DomůNovinkyMASAKR NA ŘECE DYJI! Stovky kormoránů likvidují hlavně pstruhy a lipany! Rybáři...

MASAKR NA ŘECE DYJI! Stovky kormoránů likvidují hlavně pstruhy a lipany! Rybáři jsou bezmocní

- Reklama -

V Národním parku Podyjí, který leží mezi Vranovskou přehradou a přehradou ve Znojmě, probíhají v těchto dnech naprostá jatka! Přes 500 kormoránů plení tamní řeku Dyji. Nejhorší na tom je, že kormoráni likvidují především lipany podhorní a pstruhy potoční. Tedy rybí druhy, jejichž počty v posledních letech výrazně klesly. A zejména lipan je na tom v posledních letech opravdu velice špatně…

Zima se letos zase moc neukázala, takže řeky nezamrzly. A velkým problémem je, že zmíněný úsek řeky Dyje velice špatně zamrzá i za silných mrazů, kvůli výrazně teplejší vodě z přehrady. Kormorání tak mají prostřený stůl! A této příležitosti se rybožraví predátoři chopili s velkou vervou! Rybáři v Národním parku Podyjí zatím napočítali okolo 500 kormoránů. A to je velký problém! Proč? Jeden kormorán totiž spořádá až půl kilogramu ryb!

Takže jednoduché počty mluví jasně. Hejno, které čítá 500 kormoránů, pobije 250 kilogramů ryb denně. Za měsíc pak neuvěřitelných 7500 kilogramů ryb! Velkým problémem je ale to, že kormoráni loví na pstruhovém revíru. Takže tamní populace lipanů a pstruhů dostává pořádně zabrat! Otázkou je, zdali můžou tamní pstruzi a lipani tento enormní nápor vydržet. Riziko toho, že se celé společenství zmíněných rybích druhů v tamním úseku Dyje rozsype, je vysoké.

Obrovským problémem je i to, že kormoráni ne každou ulovenou rybu spořádají. Některou jenom poraní, jinou zabijí, ale nedokážou ji pozřít. Takže škody se nedají počítat pouze na sežraných rybách, ale i na mrtvých rybách, které podlehly zraněním od kormoránů. To, že kormoráni nespořádají každou rybu, prozrazuje například přiložené video. Na něm je zaznamenán kormorán, který ulovil úhoře, ale nedokázal ho sežrat.

Tip: Brutální výprodej kaprařských prutů! Obrovské slevy!

Tip: Brutální výprodej kaprařských prutů! Obrovské slevy!

Práce rybářů, kteří každoročně vysazují lipany a pstruhy, tak přichází vniveč. Kormoráni jejich snahu o udržení těchto rybích druhů jednoduše zničí. A to se rybářům rozhodně nelíbí! Proto se chtějí bránit. Jenže! V Jihomoravském kraji sice platí „plošná výjimka z ochrany kormoránů“, takže rybáři mohou tyto ptáky střílet. Ovšem je zapotřebí si uvědomit, že kormoráni jsou velice chytří a jejich lov je opravdu náročný. Přesto rybářům nic jiného nezbývá…

 

Aktuálně z Vltavy: Další hejna kormoránů v jiném koutě republiky

Včera vyšla aktualita, která hovoří o tom, že velké hejno hlásí i středočeští rybáři. Na revíru Vltava 2 rybáři spatřili kormoráni hejno, které čítalo asi 250 rybožravých ptáků. Ti se na tomto revíru nacpávají tamní rybí obsádkou.

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -