Domů Novinky Konec nakupování rybařiny z čínských e-shopů? Balíčky budou kvůli zdanění dražší

Konec nakupování rybařiny z čínských e-shopů? Balíčky budou kvůli zdanění dražší

- Reklama -

Čeští rybáři v posledních letech propadli fenoménu nakupování levných rybářských potřeb z čínských e-shopů. Právě odtud do České republiky proudí nemalé množství zásilek s rybářským zbožím. Ovšem! Teď někteří rybáři možná zváží další nákupy! Proč? Čeští politici v prvním čtení schválili novelu, která počítá s tím, že i z malých zásilek z Číny se bude platit DPH. V současnosti byly zásilky přibližně do 570 korun (22 eur) osvobozeny od DPH. Tomu ale bude možná brzy konec! Někteří odborníci ale uklidňují, že zdražení malých zásilek z Číny nebude nijak velké.

Novela, která prošla prvním čtením, počítá s tím, že ani malé zásilky do hodnoty 570 korun (22 eur) nebudou osvobozené od DPH. To se týká veškerých zásilek ze třetích zemí, takže i balíčků s rybařinou z Číny. V loňském roce média psala o tom, že tato změna u malých zásilek z třetích zemí by měla vstoupit v platnost od 1. července 2021. Otázkou je, jak zavedení tohoto pravidla ovlivní koronavirová pandemie.  

Zavedení DPH i u malých balíčků vysvětlovala ministryně financí tak, že to nastaví férovější podmínky na trhu. „Firmy z České republiky i dalších zemí Evropské unie musejí jako plátci odvádět DPH bez ohledu na to, kolik prodávané zboží stojí. Naopak firmy ze třetích zemí si díky osvobození od DPH mohou dovolit to stejné zboží prodat za výrazně nižší cenu, a mají tak oproti těm evropským velkou konkurenční výhodu,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Jak to bude s navýšením ceny? „Pokud se zákazník čínského e-shopu, který si objednal zboží za v přepočtu 270 korun, nechá v celním řízení zastupovat Českou poštou, což bude nejčastější případ, musí k ceně zboží připočítat poplatek za službu celní deklarace. Ten činí 200 korun, a navíc se započítává do základu pro výpočet DPH. To znamená, že zákazník, který nyní platí 270 korun, zaplatí za to samé zboží 569 korun,“ vysvětloval pro web Finance.cz ekonom Tomáš Kovanda.

Někteří odborníci ale s drastickým růstem cen nesouhlasí, a to i proto, že DPH bude moci odvádět asijský e-shop. A to tak, že se zaregistruje pro obchod v Evropě, čímž vlastně převezme práci České pošty. Takže zákazník zaplatí DPH už při objednávce. Právě díky tomu způsobu se nepočítá s tak výrazným zdražením. 

„Zavedení DPH na balíčky z Číny bude sice znamenat zdražení pro konečného zákazníka, ale vliv na poptávku bude naprosto zanedbatelný. Zájem o toto zboží dlouhodobě roste a bude růst minimálně stejným tempem nehledě na toto nevelké zdražení. Tyto produkty a jejich cena zůstanou nadále natolik atraktivní, že každý měsíc budou do České republiky proudit stovky tisíc kusů drobných zásilek,“ řekla webu Podnikatel.cz Marcela Hrdá ze společnosti Moore Czech Republic.

 

Jak je to u malých zásilek v současnosti?

  • DPH: Neplatí se u nesoukromých zásilek do 22 eur. Od daně jsou osvobozeny i balíčky s označením gift (dárek).
  • Clo: To se musí platit u zboží v nesoukromé zásilce v hodnotě přes 150 eur. To, kolik se bude clo platit ovlivňuje typ produktu.

Ročně se do celé Evropské unie doveze až 150 000 000 malých zásilek bez DPH. 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

8 KOMENTÁŘE

  1. Kdyby se České rybářské eshopy nechovaly jako se chovají, že na zboží z Číny si hodí marži 500% a víc tak si nikdo nebude objednávat zboží v Číně Protože každý ví že berou zboží z Číny a tady ho přebalují.

  2. No, někteří ani nepřebalují. Dokonce mají i původní reklamu z Ali-expressu v angličtině. Nikdy nic od těchto šašků nekupovat!

  3. Aliexpress má sklad v Praze a další v Polsku nebo Německu. Po čem bude poptávka to naskladní a Česká pošta a její absurdní monopol za 200 Kč si můžou tak akorát vylepit na celnici. Doufám, že Zasilkovna začne Česke poste konkurovat v i v těchto zásilkách a tím srazí poplatky na minimum. Aliexpress si určuje nenechá vzít svůj EU obrat a ceny na jeho webu již budou obsahovat EU, potažmo ČR DPH. Celnice nebude mít tolik práce a Česká pošta snad začne doručovat pohledy od děcek z tábora do druhého dne a ne až týden po skončení tábora. EU by se mela konečně smířit s tím, že se v
    Číně holt věci vyrábějí levněji a lidí si je umí objednat. A těch pár centů navíc ke každé zásilce nikoho nezrujnuje.

  4. Na Čínském e – shopu rybářská váha vychází na 50 Kč. V Hanáckém rybáři Olomouc jsem ji koupil za 550 Kč. Ta samá. Pohoda, né?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -