V řadách rybářské stráže, která kontroluje revíry Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko, se schyluje k velmi razantním změnám. Co vedení moravskoslezských rybářů chystá? Prvním důležitým návrhem je například to, že někteří „dobrovolní porybní“ budou dostávat za jejich činnost finanční náhrady. Dalším důležitým návrhem vedení moravskoslezských rybář je to, že hodlají výrazněji prověřovat znalosti stávajících porybných. Prověřování znalostí stávajících porybných pak může výrazně napomoci k tomu, že se zlepší u některých členů jejich kontrolní činnost. V řadách rybářské stráže by tak měli ubývat ti členové, kteří si pravidla někdy „vykládají po svém“…
O fungování rybářské stráže na moravskoslezských vodách se rozpovídal Petr Machala z výboru Moravskoslezského územního svazu, který v tamním zpravodaji nastínil témata, kterými se hodlá vedení tohoto územního svazu zabývat. O co jde? Velkým tématem je například jakési přezkušování stávajících porybných, kteří kontrolují na moravskoslezských vodách…
NEPŘEHLÉDNĚTE: TOP navijáky na kapry za pár korun! S přední i volnoběžnou brzdou
„Od letošního roku bude ve větší míře prováděno ověřování odborných znalostí stávajících členů rybářské stráže, jelikož řada členů, kteří kontrolní činnost vykonávají pouze sporadicky, kontroly neprovádějí v potřebné kvalitě a nejsou schopni v případě dotazů rybářské veřejnosti adekvátně reagovat a v nejhorších případech se následně objevují stížnosti na špatný postup rybářské stráže při kontrolní činnosti. Bohužel, v řadě případů jsou tyty stížnosti oprávněné,“ nechal se slyšet Petr Machala.
Vedení moravskoslezských rybářů sice plánuje rozšířit řady „profesionálních porybných“, ovšem chce motivovat i nejvíce aktivní „dobrovolníky“. „Je zvažována určitá finanční náhrada pro nejvíce aktivní členy rybářské stráže. Tato náhrada však nebude vázaná pouze na počtu hodin a zadržených povolenkách, jak by bylo možno se domnívat, jelikož tyto údaje jsou velice jednoduše měřitelné a kontrolovatelné zejména díky zprovozněné aplikaci pro rybářskou stráž, kterou mají možnost bezplatně využívat všichni členové, kteří vlastní mobilní telefon s operačním systémem Android,“ řekl Petr Machala.
„Bližší způsob hodnocení nebudu nyní uvádět, jelikož doposud není zcela dokončen a nejprve s ním budou seznámeni vedoucí rybářské stráže při místních organizacích na pravidelném aktivu vedoucích rybářské stráže,“ doplňuje člen moravskoslezského výboru.
Aplikace pro rybářskou stráž funguje skvěle!
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko v roce 2020 spustilo aplikaci pro rybářskou stráž, kterou si oblíbily stovky porybných. Ovšem! Tuto aplikaci pořád nadpoloviční většina nepoužívá. Přitom je to škoda! Proč? Díky aplikaci pro rybářskou stráž vedení moravskoslezských rybářů jasně vidí, jak často a kde všude porybný provádí kontrolní činnosti.
„Ke konci roku 2020 využívalo aplikaci 36 místních organizací z 59, při kterých rybářská stráž pracuje. Jedná se tedy o nadpoloviční většinu, které aplikaci využívají a další potvrdily, že se do používání aplikace zapojí a začnou ji v roce 2021 aktivně využívat. Byť aplikaci využívá nadpoloviční počet místních organizací, tak z počtu držitelů odznaku RS, kteří jsou oprávněni vykonávat kontrolní činnost, to ještě není ani polovina. Konkrétně ke konci roku aplikaci využívalo 284 členů RS ze 714 držitelů odznaku RS,“ říká Petr Machala.
To, že někteří porybní tuto aplikaci nepoužívají, ještě neznamená, že by chtěli „skrýt nečinnost“. Důvodem je například i to, že někteří porybní prostě nepoužívají telefony s operačním systémem Android, ale mají telefony od Apple. Přesto člen výboru doufá, že v roce 2021 budou tuto aplikaci používat 2/3 členů moravskoslezských rybářů.
NEPŘEHLÉDNĚTE: TOP navijáky na kapry za pár korun! S přední i volnoběžnou brzdou
„Převážná část členů rybářské stráže, kteří aplikaci využívají, jsou aktivní členové vykonávající kontrolní činnost pravidelně. Není však možno říci, že zbývající členové, kteří aplikaci nepoužívají, nejsou aktivní a kontrolní činnost nevykonávají. Řada těchto členů, by aplikaci ráda využívala, ale bohužel nepoužívají telefon s operačním systémem Android, ale využívají telefony s operačním systémem iOS, který aplikaci RS nepodporuje,“ ukončuje Petr Machala.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Občas jsem měl takový pocit ,
že ten odznak nosí každý , kdo má díru
do .
Ale většinou to šlo v poho.
Je to vporadku, nesnizoval bych rozhodně stav porybnych ale spíše je skolil na odbornost své funkce. Kdo jiný by měl pravidla znát nejlépe…… Samozřejmě porybny ale i lovíci.
Aplikaci nebudu používat to raději vrátím odznak RS. Nechce se nechat spehovat i při činnosti kterou vykonávám zdarma a ve svém volném čase. To že někteří potybni neznají zakon je druhá strana věci. Ale výplody výboru VUS Ostrava jsou někdy mimo chápání. Při ustanovení rybářské stráže požadují používání aplikace jinak stráž nechtějí ustanovit. Takže tak je aplikace oblíbená. V mém okolí ji používá jedná ze čtyř organizací.
Zřejmne není jiný způsob jak kontrolovat rybáře když běžná kontrola už nestačí, někteří porybny si asi taky dělají co chtějí…… Netvrdím že je to váš případ ale jde hlavně o ty nepoctivce kteří si už povolku u jiné org. po zadržení nekoupí. A Zřejmne chce svaz mít přehled o kontrolách, počtu a lokaci. Já bych stim problém neměl tuto app používat, pokud tedy nejde o kontrolu osoby porybneho.