skingbranding-banner

Bude ČRS tvrdě trestat rybářské hříšníky? Vedení ČRS odmítá, aby tresty řešily územní svazy


České rybářství trápí někteří nezodpovědní rybáři, kteří „vesele“ porušují rybářská pravidla. A někdy bohužel i opakovaně. Důvodem může být to, že tito rybářští hříšníci prostě nemají strach z aktuálních trestů. A není se čemu divit! V případě odebrání povolenky i za závažné porušení rybářského řádu rybářovi nehrozí nijak citelný trest. A v nejhorším případě si koupí novou povolenku jinde. Je třeba si také přiznat, že velkým problém jsou i odlišné tresty, které se liší podle místních organizací (k čemuž by pochopitelně nemělo docházet). A jak se zdá, tuto palčivou problematiku nebude vedení ČRS zatím řešit. Proč?  

Na webu Rady ČRS se píše:

V rámci kontroly usnesení se Rada zabývala návrhem právní komise na změny Stanov ČRS připraveným pro delegáty nadcházejícího sněmu. Z podstatnějších změn stojí za zmínku zejména:

  • Návrh na vrácení termínu pro zaplacení členských příspěvků do konce února (nyní do konce dubna),
  • možnost uložení kárného opatření nejen za nesplnění členských povinností, ale i za maření výkonu kárného opatření, které má zamezit, aby si člen, jemuž bylo uloženo kárné opatření odnětí, nebo nevydání povolenky k rybolovu opatřil povolenku podvodným způsobem jinde,
  • vypuštění možnosti nahradit některá kárná opatření výkonem práce či naturálním plněním,
  • upřesnění formulace ohledně volby do orgánů místní organizace či územního svazu – volba se provádí z řad členů MO, resp. MO sdružených v územním svazu s cílem zdůraznění základního principu členství v jedné místní organizaci.

Do návrhu na změny stanov naopak nebyl zařazen požadavek na přenesení kárného řízení z místních organizací na územní svazy, neboť by se jednalo o významný zásah do stanov a jednacího řádu. Ten však požadují pouze dva územní svazy a ostatní jej odmítají. O přijetí či odmítnutí navrhovaných změn budou rozhodovat delegáti Republikového sněmu.

 

Proč by měly přestupky řešit územní svazy?

O této problematice jsme se nedávno bavili s předsedou Středočeského územního svazu Dušanem Hýbnerem, který řekl, že by územní svazy měly přestupky rybářů řešit. A to zejména proto, že některé místní organizace netrestají rybáře tak, jak by měly. Přinášíme výňatek ze zmíněného rozhovoru:

Jak zabránit tomu, aby někteří hříšníci nedostávali povolenky zpátky v řádech dní nebo týdnů bez nějakého citelnějšího trestu? Napadá Vás řešení?  

Především bychom neměli za honbou co nejvíce prodaných členských známek přijímat každého…, a ať si to každý přebere sám. Situaci by výrazně pomohla úprava stanov spojená se změnou kárného řízení. Kárné komise by měly být zřizovány jen u územních svazů, bylo by tak v Českém rybářském svazu 7 kárných komisí a ty by se měly vzájemně propojit tak, aby z toho vzniklá jasná evidence všech přestupců.

Rovněž musíme sjednotit rozhodování, aby bylo jednotné, neboť v současné době za stejný přestupek dostane každý člen ve své místní organizaci jiný trest. Pokud by došlo na otevření zákona o rybářství, pak tlačit na zařazení pravomoci pro rybářskou stráž tak, aby mohla zadržet spolu s povolenkou i rybářský lístek.

Lovící rybáři, kteří se u vody dopouští přestupků, se prostě nebojí postihů – tresty jsou skutečně směšné, v současné kárné komisi trestá soused souseda a dle toho to také vypadá!

Kompletní rozhovor si přečtěte ZDE

Zdroj: rybsvaz.cz

Redakce InRybar.cz

Nové články v rubrice

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!   

admin | přečteno: 27x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 46x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 6849x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

Komentáře

  • To je vše na prd jak zjistíme když není žádná databáze že dotyčný který chce hostovačenku nemá v jiné organizaci odebranou povolenku za přestupek.Tím by se měli zabývat na vedení ČRS.

    • No,nevím-vše ‘na prd’ určitě není. Pokud by RS mohla spolu s povolenkou zadržet i rybářský lístek,horko těžko by dotyčný rybář obstarával nový(ryb.lístek)! Ten by se mohl vracet MÚ,který ho vydal a tam by už věděli,že dotyčný hřešil.. Ještě tak propojit hříšníky on-line a bylo by postaráno-žádná MO ČRS by ho do nového stavu vzít nemohla.

  • Melo by to byt tak jak drive ze se odebral i rybarsky listek . A resit sestupek by mel uzemni svaz . Pak by se nestalo ze 1 rybar je za drobny prestupek na 3 mesice bez papiru a 2 rybar kamaradicek za prasarnu mesic nebo vubec .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.