pomocí několika sítí. Tento odlov má přispět k zlepšení kvality vody v nádrži. Jak? Tím, že se sníží počet určitých druhů ryb.

První zátahová síť měřila 200 x 6 metrů, se kterou vědci provedli 10 zátahů. Mimoto dále provedli 43 zátahů s menší vlečnou sítí, která měřila 6 na 3 metry. „Tyto techniky jsme ještě doplnili o hlubinný elektrolov po celém obvodu nádrže Jordán“, přiblížil vedoucí projektu Jiří Peterka.

Vědci nakonec ulovili 1713 kilogramů ryb. Valnou většinu (1473 kilogramů) tvořili menší okouni, oukleje, plotice, cejni, a cejnci. Vylovené ryby byly vysazeny do jiných revírů na jihu Čech, třeba do Lužnice. Určitá část ryb byla odvezena i do zoologických zahrad, kde ryby poslouží jako krmení.

Dále vědečtí pracovníci ulovili 240 kilo kaprů a dravých ryb. Tyto ryby byly vráceny zpátky do Jordánu. Původním plánem bylo ulovit 10 tun ryb za 5 dnů. To se ale podle dostupných dat nepovedlo. Přesto, druhý odlov začal 30. září a bude pokračovat až do 4. října. Snad se to tentokrát obejde bez zbytečných problémů s rybářskou stráží…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Jihočeský územní svaz

Nové články v rubrice

AKTUÁLNĚ: Práce na hrázi Orlíku jsou v plném proudu! Co se na stavbě děje a jak bude probíhat?

admin | přečteno: 186x | 15.11.2019 | 1 komentář

Práce na hrázi přehrady Orlík probíhají v plném proudu! Dělníci vybourali …

Nový světový rekord kapra v ženském podání: Rybářka ulovila lysce o váze 41 kilo!

admin | přečteno: 5535x | 14.11.2019 | Žádné komentáře

Tak tohle je bomba! Z Maďarska přišla aktuální zpráva o stanovení …

Rybáři zuří: Máme toho dost! Rybáři chystají hlasitou demonstraci proti korupci ve Svazu!

admin | přečteno: 7765x | 13.11.2019 | 7 komentářů

Na Slovensku to pořádně vře! Po tom, co se provalil …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.