Domů Novinky DOBRÁ ZPRÁVA: Nebezpečná látka v Berounce se „rozpouští“! Pořád ale nejezte ryby z řeky!

DOBRÁ ZPRÁVA: Nebezpečná látka v Berounce se „rozpouští“! Pořád ale nejezte ryby z řeky!

- Reklama -

Do Berounky před několika dny unikla nebezpečná látka na impregnaci dřeva. Tato látka obsahuje toxické složky, proto úřady vydaly varování, aby lidé mimo jiné nejedli ulovené ryby v Berounce. Teď ale přišla dobrá zpráva. Podle všeho se daří nebezpečnou látku v Berounce ředit. Ale bacha! Pořád platí varování před konzumací ryb ulovených v Berounce. Tohle nepodceňujte!

Podle všech dostupných informací koncentrace nebezpečné látky v Berounce klesá. Hodně tomu přispěl například i zásah vodohospodářů, kteří z přehrady Nýrsko a Hracholusky vypustili vodu. Díky tomu došlo v Berounce k naředění nebezpečné látky. Další voda, kterou uniklou chemikálii ředí, putuje z bočních přítoků, které se do Berounky vlévají.

Úřady ale stále upozorňují, aby lidé nejedli ulovené ryby v Berounce. Uniklá impregnace na dřevo totiž obsahuje třeba pesticidy. A právě tyto látky by mohly způsobit zdravotní komplikace. Kromě konzumace ryb úřady varují i před používáním vody z Berounky například na zalévání zahrad. Vodohospodáři chemickou „skvrnu“, která se pohybuje po proudu řeky Berounky, pečlivě monitorují – neustále odebírají vzorky, které vozí na rozbory do laboratoří.

Případem se už zabývá policie. Impregnace na dřevo unikla z výrobní firmy v Klatovech. Podle všech dostupných informací se do řeky dostalo okolo 200 litrů chemikálie. To, jak k tomu došlo, není úplně zřejmé. Už teď se ale o náhradu škody přihlásilo několik subjektů. Mezi nimi je například podnik Vodárny Plzeň, který si budou nárokovat náhradu škody za zvýšené laboratorní odběry a testování vody.

Co se týče úhynu ryb, tak je hlášen úhyn v řece Úhlavě. Množství uhynutých ryb nebylo zveřejněno. Pro upřesnění: Chemikálie vytekla do Drnového potoka v Klatovech, odtud zamířila do Úhlavy, a odtud až do Berounky. A právě v Úhlavě uhynulo nespecifikované množství ryb.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -